Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Kościół

21.03.2021
niedziela

Mamo i tato, dlaczego zmuszacie mnie, żebym chodziła kościoła?

21 marca 2021, niedziela,

Mamo i tato, wiem, że mnie kochacie, ale nie mogę zrozumieć wielu rzeczy. Proszę Was, żebyście nie gniewali się na mnie, ale już nie chcę więcej chodzić do kościoła i na religię. Przecież sami mówicie, że trzeba postępować zgodnie z własnym sumieniem. A mnie sumienie mówi, że Kościół jest niedobry i niedobry jest ksiądz i pani katechetka. Nie mogę już ich słuchać. I boję się ich. Ciągle słyszę straszne rzeczy o tym, co oni czasami robią z dziećmi. Dlaczego muszę tam chodzić?

Mamo i tato, dlaczego muszę chodzić do ludzi, którzy wsadzają ręce do majtek dziewczynkom i chłopcom? Skąd mam wiedzieć, że nasz ksiądz jest inny? Boję się.

Mamo i tato, dlaczego oni ciągle mówią, że Pan Jezus przyjdzie, a on dwa tysiące lat nie przychodzi? Czy oni sami w to wierzą? A nawet jak przyjdzie, to co zrobi? Na przykład z globalnym ociepleniem?

Mamo i tato, dlaczego każą mi ciągle powtarzać na mszy, że po śmierci zmartwychwstanę? Ja wcale w to nie wierzę. I oni chyba też nie wierzą. I nie wierzę, że pójdę do raju, jak będę chodzić do kościoła, a jak ktoś nie chodzi, to nie pójdzie. To niesprawiedliwe i głupie.

Mamo i tato, dlaczego oni ciągle mówią, że Bóg jest jeden w trzech osobach? Co to znaczy? Przecież jeden to jeden, a trzy to trzy. Albo mówią, że Pan Bóg nie ma ciała, a potem mówią, że Pan Jezus jest Bogiem i ma ciało. Dla mnie to bez sensu.

Mamo i tato, dlaczego oni mówią mi ciągle, że Pan Jezus mnie kocha i ja muszę kochać jego? Przecież on mnie nawet nie zna i w ogóle nie żyje. Mnie wystarczy, że kochają mnie rodzice, dziadek, babcie i brat. Dlaczego mam kochać jakiegoś pana z brodą, którego dawno już nie ma? Czy nie mogę kochać, kogo chcę? Czy to moja wina, że go ukrzyżowali? Co ja złego zrobiłam, że Pan Jezus musiał za mnie cierpieć na krzyżu? A nawet jak zrobiłam, to czemu dobry Pan Bóg nie może mi przebaczyć bez tego? A w ogóle to jak Pan Jezus tak na serio jest Bogiem, to jak może naprawdę cierpieć i umrzeć? Przecież mógłby zejść sobie z krzyża. Czyli to wszystko było tak jakby na niby. I ta śmierć to też na niby, bo Bóg nie może umrzeć naprawdę. A zresztą, skąd wiadomo, że wszystko to się wydarzyło naprawdę?

Mamo i tato, dlaczego musimy przyjmować komunię, czyli ciało Pana Jezusa? Ja nie chcę jeść ludzkiego ciała! A oni mówią, że ten wafelek to nie jest wafelek, tylko że się przemienia w ciało. Dla mnie to jest okropne. Boję się tego.

Mamo i tato, ja wierzę w Boga, ale przecież Bóg jest niepojęty i niewidzialny. Nie mogę się modlić do człowieka. Wstydzę się tak modlić. Boję się, że Pan Bóg mnie za to ukarze. A w dodatku oni prawie tak mówią o Janie Pawle II, jakby był Bogiem, a przynajmniej Panem Jezusem. A przecież te wszystkie straszne rzeczy księża robili, jak on był papieżem. I wcale nie pozwalał ich podawać na policję.

Mamo i tato, inne dzieci mówią, jakie straszne rzeczy robił kiedyś Kościół. I to nawet jeszcze niedawno. Jaś mi opowiadał. W internecie też można o tym poczytać. Dlaczego oni są tacy? Mówią, że Kościół jest święty, a tyle było i jest okropnych przestępstw. To jaki on jest właściwie święty?

Mamo i tato, dlaczego Pan Bóg woli księży, skoro księża robią te wszystkie straszne rzeczy z dziećmi i w ogóle? Na świecie jest tyle religii, które nic złego nie robią. Może jakaś inna religia jest prawdziwsza i lepsza dla Pana Boga? Dlaczego mam być tą katoliczką?

Mamo i tato, dlaczego oni ciągle nas męczą takimi rzeczami, o których nie chcę słyszeć? Nie chcę ciągle myśleć o homoseksualistach i jakimś dżender. Czego oni chcą od tych ludzi? Dlaczego męczą nas tym w kościele i na lekcjach? Ja mam dopiero dwanaście lat i czuję, że to nie są dla mnie tematy. Mam swoje ulubione rzeczy, na przykład gry i filmy, a katechetka ciągle mi mówi, że w to się nie wolno bawić albo tamtego oglądać. A sama nie oglądała i się wypowiada.

Mamo i tato, dlaczego oni ciągle pokazują takie okropne rzeczy, te wszystkie plakaty z martwymi płodami. Przecież nie wolno pokazywać zabitych ludzi? A oni ciągle pokazują zabitego Jezusa i zabite płody. Ja się tego boję. Nie chcę.

Mamo i tato, dlaczego wierzący uważają się za lepszych ludzi od innych? Czy jak ktoś nie chodzi do kościoła, to jest gorszy? Albo jak wierzy w islam czy jeszcze coś innego?

Mamo i tato, oni ciągle mówią o miłości bliźniego i miłosierdziu, a są tacy dumni jak pawie, mają jakieś pałace i ciągle chcą dostawać więcej i więcej od ludzi i od państwa. Czy ładnie chwalić się, że się jest najlepszym w miłości? Ja komuś, kto się tak chwali, wcale nie wierzę.

Mamo i tato, dlaczego jak jakiś ksiądz zrobi coś bardzo złego, to nie idzie do prokuratora i sądu? Wszyscy muszą iść do więzienia, jak popełnią przestępstwo, a księża nie muszą. Nawet jak krzywdzą małe dzieci. Wtedy idą do innej parafii i wcale nie zawiadamia się policji. To jest niesprawiedliwe.

Mamo i tato, czemu musimy tam chodzić? Czy to, że Wasi rodzice chodzili do kościoła, znaczy, że my też musimy?

Mamo i tato, dlaczego nie pozwalacie mi decydować samej?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 100

Dodaj komentarz »
 1. „Ofiary zakonnika ujawniają. „Gwałcił i wykrzykiwał na cały głos grzechy”
  – Jedną z dziewczyn brutalnie i często gwałcił. Wpadał do ciasnego pomieszczenia, podduszał ją, gwałcił i wykrzykiwał na cały głos grzechy innych ludzi ze wspólnoty. Oskarżał ją, że grzeszą, bo ona nie jest wierna Bogu. Albo potrafił zgwałcić którąś na ołtarzu w bocznej kaplicy kościoła – mówią w rozmowie z Arturem Nowakiem ofiary ojca Pawła, dominikanina, który dopuszczał się nadużyć w latach 1996-2000.- onet.pl”
  Czyli gwacił w czasie rządów SLD i PO , które nie poczuwają się do odpowiedzialności za gwałty czynione w tamtym czasie, natomiast obciążają rządy PZPR za gwałty czynione w okresie rządów PZPR?
  Ten zakonnik był wyrafinowanym gwałcicielem zaciągając do bocznej kaplicy kościoła niewinne duszyczki? A gdzie była policja ? Czy udawała, że nie widzi jak seksualny maniak ciągnie przez miasto niewinne dziewczyny?
  Te opisy przestępstwa obciążają również ofiary za niezgłaszanie gwałtów w czasie rzeczywistym. Powinno obowiązywać prawo, które wyznacza termin zgłaszania takich przestępstw. Opisy takiej zbrodni po latach budzi podejrzenie o próbę wyłudzenia pieniędzy od instytucji, która w tych odległych zatrudniała gwałciciela. Czy Ministertwa Oświaty i Kultury też będą płacić za gwałty profesorów uczelni artystycznych, a tych gwałtów było z pewnością więcej niż gwałtów zakonników.

 2. Mamo i tato, dlaczego nie pozwalacie mi decydować samej? Gospodarz
  ……………………..
  Dlaczego? Bo: „Ludzie nie posiadają żadnego własnego rozumu” S. Staszic
  Obawiam się, że nie zrozumie tego właśnie te 95% składu społecznego w naszym kraju.
  Katolicy w zasadzie niewiele rozumieją. Oni wierzą. Do wiary rozum nie jest potrzebny.
  A „wiara czyni człowieka głupim” i znowu ten Staszic.

 3. Szanowny Panie profesorze,
  albo nic pan nie rozumie, nie wie mimo swojego wykształcenia, albo nie chce wiedzieć, zrozumieć co nie przystoi naukowcowi, badaczowi. Albo kolejna błazenada, licha prowokacja wynikająca z niezrozumienia (jak wyżej) czy też może zawiści, nienawiści?
  I dziwić się, że autorytet instytucji profesora uniwersytetu leci na łeb na szyję.
  (Zamiast chrześcijaństwa proszę wstawić judaizm, islam itd.).

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Takie i podobne pytania stawiałem sobie wielokrotnie chodząc pilnie na religię i do kościoła w wieku dziecięcym.A byłem dzieckiem wrażliwym,inteligentnym i pobożnym.Pytania te męczyły mnie,nie pozwalały często zasnąć i powodowały,że byłem coraz bardziej znerwicowany.Prowadzily do narastających leków i obsesji.Odpowiedzi uzyskiwane od księży i katechetów wydawały mi się naiwne i pozbawione sensu.Te okropne opowieści o piekle, czyśćcu, męce na krzyżu ,grzechach i mojej nieustającej winie za to wszystko stawały się nie do zniesienia.I nagle zrozumiałem ,że to jest jedna wielka brednia.Mialem wtedy 12 lat.Od tego czasu nie wierzę w żadnych bogów na niebie i na ziemi i czuję się z tym bardzo dobrze.

 6. Preaching to the choir.
  Prawic kazanie dla przekonanych.

  Zamiast katolicyzmu można jeszcze wstawić Buddyzm,Hinduizm no i moich ulubionych Druzow.

  A co mogliby powiedzieć wyznawcy Buddyzmu Tharaveda z Żyjącym Budda na Ziemi -Krol Rama X.
  Z reszta ,bytujący całkiem blisko Polski ,bo w Bawarii,jako Bog to może robić takie numery, a przytym najbogatszy król na Ziemi.

 7. wszystko prawda, tylko jedna uwaga, inne religie nie są lepsze. z drugiej strony człowiek chyba potrzebuje w coś wierzyć, w coś co daje mu nadzieję, że coś tam gdzieś jest. i ta wiara jest kołem zamachowym religii. zniszczcie tę wiarę s będzie po religii. a dzieci faktycznie szkoda i to nie tylko u katolików

 8. Nałęcz
  21 marca o godz. 21:56
  „prowokacja wynikająca z zawiści, nienawiści?”

  Spokojnie. Jarmarczne sztuczki z przemianą wody w wino to nie powód aby pełzać przed kuglarzem.
  na zdrowie

 9. „A nawet jak przyjdzie, to co zrobi?”

  Może i lepiej, ze dziecina nie wie, co „baranek” ze swoimi „aniołkami” ma wyrabiać po swoim ponownym przyjściu.

 10. Bardzo celne pytania. Możeby tak ktoś odpowiedział.

 11. Panie Profesorze: w punkt! Jakbym czytał o swoich odczuciach gdy przymuszony przez rodziców musiałem uczestniczych w tych okropieństwach. Nawet pytania i wątpliwości, które Pan stawia też ,,przeżuwałem” i na mój dziecinny mózg nie trzymało się to kupy.
  Nie doznałem molestowania ze strony księży ale byłem świadkiem akcji molestatorskiej wobec mojej koleżanki z klasy. Wtedy nie miałem świadomości, że jest to coś złego.
  Z czasem dorosłem, poczytałem, postudiowałem historię i zrozumiałem, że to kompletne brednie, uporczywie trzymające się nas a implementowane populacji przez bandę cwaniaków. Przy czym gdy oceniam miejsce i rolę religii to mam na myśli wszelką religię a nie tylko ulubiony* ogłupiacz Pilajów.
  *piszę ,,ulubiony” ale przecież ogromna rzesza Polaków jest antyklerykałami: pomstują na klesze zdzierstwa, złodziejstwa i unne występki i…co niedzielę karnie meldują się w kościele.

 12. @Nałęcz
  21 marca o godz. 21:56
  Panie Nałęcz podzielam Pana pogląd o lichości obecnej profesury. Przykład takiej prof. Pawłowicz pozwala jasno wywieść taki pogląd.
  Dlatego proszę i apeluję do Pana by Pan nam objaśnił gdzie Gospodarz się myli? Gdzie zbreszył? I na czym polegają jego błazeństwa i prowokacje? Dzięki Pana odpowiedzi może Gospodarz skorzysta i dokształci się? Przestanie wypisywać takie prowokacyjne bzdury, które zapewne wynikają ze zwykłych braków w wiedzy?

 13. Jeśli tekst był pisany po spożyciu, to rozumiem, ale jeśli na trzeżwo , to się boję.

 14. Przede wszystkim: mamo, tato – dlaczego od najmłodszych lat wdrukowujecie w mój mózg poczucie winy, wstyd i grzech; trenujecie mnie w posłuszeństwie wobec członków religijnej sekty? Czemu robicie ze mnie niewolnika?

 15. @woytek
  21 marca o godz. 21:26
  Ciekawej kwestii dotyka Twój wpis: GDZIE BYŁY WŁADZE PAŃTWOWE, gdy to się działo? Gdzie policja, prokuratura, sądy? Gdzie byli dziennikarze i ich dociekliwość?
  Gdy się czyta o dawniejszych kleszych występkach to…jakby się oglądało film o mafii: są tam konkurencyjni mafiozi, akcje, morderstwa etc. ale policja się nie ,,wpier…a”. Ot ,,copless town”.
  Wielokrotnie, gdy na sąsiednim blogu u red. Szostkiewicza dyskusja dotyczyła kleru stawiałem to pytanie: gdzie były władze państwowe? albo jak ten TK ,,stał na straży konstytucji”, że zapisana w niej neutralność światopoglądowa państwa to była kpina? Gdzie byli RPO by bronić praw obywatelskich osób niewierzących? Gdzie równość WSZYSTKICH obywateli wobec prawa skoro kler ewidentnie (z mocy konkordatu?) jest wyłączony spod podległości prawu państwowemu? gdzie uczucia religijne osób podlegają ochronie z urzędu a o niewierzących można (powiedzieć) wszystko?
  Cała ta III RP i jej konstytucja, której mamy bronić były PARODIĄ. Paradoksalnie działania PiSu były swego rodzaju stress-testem, który ukazał nam bzdurność naszej ustawy zasadniczej. Rzepliński nie stanął w obronie Konstytucji – bo jako szef TK stał na straży jej łamania ale w obronie przywilejów swojej grupy zawodowej.
  Kwestią otwartą pozostaje nagły przypływ ,,odwagi” mediów liberalnych w opisywaniu kleszych występków – na ile on wypływa z pisio-kościelnego sojuszu? Nagle tuzy Solidarności ,,przypomniały” sobie, że ,,było w tym coś niestosownego” co się działo wokół plebani ks. Jankowskiego. Gdy Belzebub nie żyje łatwiej o odwagę?

 16. Slawczan
  22 marca o godz. 10:22
  … „o lichości obecnej profesury. Przykład takiej prof. Pawłowicz”

  Też chciałem ją podać jako przykład, ale ma tak prymitywny interfejs, że byłoby to niepotrzebnym kopniakiem. Jak walka z Najmanem.
  na zdrowie

 17. Nie mam problemu ze zrozumieniem wierzącego w jakieś bóstwo ludu bożego. Lud boży raczej nie posiada zdolności do myślenia, toteż nie analizuje swojej wiary i mechanicznie bierze udział w obrządkach jak czynili to jego przodkowie.
  Mój problem zaczyna się kiedy widzę człowieka wykształconego, oczytanego tzw. światłego, który będąc katolikiem wierzy w te wszystkie brednie jak: wstawanie trupów z grobów, fruwanie jakiejś kobiety do nieba, zagniewanie Boga kiedy katolik zje w piątek kiełbasę, czy kobieta włoży spodnie. Przecież to jest przypisywanie temu Bogu cech jakiegoś durnia, w kontekście wiary, że tenże stworzył cały kosmos.
  A będąc katolikiem musi w to wszystko wierzyć, bo przecież na tym zasadza się cała wiara we wszechmogącego.
  Chyba o czymś nie wiem, bo za cholerę nie mogę tego pojąć.

 18. Tsaddik from Tiktin
  22 marca o godz. 14:00
  ‎Każda religia jest z definicji oszustwem
  Tsaddik from Tiktin
  Przypominam, że według Pisma, to Szatan jest „Panem tego świata”

  Szatan wiec jest „tworem” religijnym?
  Siedzi w głowie religijnego nieszczęśnika
  Nie boi sie świeconej wody ale boi sie wibratorow. 🙂

  „I tak zostałem cadykiem, a właściwie cadyczką, gdyz „my sex is male, but gender female, as any real priest, pastor, rabbi, guru etc.”

  Czy Wasza Cadyczkowatosc uważa sie teraz za przedstawiciela społeczności LGBTQ+?
  Czy to „wyjście z szafy” to zasługa wibratora?
  Umieram z ciekawości 🙂

 19. Tsaddik from Tiktin
  22 marca o godz. 15:44
  Ja, jako Cadyczka g e n d e r o w a, jestem ponad Szatanem i ponad L G B T Q N P +, a wibra-torów nie ‎używam, bo jestem Cadyczką g e n d e r o w ą czyli bez wa-giny a za to z pe-nisem.‎

  Jesteś wiec Sw. Genderka – Patronka społeczności L G B T Q N P + – zwykłych ziemskich śmiertelników?

 20. Tsaddik from Tiktin
  22 marca o godz. 13:54
  „Mamo i tato, dlaczego…” dzis iz e kfeszczyn. W tekście jest tych kfeszczyn kilka, tylko wybierać.
  Wymyślanie nicków zużywa nadmiernie rezerwy intelektualne.

 21. Mamo i tato, dlaczego … ?

  Panie Profesorze,

  Odnoszę wrażenie, że po poprzednim, odrobinę ryzykownym i raczej mało przekonującym wstępniaku dot. Józefa Tischnera, Pan nie dał się długo prosić i postanowił jednak wyrównać krok? JEDNAK!
  I bardzo słusznie.
  Dodam również, że w kwestiach zasadniczych, zgadzam się z ogólnym przesłaniem Pańskiego najnowszego felietonu. Owe podstawowe, elementarne, dziecinne wręcz pytania – warto co pewien czas przypominać Polakom. Z pewnością nie zaszkodzi. Śmiem twierdzić także, iż jest szansa, że ogół społeczeństwa, a przynajmniej jego spora część, zacznie poważnie zastanawiać się nad rzeczywistym funkcjonowaniem Kościoła katolickiego oraz jego obecnej roli w Polsce.
  Musimy mieć taką nadzieję, co najmniej nadzieję!
  Dlatego – podkreślam – zgadzam się z ogólnym przesłaniem powyższego felietonu. Na ile okażą się realne (a nie płonne) te nasze nadzieje, to dopiero się okaże?
  Sytuacja, w jakiej obecnie znajduje się Kościół katolicki w Polsce wymaga, aby podejmować decyzje – jeśli nie radykalne, to zdecydowane. Innego wyboru nie ma.

  Panie Profesorze,
  na koniec uwaga osobista, a mianowicie:
  będę szczery i powiem, iż czytając Pański najnowszy wstępniak, chwilami odnosiłem wrażenie, chociaż oczywiście mogę się mylić, że Pan pisząc go – sięgał pamięcią do literatury. Czyżby?
  Jeżeli tak, to zapewniam, że nie ma w tym niczego niestosownego.
  Otóż, Pan zapewne zna, znaczące opowiadanie z 1959 roku – SAMOTNOŚĆ DŁUGODYSTANSOWCA (The Loneliness of the Long Distance Runner), autorstwa czołowego, brytyjskiego przedstawiciela ówczesnych, tzw. młodych gniewnych, tj. Alana Sillitoe.
  To m.in. Sillitoe, należał już w latach 50-tych ub. wieku, do tej grupy zdeklarowanych lewicowych literatów, którzy jednoznacznie buntowali się, przeciw pełnych hipokryzji, formom angielskiej, mieszczańskiej obyczajowości.
  Dlatego nic dziwnego, że bohater powyższego opowiadania, utalentowany sportowo i zarazem podopieczny domu poprawczego, barwnie i celnie przedstawia swój pogląd na panujący porządek oraz atakuje kulturę i moralność świata, w którym żyje.
  Nadmienię również, że w 1962 roku, opowiadanie Alana Sillitoe przeniesiono na ekran kinowy. Film odniósł duży sukces, nie tylko w Wielkiej Brytanii.
  Oglądałem ten film i uważam, że sukces był w pełni zasłużony.

  Tak czy inaczej, tytuł Pańskiego powyższego felietonu, który zaczyna się od słów: „Mamo i tato, dlaczego … ” oraz jego podstawowe przesłanie, ma swoje uzasadnienie. Nawet jeżeli nie ma nic wspólnego z „Samotnością długodystansowca” Alana Sillitoe.

 22. Dobry tekst. Brakuje tylko wieku dziewczynki. Proponuje 5-6 lat!

 23. Drogi Panie Profesorze Hartman:

  Polecam do przeczytania nowa ksiazke:

  Resources of Christianity

  Autor: Francois Jullien
  Autor Francuz,przetlumaczona na angielski.
  128 stron.cena 35 funtów.
  Jak pogodzić katolicyzm z 21 wiekiem.

  Ja more kupie i przeczytam, acz nie jest to w moich zainteresowaniach.
  Zywoty świętych,a zwłaszcza Sw Wilgefortis i malarstwo dotyczące Sw Margaret(Malgorzta) ,patronki od łatwego porodu(Zurburan);to coś dla mnie.

 24. Częstokroć czytam wypowiedzi anty-KRK, że jest on ,,anarchroniczny” etc. Otóż, on jest bardzo, bardzo do przodu. Ta korporacja wywalczyła sobie immunitet od płacenia podatków już w średniowieczu! Immunitet prawny – w zależności od kolorytu lokalnego: przykładami Chile, Polska i do niedawna Irlandia. Wiodące korporacje wywalczyły sobie immunitet podatkowy dopiero na fali neoliberalnego zdziczenia pod koniec XXw. KRK jest jedyną korporacją, która posiada WŁASNY raj podatkowy. Dlaczego o tym piszę? Bo na polu marketingu są o kilkaset lat do przodu. Jedną z rzeczy, która mnie do wściekłości doprowadza jest marketing McDonald’sa nakierowany na dzieci – te hapymile, zabaweczki – od małego przyzwyczaić i wytresować sobie konsumenta tego ścierwa. KRK robi to OD SETEK LAT. Temu właśnie służy cały cykl rytuałów, indoktrynacja od przedszkola aż po grób. Bardzo trudno, wobec powszechności tego wyplątać się pojedynczej osobie*. Te sukienusie na pierwszą komunię przy okazji też są quady lub laptopy, piękna ceremonia ślubna…Mieszanina presji społecznej i korupcji. Dlatego tak ważnym jest, choć przecież sprzeczny z nauczaniem Biblii (Bóg jest wszechobecny i wszechwiedzący) akt osobistego pojawienia się w przybytku KRK. Dlatego rodzice wloką (tak mnie WLECZONO!!! k….a!!!) dzieci do kościoła by potem te dzieci zawlokły swoje dzieci. By było kworum** w imieniu, którego można się domagać…
  *moja córka jako, że jest nauczona, że w McDonaldsie się nie je bo tam dają niezdrowy chłam jest JEDYNYM dzieckiem, które podczas wycieczek szkolnych je kanapki zamiast obiadu. Jest to traktowane przez wychowawcę jako skrajny, lewacki faszyzm bo ,,co szkodzi, że raz na jakiś czas sobie coś tam sobie zje…” Szkodzi. Podobnie zresztą jest jedynym dzieckiem w klasie, które nie uczęszcza na katolicką indoktrynację. Nie jest lekko być odmieńcem. Tak właśnie działa i po to został skonstruowany katolicki totalitaryzm – by jednostce było jak najtrudniej wyplątać się a walutą, którą się płaci za wybory rodziców były ich dzieci.
  ** na studiach był wykładowca, który dawał za darmo zaliczenie z zajęć nieobowiązkowych (których jednak pewną pulę trzeba było zaliczyć). Nie sprawdzał obecności więc chodzili tylko zainteresowani (a zajęcia były pasjonujące) – za to w dniu wpisywania zaliczeń, zajęcia zamiast na sali, odbywały się w dużej sali audytoryjnej do której TŁUM się fizycznie nie mieścił. Wtedy ten wykładowca wyciągał aparat i robił zdjęcia tym tłumom. Gdy udzielał wpisu zawsze patrzył głęboko w oczy…

 25. Ktoś tam w którymś z komentarzy napisał, że „człowiek potrzebuje w coś wierzyć”. Jak widać, przynajmniej tyle udało się kapłanom wcisnąć w głowę temu komuś i zapewne jeszcze setkom tysięcy czy wręcz milionom innych zagubionych ludzi. Jak ktoś jest psychicznie słaby, nie rozumie otaczającego go świata, nie wierzy w siebie, zdaje sobie sprawę z tego, że jest głupi, to wtedy oczywiście przydatny jest cwaniak, który opowie takiemu nieszczęśnikowi jakąś bajkę pozwalającą na uporządkowanie tej niewiedzy i poukładanie sobie tego, czego się nie rozumie. Na ogół tacy niewiedzący i nierozumiejący są też na tyle głupi, żeby wierzyć np. w najnowszy apel kościelnej wierchuszki, że modlitwa bez datku jest nieważna. Przecież to jest wyłożenie kart na stół i powiedzenie wprost: „mamy w dudzie waszą modlitwę, dawajcie kasę”. No i ci ogłupieni przez tradycję biedacy (umysłowi) dadzą też naciągaczom to, o co im tak na prawdę chodzi, czyli dadzą im pieniądze. A potem mogą sobie wierzyć lub nie, byle kasa była. Jak to ktoś mądry zauważył, religia powstała kiedy pierwszy cwaniak spotkał pierwszego naiwnego. I tak to się kręci. Ja nie wierzę w żadne opowieści nie z tego świata i doskonale funkcjonuję, podobnie jak moje dzieci i wnuki. Życie po śmierci to przecież logiczny nonsens. Wszystko się kończy i już. I dlatego należy starać się jak najlepiej żyć, co oczywiście nie znaczy, że należy wydrzeć innym jak najwięcej się da i być np. właścicielem kilkunastu nieruchomości lub mieć je przepisane na żonę. Ale tego się katolików nie uczy.

 26. Panie Janie,
  bardzo wiarygodnie psychologicznie i poznawczo napisany tekst, z perspektywy dziecka.
  To wszystko razem co Pan ujmuje, jest PRZEMOCĄ. Zwłaszcza podłą i zwłaszcza okrutną, że czynioną dziecku, które nie ma jeszcze skutecznych środków rozpoznania i obrony.
  Ta przemoc nazywa się u katolików „Miłością”.

 27. Tsaddik from Tiktin
  23 marca o godz. 9:37
  Tak, szczególnie, że jestem świętą patronką L G B T Q N P +, gdzie N oznacza Nekrofile a P-pederaści.

  A to z Waszej Cadyczkowosci libertynka sie zrobiła 🙂

  „Libertyn jest aktorem, gra po to, by być zauważonym i docenionym, nie jest bowiem libertynem dla samego siebie, czeka na spojrzenia i oceny towarzystwa”

  Ale patronat na pederastami świadczy o dobrym guście.
  No bo to i Alexander Wielki i Leonardo da Vinci , Michał Anioł, Chopin,….
  „300 rycerzy gejów tebski zastęp święty
  szyk rycerski falanga w boju nieugięty”
  Ta militarna jednostka pederastów była przez dłuuuugie lata nie do pokonania w starożytnej Grecji.
  Alexander Wielki po śmierci kochanka Hephaestiona chciał popełnić samobójstwo.

  Tak trzymać !!!!

 28. Wszyscy psiocza i narzekaja na KK , zalozmy ze ludzie przestaja chodzic do Kosciola ale co w takim razie proponujecie ludziom w zamian ?
  Kazdy czlowiek potrzebuje tzw duchowosci , moze ja realizowac czywiscie na wiele sposobow jesli oczywiscie sie mu chce !
  Problem jest tylko taki ze wiekszosci ludziom NIE CHCE SIE realizowac wlasnej duchowosci w inny sposob niz poprzez chodzenie do kosciola i praktykowania religii.
  Ktos kiedys powiedzial ze ateizm jest tylko dla elit ale nie medialnych a moralnych typu np s Lem czy L .Kolakowski
  Dajac plebsowi ateizm budzimy demony a przykladow mamy az za nadto najpierw Rewolucja Francuska pozniej Pazdziernikowa pozniej kulturalna w Chinach itd
  Nie zdajecie sobie ludzie sprawe z czym igracie probojac oddalic ludzi od religii i wiary.
  Oczywiscie mozna powiedziec ze KK moze zastapic inna organizacja , tylko jaka ? Kto przy takiej wielkiej organizacji jaka jest KK sprawniej by tym zarzadzal ? Macie jakeis pomysly ? Czekam !

 29. Tsaddik from Tiktin
  21 marca o godz. 22:14
  Jestem kobietą-cadykiem – nigdy dziewicą.‎

  Zaraz, zaraz
  Powiedz na jak na spowiedzi świętej czy spałeś z facetem(facetami) ?
  Czy uprawiałeś sex z mężczyzną(mężczyznami) ?
  To są proste pytania tak, tak nie, nie 🙂

 30. Mamo i tato, dlaczego zmuszacie mnie , żebym się szczepił ?
  – oto jest pytanie na miarę czasów.
  Mamo i tato , dlaczego zmuszacie mnie , żebym spłacal w przyszłosći długi
  które wy tworzycie, pożyczając pieniądze u globalnych banksterów?
  Mamo i tato , dłaczego pozwalacie aby wasz rząd na którego głosowaliści , zamykał szkoły na cały długi rok , co jest zajawiskim niespotykanym nawet czasach wojny?
  Mamo i tato . dlaczego wasze pokolenie tak skarłało w ciągu 30 lat, kto wam zabrał moc walki o własną godność , poniżaną przez obecne elity?

 31. Drogi Frycek:

  „Ksiazki.Magazyn do czytania”
  „Gazeta Wyborcza”

  Zgodnie polecają dzieło(cegła?),które,popelnila Profesora od Harvarda:
  ^Rozwój Protetyki Dentystycznej w Stanie Virginia w drugiej polowie Wieku Osiemnastego^

  Widze dzikie tlumy roznoszące księgarnie „Pod Arkadami” na Świdnickiej.

 32. Drogi Cadyk:

  1)AP News
  2)Bloomberg News
  3)Business Insider
  4)Washington Post
  5)NYT
  6)WSJ -Wall Street Journal
  7)The Guardian

  Cześć jest za darmo.Czesc to tylko news.Czesc ma komentarze ,opinie.
  Mi nie widzi ze Panu najbliżej,ideowo,to The Guardian.Z Manchester,glos klasy pracującej,socjalizmu – Labour Party(acz to wszystko zanikło);zawsze przeciwko fabrykantom – acz tez zanikli(rodzina Engels i ich szmata byznes).Ja lubie Guardian ale ile można czytać.

 33. Mi to po Ojcu pozostało: „Gazeta Robotnicza”Sport,Przeglad Sportowy POLITYKA a potem doszedł Wieczór Wrocławia.
  We Wrocławiu to nic juz nie ma.Co dziwne bo 100 000 studentów.

 34. The Washington Post: właściciel najbogatszy Amerykanin Bezos( tez rakietowiec w Texas),była tam ministrowa Sikorska- Anne Applebaum acz teraz w The Atlantic(czytam to).

 35. Business Insider darmowy, wiadomości i trochę wyważonych opinii.

 36. To proszę poprawić tytuł bo jest bez sensu.

 37. Re :Colorado masakra w sklepie.
  Wyglada jak zwykle:sprawca 21 lat,schizofrenia paranoidalna,latwy dostęp do karabinu maszynowego AR-15.
  Co wcale nie znaczy, ze każdy chory z schizofrenia to przyszły masowy zabójcę.Schizofrenia jest dosc powszechna, około 1% populacji.Bardzo niewielu jest morderczych a ,ze dostęp do broni maszynowej łatwy to i wynik jest jaki jest.Shizofrenicy to najczęściej i najbardziej sa groźni dla siebie, i cierpią najwiecej(homeless itd).I ich rodziny.Nie bardzo wiadomo co robić.

 38. pytanie brzmiało inaczej – mamo, dlaczego nie pozwalasz mi chodzić na religię?
  Strach przed wykluczeniem, strach przed negatywnym wyróżnieniem, przed obmową, nienawiścią, niesprawiedliwością. Strach dziecka.
  Panie Gospodarzu, czy Pan osobiście ma czyste sumienie – podobne pytanie mogę zadać większości komentujących w „Polityce”. Proszę przeczytać uważnie tekst kolegi @Slawczan 22 marca o godz. 12:24 i odpowiedzieć gdzie była wtedy polska inteligencja, która teraz obłudnie żali się na zdziczenie obyczajów i potępia Kościół Katolicki. Nie tak miało być – można powiedzieć że zostali przez sukienkowych wyrolowani.
  Ps. proszę nie popaść w pychę – sam wpis jest słaby, wbrew temu co sugerują inni nie mający na co dzień kontaktu z dzieckiem, lub co zdarza się częściej – nie słuchający tego co mówią dzieci. Są też tacy którzy chcą zagrzać się przy wspólnym ogniu, niby nic zdrożnego ale trochę na krzywy ryj.

 39. ten „dobry ksiądz” profesor Tischner też niestety był niewypałem. Na temat ateistów wypowiadał się z pogardą i nienawiścią – pamiętam fragment wywiadu gdzie wyraził radość gdy „miejscowi swoimi sposobami” ateisty się pozbyli.
  Czy Gospodarz znał go od tej strony?

 40. @marcus21st
  23 marca o godz. 17:07
  Drogi Markusie co proponuję?
  -spacer do lasu?
  -posprzątanie w nim?
  -porozmawiać z dziećmi o życiu?
  -objaśnić im świat?
  -aktywność fizyczna?
  -wspólnie ugotować obiad?
  -poobserwować przyrodę?
  Jest tyle rzeczy, które można zrobić zamiast marnować 1,5h z dnia wolnego na wysłuchiwanie pięknego pustosłowia (to wersja optymistyczna) lub jątrzącego słowa.
  To ONI wmawiają, że niedziela się nie uda bez wizyty w ich przybytku!
  ps. ze wszystkich sił popieram zakaz handlu w niedzielę.

 41. Trzeba docenić, nieco nieporadne, wysiłki gospodarza blogu, bowiem jest to dobra rzecz, że walka z kościołem katolickim nie wiąże się z programem eliminacji polskiej elity przywódczej. Lepiej by było jednak, gdyby Pan Jan nie zachwaszczał sobie głowy pochwałą Judaizmu, bo to jeszcze gorzej robi na głowę, niż chwalenie Pana w spersonalizowanej wersji.

 42. Lewandowski. Gdzie mu do Muhammada Alego.
  Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.
  na zdrowie

 43. …i jeszcze jedno:
  „Debil” obiegł cały świat.”
  Nie chodzi o Foresta Gumpa
  na zdrowie

 44. Wysiłki gospodarza blogu są nieporadne, bowiem to nie przymus religijny jest problemem, lecz dogmaty religijne, które wpłynęły bezpośrednio na politykę. Program 500 plus nie zahamował zapaści demograficznej Polski, gdyż zapaść ta jest kombinacją szeregu czynników z których kościół odpowiada tylko za jeden tj. uświęcenie życia człowieka od poczęcia, co jest obciążeniem dla demografii. Inne czynniki, związane z złą organizacją samego państwa, z częściową jego upadłością oraz ekonomiczną eksploatacją społeczeństwa i brakiem praworządności, która doprowadziła do masowych migracji, to jest część odpowiedzialności za stan rzeczy do którego gospodarz blogu już przyznać się nie chce, nawet przed samym sobą.

 45. Mamo i tato, dlaczego nie uchroniliście mnie przed męką zrozumienia, jak to jest, że mam ciało, które jest „złe”, bo ksiądz pytał mnie mi ośmioletnią, dziesięcioletnią dziewczynkę, czy się „tam” dotykam, a to grzech śmiertelny.
  Co znaczy „tam”, co znaczy „śmiertelny”? Że zaraz umrę, jeśli nie przestanę „brzydko” się bawić? Kto tę brzydkość przede mną odkrył i sprawił, że boję się i wstydzę własnego ciała.
  Tak było wiele, wiele lat temu. Udało mi się pokonać tamte lęki, z czasem polubić własne ciało, a nawet jakby wyjść poza nie, gdy zrozumiałam, że wcale mnie nie ogranicza, ani mi nie zagraża.

 46. Wysiłki gospodarza blogu są nieporadne, gdyż wyznawcy Judaizmu nie rozumieją problematyki Katolicyzmu. W tym celu powinni oni przejść przez czyściec w postaci analnej reedukacji przez księdza rektora najświętszego zakonu wielowiekowego dupczenia żydków.

 47. żabka konająca
  24 marca o godz. 7:28

  „Nie tak miało być”.
  A jak miało być? Czy Pani spodziewała się, że po przemianach ustrojowych, w Polsce będzie idylla i powszechna radość mas?

  Proszę Pani,

  Uuu, tym razem na forum bloga Jana Hartmana, na którym bywa nieczęsto, zdecydowała się Pani wytoczyć działa sporego kalibru i na intensywny ostrzał artyleryjski. Oczywiście, można i w ten sposób podejść do, bądź co bądź, bardzo istotnej sprawy. Tym bardziej, że odwaga nadal jest w cenie i do tego mamy pełną dowolność.
  Tak czy inaczej, ze swej strony zapewniam, że Pani niczego nie ujmuję.
  Ale, jak każdy marzyciel twierdzę, że najpierw Pani powinna poinformować forumowiczów, jakie posiada doświadczenie w kontaktach z dziećmi i młodzieżą.
  A dopiero potem, zadać Gospodarzowi oraz wszystkim lub większości komentujących w POLITYCE pytanie, czy osobiście mają czyste sumienie (co przyzna Pani, samo w sobie, jest wręcz bezpardonowe). A także, zanim zasugeruje, że inni nie mają na co dzień kontaktu z dziećmi, lub co – Pani zdaniem – zdarza się częściej – nie słuchają tego co mówią dzieci.
  W takiej kolejności! Wówczas, niewątpliwie, Pani byłaby CORRECT wobec pozostałych komentujących.

  Z kolei, czy najnowszy wstępniak Gospodarza jest słaby czy nie? Uważam, że będzie właściwym, jeżeli to subiektywnie ocenią wszyscy czytelnicy.
  Natomiast, Pani opinię dot. tych uczestników forum, którzy „chcą zagrzać się przy wspólnym ogniu, co niby nie stanowi nic zdrożnego, ale trochę NA KRZYWY RYJ [podkreśl. moje]” – pozostawiam bez komentarza.

 48. Tsaddik from Tiktin
  To wymyśl mi jakiś inny, lepszy nick.

  Mam świetny nick
  Od Zagłobowego słusznie prawi, słusznie prawi i duuuzo prawi,
  w polaczeniu z wieczna czysta cady-czka
  prawi-prawi-czka ? 🙂

 49. @Tsaddik from Tiktin
  ” Polska, pożal się nieistniejący Panieboże, inteligencja, to zaś sama chciała zostać wyrolowana ‎przez sukienkowych. Taki np. Adam Michnik (wł. Aaron Szechter) pisał (za pieniądze CIA, ‎jakby się kto pytał) wręcz peany na cześć kościoła rzymskiego i Wojtyły. Cała niemal góra ‎‎„Solidarności” wraz z KOR-em to byli klerykałowie, a polski oddział kościoła rzymskiego był (i ‎dalej zresztą jest) „Solidarnością podczas modłów”, tak samo jak the Anglican Church was once ‎described as „the Conservative Party at prayer”.‎”
  Zacytowałam ten fragment jako bardzo istotny. W planach zmiany systemu postawiono na Kościół Katolicki, stąd taka a nie inna historia dziejów. Tu głównodowodzącygenerałowiesierżanci nie przewidzieli że w „dudkaniu na stryszku”* ta ponad 1000-letnia organizacja jest lepsza. Z racji doświadczenia. Stąd obecna nagonka na Kościół Katolicki który w żaden sposób nie zmienił się, ani na lepsze ani na gorsze od czasów przemian ustrojowych. Stał się silniejszy, mniej pokorny i przez to bardziej niebezpieczny.
  * wystrychnąć na dudka w przekazie dyslektyka

 50. Tsaddik from Tiktin
  23 marca o godz. 9:37
  Tak, szczególnie, że jestem świętą patronką L G B T Q N P +, gdzie N oznacza Nekrofile a P-pederaści. A właściwie L G B T Q N P Z +, gdzie Z oznacza Zoofile.

  Jeżeli ktoś siedzi w szafie, z zakorkowanym libido(celibat, zakaz masturbacji), to ta energia seksualna wcześniej czy później wystrzela. Sperma pada na mozg. W szafie ciemno wiec wszystko jedno czy to kobieta, mężczyzna, dziecko lub koza żywa lub martwa.
  Nie boj sie. Ludzie seksualnie wyzwoleni tego nie robią.
  Daj sobie trochę czasu.
  Nie boj sie otworzyć serce.
  Non abbiate paura
  Fidatevi del vostro intuito, non abbiate paura di decisioni coraggiose.
  Zaufaj swojej intuicji, nie bój się odważnych decyzji.

 51. @Frycek Engels 24 marca o godz. 11:05…niektórzy powołują się na rzekomy cytat z Dostojewskiego …
  Ten „cytat” nie utkwił mi w pamięci, natomiast opowiadanie Iwana Karamazow osobiście odebrałam jako zwątpienie w Boga samego autora. Mogę się mylić – dzieło czytałam dawno temu, teraz znalazłam ten fragment ale z uwagi na późną porę pozostawiam czytanie z uwagą do jutra. Przeczytaj i ty i sam osądź.
  http://niniwa22.cba.pl/dostojewski_wielki_inkwizytor.htm

 52. Dlaczego religie sa bzdurą?

  1-bo jest ich tak wiele
  2-bo zmiana wiary nie wiąże się z jakimikolwiek konsekwencjami ze strony bogow, a co najwyżej ludzi
  3-bo całe narody zmieniały wiarę w imie korzyści

  Religia jest wytworem kulturowym, pozwalającym zachować spojność grupy.
  Czasem ma też wartosci terapeutyczne.
  Religia to przynalezność do stada, manifestacja, sposob rozpoznania swoj- obcy.

  Doszukiwanie się w tym innych elementow, to już szukanie diablow na końcu szpili.
  Można to robić, tylko po co?
  Nie ma ciekawszych zajęć?

 53. Tsaddik from Tiktin
  24 marca o godz. 10:14

  Cadyku,

  We wpisie z dnia 24 marca, z godz. 10:14 przeczytałem, że Pan nauczył się czytać w języku starohebrajskim. O grece i łacinie nawet nie wspominam.
  Czy Pan to potwierdza, czy być może źle odczytałem treść Pańskiego wpisu?
  Proszę Pana o potwierdzenie bądź zaprzeczenie powyższej informacji. Jednocześnie proszę o udzielenie odpowiedzi w języku polskim – ze względów zrozumiałych i oczywistych. Dziękuję.

 54. Tsaddik from Tiktin
  24 marca o godz. 11:40
  Wyjaśniłam ‎też, że moja płeć fizyczna (sex) jest męska (male), a tylko moja płeć społeczna (gender) jest ‎żeńska (female), a więc sex jako czynność uprawiam tylko z kobietami.

  Sex z kobietami sie nie liczy. Musiałem sie upewnić, ze jesteś cadyczka zawsze dziewica.
  OK.
  Cadyk= Aniol Panski= Obecnosc Boga = Agent pana Boga.
  Wszystko metafory i straszny bałagan, który projekt ex-centryczny nowych pojęć Olgi Tokarczuk uporządkuje.
  Zwiastowanie.
  Aniol Panski(Cadyk spod Tykocina) zwiastował Cadyczce( zawsze dziewicy) i poczęła z ducha świętego.
  Poczęcie niepokalane, na blogu Jana Hartmana loose bluse.
  Masz teraz zaspiewac:
  Oto ja Cadyczka, służebnica Pana Mojego
  Niechże mi sie stanie według słowa Twego.
  (Jesteś „służebnicą” prawdy, bezinteresownej miłości i inteligencji.)
  Dziecko narodzi sie w sposób dziewiczy – w Twojej głowie.
  Nazwij go Immanuel.
  Zarodek już żyje. To ten projekt uzdrowienia polskiej edukacji, który napisałeś.
  Nie abortuj go, ale rozwiń, do tej nowej świadomości, w której należy dzieci/młodzież wychowywać.
  Skontaktuj sie z Olga Tokarczuk.
  Przychodzisz od Cadyka spod Tykocina, natchnionego duchem Baal-Shem-Tova i MaHaRama z Tykocina.

  Lechu, te opowieści biblijne ( stare i nowe) to „myths to live by”
  Mówią o Tobie i do Ciebie.
  To Ty ( i każdy z nas) musi wyjść z ziemi egipskiej z domu niewoli.
  Ta niewola to Twój egocentryzm, egoizm – twoje ego
  Musisz umrzeć dla egoizmy i zmartwychwstać do nowego życia.
  Wykłuć sie ze skorupy ego albo
  przepoczwarkowac z gąsienicy w motyla.
  Poznać siebie= revolution from within, revolucja od srodka.
  A-man
  A-woman

 55. Uwaga do gospodarza, aby nie powinien pozwalac na pojawianie sie tekstow pisanych pod wplywem alkoholu lub narkotykow

 56. Mam pytanie do mądrzejszych…..

  Co to jest ta „duchowość”?
  Jakiś pseudointelektualny bełkot?
  Wiara w duchy?

  W czym ma sie ona przejawiać?
  Czy niewierzący, są czymś gorszym, skoro tego nie posiadają?

 57. Jeśli coś piszę z dużej litery w środku zdania, to dlatego, że chce uwydatnienia pewnych wyrazów. Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918r. jest wielką dla nas Polaków korzyścią. Nawet okres II WŚ czy okres komunizmu w PRL, tego nie przekreśla. Podobnie też powołanie do życia III RP było korzystne dla nas. Ogólnie to co było niekorzystne, to był kompromis zawarty z postkomunistami, a nie reformy prof. Leszka Balcerowicza, który przecież generalnie Polaków nie skrzywdził swoimi reformami. Kapitalizm, globalizm jest dla Polski dobrem, podobnie jak uczestnictwo w UE, czy NATO. Ostatnie 100 lat było dla nas bardzo ciężkie, ale jaka jest duża pozytywna różnica pomiędzy sytuacją Polaków pod zaborami, a życiem we własnym kraju! Tak więc nasze poświęcenie opłaciło się. Kompromis z postkomunistami natomiast nie opłacił się. Elity i społeczeństwo wyrosłe w PRL w służbie obcemu państwu, bezwzględnie bogacące się po trupach w III RP, stworzyły państwo przeniknięte korupcją i miernością. Tak więc zmiany są w sumie bardzo pozytywne, ale czy są trwałe, to jest zupełnie inne pytanie. Paradoksem natomiast jest to, że PIS tworzy państwo strukturalnie mieszczące się w ramach państw starej UE, podczas gdy opozycja przeciwnie w różnych okresach gdy była u władzy tworzyła państwo, bardziej podobne do modelu anglosaskiego. Nie udało się jednak stworzyć w tym modelu silnej giełdy, a i model anglosaski jest imperialny. Korzyści z tego, że w swoim modelu Anglosasi mieli uprzywilejowaną pozycją Polacy nigdy nie mieli. Model anglosaski jest poza tym elitarny, a nie egalitarny, a mu tak jak kapitału po PRL i nie mieliśmy elit stojących na odpowiednim poziomie. Kościół Katolicki ma ważną funkcję, gdyż jest narzędziem polskiej ekspansji, a Polska nie porzuciła wcale myśli, o tym, aby odgrywać na wschodzie Europy rolę co najmniej lidera.

 58. Tsaddik from Tiktin
  25 marca, g.9:13
  No i po co odgrzewać ni pri czom tak antyczne kotlety pod tak pretensjonalnym nickiem?

 59. znajduję że @ Mr Hyde zupełnie nie rozumie o czym piszę – nie lubię być źle zrozumiana.
  Kawa na ławę:
  1. „nie tak miało być” – tutaj tekst jest czytelny, odwołuję się do komentarza @@Slawczan 22 marca o godz. 12:24. Proszę wrócić, przeczytać i poczuć bluesa, czyli zrozumieć. Inaczej zajarzyć.
  2. odpowiadam na zarzuty wobec osoby – dziesiątki razy o tym pisałam że wychowywałam dzieci samotnie. Czyli mama i tata w jednej osobie – całość raczej mizerna, ale na plus mogę sobie zapisać że zawsze słuchałam co dzieci do mnie mówią. I nie lekceważyłam, może nawet za bardzo brałam sobie do serca. To moje dzieci – jedyne w powiatowym mieście nie chodziły na lekcje religii. I to one doświadczyły niesprawiedliwości, przemocy psychicznej i pospolitego chamstwa, stąd pytanie – dlaczego? Mogły jedynie mi zaufać.
  3. grzanie przy wspólnym ogniu i picie na krzywy ryj było skierowane tylko do jednej osoby i ja myślę że osoba zrozumiała przesłanie. Inaczej nie byłaby tak przebiegła jak ja to oceniam. Na pewno nie miałam na myśli @ Mr Hyde i proszę mi wierzyć że staż niektórych tu piszących jest dłuższy niż pan myśli, stąd porozumiewamy się na zasadzie „dość dwie słowie”

 60. @Staszek Lehm 25 marca o godz. 12:07
  Tak bawiliśmy się w 1 klasie LO, czyli wtedy po siedmiu latach podstawówki:
  AKADEMIA ANORMALNYCH AGENTÓW
  BIURO BEZDUSZNYCH BRZUCHACZY
  CENTRALA CENIONYCH CIECI
  DELEGACJA DOMOROSŁYCH DEBILI
  itd.

 61. @wd-59 czy niewierzący są czymś gorszym…?
  Taka jest powszechna opinia, tchórzliwi nazywają siebie agnostykami.

 62. https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/katastroficzna-wizja-billa-gatesa-liczba-zgonow-bedzie-kilkakrotnie-wyzsza-niz-za/km6kbhc
  „Syryjska wojna domowa spowodowała ogromne problemy, a tu skala migracji i śmierci będzie po stokroć większa. I będzie to o wiele gorsze niż pandemia. Liczba zgonów będzie rocznie kilkakrotnie wyższa niż to, co widzimy w trakcie pandemii.”
  …………………………..
  Wywiad jak dla mnie jest całkiem niestrawny, a „Syryjska wojna domowa” to już oszustwo grubymi nicmi szyte. Przecież ten cały Bliski Wschód, zasadniczo arabski „rozhuśtały” Stany do spóły z NATO. Trzeba tylko uderzyć się we własne piersi i zamiast hamletyzować, to mając z czego, zechcieć naprawić to co się spieprzyło.
  Świat jest psuty przez amerykański imperializm, a nie przez inne celowo wymyślone ocieplenie ,plandemię, terroryzm, itp.

 63. @wd-59
  Duchowość to są marzenia, jednostkowe i wspólnotowe.
  Naturalnie przepuszczone przez filtry etyki, inteligencji, wiedzy, doświadczenia, historii.

 64. https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/koronawirus-nowe-obostrzenia-komentarze/3jkrtbk,681c1dfa
  „dopóki w tym kraju ktoś nie odważy się potraktować Kościoła tak, jak się traktuje pozostałych obywateli, dopóty będzie tutaj panował zabobon i średniowieczny mental, który pokłada nadzieję w abstrakcyjnych bytach, a odwraca się od nauki i twardych danych.

  A potem się dziwią, że im biskup z arcybiskupem włażą do majtek, i pakują się im do sypialni pod kołdrę, że im każą badać śluz z pochwy i prowadzić pokątnie kalendarzyk, że im dzieci obmacują i gwałcą, a kobiety traktują jak materac, który od czasu do czasu należy zapłodnić.

  Więc ludzie pozamykani, a katolickie świątynie stoją przed wiernymi otworem. W czym to jest otwór, to jest chyba jasne.
  …………………….
  A ciemny lud i tak wszystko kupi, „bo u nas jest, jak jest, i każdy o tym wie”

 65. Tsaddik from Tiktin
  25 marca o godz. 17:16
  Czy to znaczy że pochwalasz (tolerujesz?) nekrofilię, zoofilię i pederastię? ;-)‎

  Don’t be silly Magie
  Ja wyszedłem z szafy jakieś 30 lat temu.
  Wtedy ( w szafie ) miałem takie same leki.
  Co ze mną sie stanie? Czy zostanę jakimś potworem?
  Wszystko było w mojej głowie.
  Nie lękaj sie!!!

 66. wd-59
  25 marca o godz. 15:59
  Mam pytanie do mądrzejszych…..
  Co to jest ta „duchowość”?

  Olga Tokarczuk zdefiniuje to w tym nowym słowniku.

  Duchowość to prawda, inteligencja i bezinteresowna miłość.
  Prawda można być. Nie można prawdy głosić.
  Nieprzekazywalna.

 67. wd-59
  25 marca o godz. 15:59
  Mam pytanie do mądrzejszych…..

  Co to jest ta „duchowość”?

  Prawda można być.
  To nie to samo co prawdę głosić.
  Podobnie z bezinteresowna miłością.
  Mieć w sobie czy tylko deklarować

 68. żabka konająca
  25 marca o godz. 19:35

  Hmm, Pani wspomina, że nie lubi być źle zrozumiana.
  I bardzo słusznie. Ja również.
  Dziękuję Pani także za wyłożenie kawy na ławę. Skoro Pani uznała, że to jest niezbędne.
  Otóż pragnę poinformować, że zrozumiałem dokładnie o czym Pani napisała w swym poprzednim wpisie, z dnia 24 marca.
  I dlatego wyraźnie zaznaczam, że naprawdę nie ma potrzeby, abym w zgodzie z Pani sugestią, dokądkolwiek wrócił, przeczytał, poczuł bluesa, czyli według Pani, cokolwiek zrozumiał, a tym samym – zajarzył. Podkreślam: nie ma takiej potrzeby.

  Niezależnie od powyższego, chciałbym przypomnieć tylko jedno zdanie, które skierowałem do Pani w moim wpisie z dnia 25 marca, a mianowicie:
  zapewniłem, że niczego Pani nie ujmuję.
  Myślę, że tylko to jedno zdanie, mówi wszystko o moim stosunku do Pani, jako uczestniczki forum na blogu Jana Hartmana.
  Przy okazji,
  proszę pamiętać, że wielu komentujących na forum (zamieszkałych w różnych regionach Polski), ma niewątpliwie określone doświadczenia osobiste dot. wychowania oraz bezpośrednich kontaktów z dziećmi i młodzieżą. Jedynie prywatnie Pani podpowiem, że ja także należę do grupy tych osób. W moim przypadku, dochodzą również doświadczenia zawodowe związane z powyższą dziedziną.

  Ponadto uważam, że jest mniej istotne, czy Pani wcześniej skierowała swe słowa tylko do jednej osoby, spośród forumowiczów, czy do wielu komentujących?
  Z treści Pani poprzedniego wpisu, to jednoznacznie nie wynika.
  Ale jest Pani kobietą i dlatego dłużej nie zamierzam się czepiać poszczególnych zdań, ani tym bardziej, czynić z tego tragedii antycznej, narodowej bądź jakiejkolwiek innej. Bez przesady.
  Jedynie proszę, aby Pani w przyszłości, zdecydowanie bardziej przebierała w określeniach. Jak w przysłowiowych ulęgałkach.

 69. Proponuję bardziej przyziemną, covidową wersję tytułowego pytania.
  Mamo i tato! Dlaczego wysyłacie mnie ze święconką do kościoła? 🙂

 70. głos zwykły
  25 marca o godz. 18:28
  Poniżej cytat twojej wypowiedzi a w nawiasach moje pytania do niej. Proszę – odpowiedz na nie .
  „Kompromis z postkomunistami natomiast nie opłacił się ( komu ?). Elity i społeczeństwo wyrosłe w PRL( konkretnie kogo one obejmują – funkcjonariuszy, opozycjonistów czy zwykłych obywateli ?) w służbie obcemu państwu (konkretnie któremu ?), bezwzględnie bogacące się po trupach ( czyich?) w III RP, stworzyły państwo przeniknięte korupcją i miernością ( a dlaczego nie robiły tego w PRL-u ?). Tak więc zmiany są w sumie bardzo pozytywne ( mimo tego, o czym piszesz wcześniej ? ), ale czy są trwałe, to jest zupełnie inne pytanie ( to jak, mają się utrwalić czy nie ? )

 71. Frycek,
  Ja żeś taki szczęśliwy z zaborów, to z pewnością radością przepełni cię fakt, że w Warszawie obywatele zarabiają i mają więcej niż w Moskwie. Stąd wniosek, że Rosja będzie teraz szczęśliwa pod polskim zaborem. Głupi Rosjanin po szkodzie, bo można było znaleźć się pod polskim zaborem i z polską dynastią już w 1612 roku! Nie byłoby Stalina, Putina i kilkudziesięciu milionów trupów. A Rosja pod władzą Polski byłaby taka bogata jak dzisiaj Arabia Saudyjska i Emiraty, albo Luksemburg.

 72. Frycek,
  W tym Muchostrańsku to nie ma książek na temat faszyzmu, czy co? Najwyraźniej nie wiesz co to jest faszyzm i korporacjonizm. Czy kiedykolwiek komuś faszyści zabraniali manifestowania i organizowania się. Jeśli tak to tylko w niesłusznej sprawie z faszystowskiego punktu widzenia, tak jak w komunizmie. W PRL każdy mógł manifestować i organizować się w słusznej komunistycznej sprawie. Faszyzm i Komunizm posługiwali się nadto teorią walki klasowej. Faszyzm jednak wroga klasowego widział w obcym kapitalizmie, który wyzyskiwać miał Włochów.

 73. „Kompromis z postkomunistami natomiast nie opłacił się ( komu ?).
  Nie opłacił się polskiemu społeczeństwo, a opłacił się postkomunistom i tym, którzy zawarli z nimi kompromis lub którzy nie mieli skrupułów w bogaceniu się za wszelką cenę. Chodzi tutaj o proporcje – nie opłacił się dla 90%, a opłacił się dla 10%. Tutaj jednak należy zrobić zastrzeżenie, że przejście z komunizmu do kapitalizmu i wyjście z orbity wpływów ZSRR opłaciło się wszystkim, nawet sowieckiej agenturze w Polsce, bo ta została przejęta w dużej części przez USA i suto opłacona.

  Elity i społeczeństwo wyrosłe w PRL( konkretnie kogo one obejmują – funkcjonariuszy, opozycjonistów czy zwykłych obywateli ?)

  No, niewątpliwie elity są częścią społeczeństwa, czyli chodzi o 100% społeczeństwa wyrosłego w PRL.

  w służbie obcemu państwu (konkretnie któremu ?),

  No, oczywiście służbie ZSRR/

  bezwzględnie bogacące się po trupach ( czyich?) w III RP,

  Bogacące się po trupach w języku polskim to kolokwializm. Odsyłam więc do słownika PWN.

  stworzyły państwo przeniknięte korupcją i miernością ( a dlaczego nie robiły tego w PRL-u ?).

  PRL rozpadł, jak stara purchawa na łące, się bowiem był przeniknięty korupcją i miernością. Owocniki tej starej purchawy jednak rozkwitły na łące III RP, aby znowu się rozpaść.

  Tak więc zmiany są w sumie bardzo pozytywne ( mimo tego, o czym piszesz wcześniej ? ),

  Oczywiście. Porównując to w jakim standardzie żyli nasi rodzice i jak my żyjemy w III RP, to zmiana jest ogromna. Szczególnie dla ludzi wykształconych jest ona duża, gdyż korzystamy pełną garścią z wolności słowa. Pamiętam jak w dziale Kultura Sztandaru Młodych były dekadenckie artykuły o tym, że jak starszy Pan pokaże fiuta młodej kobiecie, to będzie miał jakąś szansę, że ona zainteresuje się jego członkiem. Dzisiaj mamy pornografię, jako biznes korzystający z zwierzęcych instynktów człowieka. W PRL pornografia była częścią immanentną treści produkowanej przez PRL w każdej dziedzinie pseudo humanistycznej wiedzy i publicystyki.

  ale czy są trwałe, to jest zupełnie inne pytanie ( to jak, mają się utrwalić czy nie ? )

  Dzisiejsza opozycja odpowiada za upadek państwa polskiego i za korupcję, oraz brak praworządności. Pod jej rządami względny dobrobyty byłby więc czasowy. Trwałby do czasu rozpadu państwa. Wraz z rozpadem przyszłaby smuta jak w Rosji czy ZSRR.

 74. Tsaddik from Tiktin
  25 marca o godz. 17:14
  „Reagan chwalił się, że to za jego prezydentury CIA zaaranżowała wybór kardynała z ‎Polski (nie mylić z polskim kardynałem) na biskupa Rzymu.‎”

  Chwalić się mógł lecz chronologicznie jest to niemożliwe. Wojtyła został kwalifikowany przez CIA i wybrany za sprawą komandora Franza Königa i Opus Dei na papieża 16 października 1978 i objął urząd natychmiast. Reagan został prezydentem 2 lata później – formalnie objął urząd 20 stycznia 1981. Często opowiadał kawały, to fakt.
  na zdrowie

 75. Odnoszę nieodparte wrażenie, że te wszystkie @cadyki, @lemy, @engelsy itd. to jedna i ta sama osoba, która robi sobie po prostu jaja zarówno z Gospodarza, jak i jego Gości. Jest to mega troll, którego pan profesor już dawno powinien pogonić. Skoro tego nie robi, to albo specjalnie hoduje na piersi taką wielogłową hydrę i jakiś ma w tym cel, albo olewa swoich blogowiczów jak leci.

 76. Na ciąg zadanych pytań jest tylko jedna odpowiedź: – ponieważ teraźniejsza instytucja kościoła sprzeniewierzyła się religii i wierze z niej wynikającej. Światem zawładnęło zło.
  A tak na marginesie, czy słowo „Loose” widniejace w nagłówku Pańskiego bloga ma jakiś semantyczny zwiazek ze słowem „Loosch” – niskowibracyjna energia powodowana m.in. strachem i przerażeniem, która zbierana jest przez negatywne istoty od tysięcy lat na Ziemi i którą się oni żywią oraz handlują jak towarem.

 77. Mamo i tato dlaczego zmuszacie mnie bym myślał, że homoseksualizm to nie jest dewiacja erotyczna ?
  Na Uniwersytecie Śląskim ukarano upomnieniem socjolożkę, która ma własne zdanie na ten temat. Onet.pl informuje o tym wydarzeniu czytelników: „Postępowanie wobec socjolożki związane było ze skargą studentów, która w grudniu 2018 r. trafiła do władz katowickiej uczelni. Podpisani pod nią podnosili, że podczas zajęć prowadzonych przez Budzyńską przekazywane są treści m.in. homofobiczne i dyskryminujące.
  – Było mnóstwo homofobii, była mowa o tym, że antykoncepcja to zachowanie antyspołeczne. Pani profesor mówiła: „faceci walczcie o swoje prawa, nie oddawajcie spermy lesbijkom, bo pozwą was o alimenty” – opowiadał w rozmowie z Onetem Dominik, jeden ze studentów UŚ, który podpisał się pod skargą.
  Prawie rok później, jesienią 2019 r., zajmujący się sprawą rzecznik dyscyplinarny prof. Wojciech Popiołek skierował do komisji dyscyplinarnej wniosek o ukaranie naganą Budzyńskiej. Zarzucił jej między innymi, że „formułowała wypowiedzi w oparciu o własny, narzucany studentom światopogląd o charakterze wartościującym, stanowiące przejaw braku tolerancji wobec grup społecznych i ludzi o odmiennym światopoglądzie (…)”.
  Rewolucja dewiantów erotycznych osiągnie kiedyś apogeum, ale dyskusja akademicka będzie trwała do dnia, gdy zabraknie słuchaczy z powodu całkowitego obrzydzenia przyjemności służących prokreacji. Ciekawy jest inny zwyczaj utrwalany w polskich mediach. Podaje się w mediach nazwisko oskarżonej, gdy oskarżyciele, ochotnicy, pozostają anonimowi?

 78. mag
  26 marca o godz. 16:21
  Może to jest jeden troll, a może być ich i więcej. Rzecz jednak w jego modus operandi. Oni emulują agenturalną propagandę, która okazuje się bardzo stała poprzez bardzo wiele lat. A jak sobie nie radzą z osobą z świata wolności słowa, to zamieniają ją na swoje odpowiedniki i zastępują ich słowa i treści przez swój tekst i mentalność. W ten sposób w Internecie tworzą polską republikę muchosrańską i wabią do niej Polaków. W sumie orientują się na głupotę ludzką, podsuwając i insynuując nowe treści.

  Co do gospodarza blogu, to trzeba powiedzieć, że on też tworzy swoją fikcję rzeczywistości i myśli kategoriami bardzo odległymi od przeciętnego Polaka. Z drugiej strony nie prowadzi on dyskursu z czytelnikiem, lecz faszeruje go gotową potrawką, która okazuje się jest bardzo strawna dla ruskich trolli, a dla nas Polaków nie bardzo.

 79. woytek
  26 marca o godz. 20:55
  Mamo i tato dlaczego zmuszacie mnie bym myślał, że homoseksualizm to nie jest dewiacja erotyczna ?

  To jest dewiacja.
  Każdy geniusz jest dewiacją. ( Jezus, Kopernik, Chopin, Alan Turing,…..
  Pewnie jakieś dwie standardowe dewiacje od przeciętniaka ( bezmyślnej masy komórek z instynktem pomnażania sie, „przyjemności służących prokreacji”.
  Covid-19 najwyraźniej odczuwa przyjemność w pomnażaniu sie – prokreacji.

 80. Brawo. Dokładnie w tak prosty sposób to wszystko kiedyś upadnie…

 81. wd-59
  25 marca o godz. 15:59
  Mam pytanie do mądrzejszych…..

  Co to jest ta „duchowość”?

  Inna definicja
  Duchowość to grzebanie w gownie

 82. mag
  26 marca o godz. 16:21
  „Odnoszę nieodparte wrażenie, że Skoro tego nie robi to jakiś ma w tym cel.”

  Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją
  na zdrowie

 83. Tsaddik from Tiktin
  27 marca o godz. 10:02
  „umieszczenie Wojtyły na tronie „piotrowym” to sprawka Cartera i ‎Brzezińskiego.‎”

  Tak właśnie było.
  „Wybrałeś mnie na konklawe”, zażartował papież. „A ty teraz do mnie przyleciałeś, by podziękować”, dopowiedział żartobliwie Brzeziński.”
  Święte przymierze:
  https://www.rp.pl/Historia/306069991-Swiete-przymierze-Reagana-i-Jana-Pawla-II.html
  Szalom

 84. Doktorze Jekyll,

  Jedynie w kwestii formalnej, dorzucę także słowo – w nawiązaniu do Pańskiego wpisu z dnia 27 marca, z godz. 9:36.
  Otóż ja również zauważyłem, że w Polsce, już od pewnego czasu, w tzw. obiegu publicznym (nie tylko w środkach masowego przekazu, także w mowie potocznej), znajdują się dziwaczne, żeby nie powiedzieć – idiotyczne określenia, m.in.: wspomniana już „socjolożka”, „inżynierka”, „magisterka”, „profesorka”, „doktorka”, „psycholożka”, „archeolożka”, „pedagożka”, „pastorka” (duchowna protestancka), „teolożka”, „żołnierka”, „marszałkini” i „wicemarszałkini” Sejmu, o bizneswomence – nawet nie wspominając, itp.
  Nie wyobrażam sobie, abym do swojej rówieśnicy, Elżbiety W., zwracał się: pani marszałkini.

  Podobnie jak Pan i zapewne wielu forumowiczów, ja także jestem zirytowany z powodu powyższych określeń. Tym bardziej mnie to irytuje, że przez wiele lat uczono moje pokolenie, iż w języku polskim nie odmienia się stanowisk służbowych zajmowanych przez kobiety oraz tytułów, stopni i zawodów posiadanych bądź wykonywanych przez kobiety. Powiem więcej, moim zdaniem, te określenia brzmią dla ucha – wręcz tragicznie.
  Ja wiem, że te potworki językowe były i nadal są lansowane, głównie przez nasze, rodzime feministki oraz tych mężczyzn, którzy spodziewają się, iż u boku kobiet zrobią jakąkolwiek karierę. Dlatego też – w tym szaleństwie tkwi metoda i nadzieja! Oczywiście wówczas, jak wszystko dobrze pójdzie?
  Pomimo tego, są chyba jednak granice tego szaleństwa, także w przedmiotowej sprawie. Ci, którzy tak uparcie lansują wspomniane potworki, koniecznie powinni pamiętać, że język polski jest bodaj najpiękniejszym językiem na świecie.
  Szanujmy wspólnie nasz piękny język.

 85. I
  27 marca, g. 9:55
  Dodrze, że chociaż „w pewnym sensie” mam rację. Bożki mają to do siebie, że są fałszywe, bo wymyślone. A mity i legendy świetnie się sprzedają ku pokrzepieniu serc i dusz.

 86. I
  27 marca o godz. 9:56
  mag 26 marca o godz. 16:21‎
  Ten ‎fałszywy bożek chrześcijan, co to się co roku rodzi i co roku umiera.

  To jest tylko coroczne przypomnienie, ze ty te masz umrzeć dla swojego egoizmu i zmartwychwstać to nowego wiecznego życia.
  Żydzi z tych samych względów co roku świętują wyjście z niewoli egipskiej.
  Problem w tym, ze ty jesteś tępy osioł (pardon oślica) i nie łapiesz.
  Nie czujesz bluesa 🙂
  A-men
  A-women

 87. Tsaddik from Tiktin
  27 marca o godz. 18:08
  „Nie tylko homoseksualizm to jest dewiacją. Jest nią także zoofilia, nekrofilia czy pedofilia”

  Wszystkie te chore fantazje rodzą sie we łbach w których, libido, czy ta twórcza, życiodajna energia Erosa jest zablokowana, demonizowana ( ortodoksyjny judaizm, chrześcijaństwo)
  Ta nieszczęsna wzmianka o Sodomie i Gomorze.
  Jakieś 1500 lat później Wezuwiusz zniszczył Pompeje.
  Nikt nie dopatrywał sie już wtedy kary boskiej.
  Co drugi budynek ma fallusa we wzwodzie na szczycie domu.
  Dla nich był to symbol płodności, życiodajnej energii.
  Mój ojciec w czasach Gierkowskich wybudował nowy dom.
  W szczycie wmurował statuetkę Matki Boskiej.
  Matka Boska Zielna, Siewna, Gromniczna,…
  Dla rolnika symbol płodności, urodzaju w polu, ochrony przed piorunami, gradobiciem, susza,…

  Recepta od doktora(dusz) Cadyka spod Tykocina.
  Zważywszy na dojrzały wiek 🙂 ( mała szansa na znalezienie jurnego kochanka) -wibrator analny.
  Wyp.doli ze łba te chore fantazje.

 88. Mr Hyde
  27 marca o godz. 16:40

  Zgadzam się w 100% co do idiotyczności pomysłu z przerabianiem męskiego na żeńskie. Wzięło to nie z potrzeby – bo takiej NIE MA – lecz z ubzduranej potrzeby czyli idei. A dotyczy języka powszechnego – nie terminologii – który jak świat światem tworzony był i będzie spontanicznie przez naród, a nie na durnowate ideistyczne zamówienie. Dawno temu profesor Doroszewski wymyślił tylko jeden wyraz „podomka”, który miał zastąpić obcy „szlafrok”. Gdzie zastąpił – u jenteligentów, których jest dwóch na krzyż – tam może zastąpił, a „szlafrok” jak był, tak będzie do skończenia świata – Durnowate zamówienie tworzy i będzie tworzyć niezliczone durnowate skutki.

  Przy okazji, żeby za jednym zamachem.
  Frycek Engels

  „mlode Polki uciekną zagranicę”

  Bardzo powszechny błąd, który zawsze (?) będzie błędem, bo nie może nim nie być. „Zagranica” to rzeczownik nazywający cały obszar poza granicami mojego kraju. Podobną konstrukcję ma np. nazwa „Zatorze”. Da się powiedzieć: „Młode Polki uciekną Zatorze”? Każdą głupotę da się wypowiedzieć. Tylko co ma znaczyć „mlode Polki uciekną zagranicę”? Nic. Konstrukcja jest absurdalna. Można uciec wyłącznie „za granicę”, czyli – za linię graniczną. A błąd powstał z powodu nieszczęsnego przyimka za w rzeczowniku „zagranica”.

  Owszem, absurdalnych konstrukcji w języku nie brakuje. I nawet są usankcjonowane przez językoznawców – ale pierw muszą się w języku fest zasiedzieć – jak „miejsce siedzące, leżące, stojące” na przyklad – więc czort wie, czy absurdalne „wyjechać zagranicę” kiedyś się nie uprawomocni. W ogóle z powodu szybkiego internetu, czyli rozpanoszonego niechlujstwa, straszne rzeczy robią się z językiem.

 89. Frycek
  Rzecz w tym, że Polski i Polaków by nie było, gdyby utrzymały się zabory, bowiem w tym kierunku zmierzała zarówno polityka państwa zaborczych jak i później państw okupujących Polskę tj. Niemiec i ZSRR. W tym przypadku dla nas lepiej jest jeśli Rosja się rozpadnie w jeszcze większym stopniu i będzie tam panował jeszcze większy chaos. Efekt tego z pewnością będzie dobry dla Rosjan i samej Rosji, bo sąsiedzi Rosji np. Japonia i Chiny są bogatsze niż Rosja i chętnie zajmą się Azjatycką częścią Rosji, gdzie będzie się w przyszłości pod panowaniem Chin i Japonii Rosjanom żyło bardzo bogato i szczęśliwie.

 90. Polecam wszystkim ruskim trollom lekturę książek Richarda Pipsa na temat Rosji i ZSRR. W książce żyłem – wspomnienia niezależnego ma on też uwagę do współczesnej mu Polski, że istnieje jakby w Polsce nigdy Żydów nie było. W odniesieniu do generacji wychowanej w PRL-u to jest prawda, bowiem nic nie wiedzieliśmy o Żydach i ten temat nas młodych ludzi nie interesował. W przypadku III RP, to jednak nie jest prawda, bowiem kto chce może wiele się na ten temat dowiedzieć. Natomiast problemem jest to o czym pisze Richard Pipes, że na Zachodzie w dużej części żydowscy działacze z różnych dziedzin aktywności i nauki prezentują opinie na temat Rosji i ZSRR, które są sprzeczne z naszym historycznym i teraźniejszym doświadczeniem. Trzeba też wziąć pod uwagę, że pod zaborami w Rosji Polaków było np. 6,4 % populacji Rosji, a Żydów 4%. Podobnie inaczej kształtowały się proporcje narodowościowe w pozostałych zaborach. Choć nie było to tak widoczne w relacjach narodowościowych polsko żydowskich. Inne też były nasze interesy narodowe wobec pozostałych narodowości. Nawet w zaborze austriackim wolności i sukcesy polityczne należy przeciwstawić peryferyjności obszarów polskiego zaboru, która wynikała także, jak nie przede wszystkim ze względów geograficznych. Europa także jako całość ma charakter narodowy, poprzedzony setkami, a czasami i tysiącami lat narodowych tradycji, jak i walk narodowych. Tak więc jej kształt polityczny przemawia przeciwko tworzeniu imperiów, bowiem ich słabością w Europie są dążenia do samostanowienia i wolności poszczególnych narodów. Dlatego też projekt federacyjny UE był dobrze przyjęty przez pierwsze polskie rządy, ale nie wiem czy nie dlatego, że jest to w gruncie rzeczy projekt utopijny. I problem polega na tym, że UE mogłaby być tylko imperium, a z wielu względów nie jest i być nie może, a co nie było i nie jest – nie bierze się w rejestr. I rojenia o powrocie do stanu sprzed wojen jest po prostu bezprzedmiotowe. ZSRR była ostatnim imperium, które rozpadło się ze względów narodowościowych aspiracji i Rosja jej karykatura pod rządami Putina lub innymi rządami, jako państwo i imperium nie może się odrodzić. A Rosjanie innych planów nie mają…. To jest właśnie głupie z ich strony. Politycznie i ekonomicznie anachroniczne myślenie.

 91. Tato i Mamo nie ufam Wam.. tak jak mi radzą zrobię się sam.
  Mamo i Tato . czy także wam? grzebał w rozporku ten święty pan?
  Mamo i tato dlaczego wciąż uczy być tatą bezdzietny mąż?
  Dlaczego Rydzyk jak Śmigły Rydz wkręca wam w głowy blagi i pic?
  Nie wzleci w niebo królewski ptak ,w skrzydłach mu siły i piórek brak.
  Mamo i Tato nie jest wam żal? piekłem was strasząc pędzą na bal?

 92. @ głos zwykły – 28 marca o godz. 14:42
  Ależ ty jesteś głupi, i do tego łajdak, nie chciałbym mieć takiego drania w pobliżu. Przekleństwem Polski i Polaków jest wyprodukowanie takiej swołoczy, która zniszczyła państwo i społeczeństwo.

 93. Lekarka chirurg=Hirurrzka,Hirurga,Chirurzka ?
  A moze Polskie Towarzystwo Chirurgiczne zrobi ankiete jak Panie Chirurg chca byc tytulowane.I tylko kobiety moga sie wypowiadac.Mezczyznom nic do tego.

 94. Mamo i tato, dlaczego zmuszacie mnie, abym wierzył propagandzie sprzedajnych polityków i ich wasalom.
  https://www.facebook.com/janpaweltomaszewski/videos/vb.373505803147401/447929256546986/?type=2&theater

 95. pombocek
  Witaj @pombocku dawno niewidziany, a kiedyś bliski druhu od „spacerów” po Jamnie, ty stąpający po wodzie, albo my razem w pomarańczowej łajbie. Co ty tu robisz wśród bożych lub ateistycznych pomyleńców? Naprawdę odpowiada ci towarzystwo @Ducha blogu o niezliczonych nickach, który testuje tutejszych Gości i samego Gospodarza
  na okoliczność ich odporności na mocno zaburzony przez „siły nieczyste” real (na blogu), który miesza się z jakimś chorym wirtualem?
  Mon dieu, to nie dla mnie.

 96. Tsaddik from Tiktin

  „I tak zostałem cadykiem, a właściwie cadyczką, gdyz „my sex is male, but gender female, as any real priest, pastor, rabbi, guru etc.”.

  Guru Sai-Bab molestował setki chłopaków
  Pastor Ted Haggard był tez sławną homofobiczną cadyczką(pastorka), dopóki nie nakryto go w hotelu z męską prostytutka. Jim Bekker nastepny
  Feran moze zaswiadczyc

 97. Frycek Engels
  28 marca o godz. 18:31
  Języki etniczne („naturalne”) NIE są logiczne. To NIE są języki programowania!‎

  Prawdziwy programista programuje w Fortranie:
  http://tajemnice.atari8.info/4_92/4_92_program.html
  Polecam ten dowcipny tekst szczególnie klikaczom którzy nie zdają sobie sprawy, że zanim powstał Internet, nie przespano wielu nocy i przepocono wiele koszul oraz wypito hektolitry kawy nad kodem źródłowym .
  na zdrowie

 98. Panie Profesorze!

  Dla wierzącego jest to bardzo przykry tekst…szczególnie w Wielkim Poście.
  http://www.wola-boga-ojca.pl

 99. Proszę te pytania dziecka skierować do Michnika, który uważa że Polak musi mieć Krk nad sobą. To Michnik, Mazowiecki i Gieremki zaserwowały Polsce nadrzędność żydowskiego boga. I proszę nie żądać że Żydzi też mają dostać swoją działkę bo pasożytniczy Krk dostaje.
  Niech Pan wytłumaczy Michnikowi, że Krk to pasożyt i pedofilskie zgrupowanie.

 100. Panie Profesorze.
  Debiutancki blues całkiem dobry. Prosimy o więcej.
  @żabko konająca
  Skarżyłaś się na typa, który chciał ci zrobić krzywdę i nadmuchać słomką twoją zasłużoną dla socjalistycznej ojczyzny dupę.
  To strasznie wulgarny typ, proszę się tym nie przejmuj. Pisz nadal i bądź dzielna – nawet jakby bolało.

css.php