Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Adrian

2.04.2021
piątek

Obłudny Adrian – usuńcie te billboardy!

2 kwietnia 2021, piątek,

Stanąłem jak wryty przed wizerunkiem martwej (prawdopodobnie) kobiety leżącej na plecach w kałuży krwi. Jak dotąd jedyne zwłoki, które można nieosłonięte pokazywać publicznie, to ciało Jezusa z Nazaretu rozpięte na krzyżu. Reklama rajstop marki Adrian narusza ten zakaz kulturowy. Pod pretekstem troski o samobójców.

Treść „społeczna” tej reklamy rajstop ma nam bowiem zamknąć usta swoją powagą i moralnym ciężarem gatunkowym… Napis głosi: „Wszyscy słyszeli, ale nikt nie wysłuchał”. Chodzi o to, że Adrian troszczy się o osoby mające myśli samobójcze i chce ratować życie, sprzedając przy tym rajstopy. Otóż moich ust nie zamkną: to jest haniebne nadużycie, rodzaj moralnej pornografii i szczytowej obłudy. Ta reklama obraża moralność publiczną, obraża kobiety, obraża samobójców. Musi zniknąć!

Na początku swej działalności Adrian swoimi billboardami przejawiał wielką troskę o przyjemność seksualną Polaków. Podobnie jak inni producenci i sprzedawcy bielizny. Kampania outdoorowa Adriana sprzed lat polegała na rozwieszeniu w całym kraju billboardów prezentujących piękną modelkę w rajstopach i (dość zabawny, przyznam) napis „Adrian mnie zniewala” (jeszcze zabawniej byłoby „zadowala”). Bo bieliznę co do zasady reklamuje się przez odwołanie do motywu fetyszu seksualnego. Widok modelki w rajstopach ma przyciągać uwagę i podniecać mężczyzn, a także oddziaływać na wyobraźnię erotyczną i autoerotyczną kobiet.

Reklama uwidaczniająca modelkę w rajstopach mówi: te rajstopy kojarzą się z rozkoszą seksualną; kup je jako substytut posiadania modelki (albo bycia do niej podobną). Przypomnienie tego jest konieczne, aby uzmysłowić sobie, jak wstrętnej dokonano tu manipulacji na emocjach i uczuciach moralnych.

Otóż na plakacie z samobójczynią mamy piękne nogi w reklamowanych rajstopach. Tylko że reklamowy wirtualny obiekt seksualny został powiązany z wizerunkiem samobójczyni, prowadząc do tzw. dysonansu poznawczego, a w końcu do efektu iście nekrofilnego. Nie było to zamierzone, lecz kompletny brak wyczucia i poczucia moralnego twórców reklamy i osób odpowiadających za jej publikację doprowadziły do niekontrolowanego uwidocznienia się takiego właśnie efektu.

Niezamierzona nekrofilność tego reklamowego potworka to jedna sprawa. Są i inne. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z nadużyciem wobec samej idei reklamy społecznej, a także nadużyciem wobec samobójców i wobec kobiet. Nadużyciem, którego powodem jest kompletna dezynwoltura i brak samokrytycyzmu osób stawiających się w pozycji moralizatorów, nie mając do tego żadnych kwalifikacji. Komuś się wydało, że skoro ujmuje się za samobójcami (samobójczyniami), to właściwie wszystko mu już wolno. Wolno mu nawet sprzedawać rajstopy w ramach „transakcji wiązanej”: zarobimy na rajstopach, a przy okazji zwrócimy uwagę na problem społeczny.

Otóż nie tak ma wyglądać reklama społeczna. Musi być związek pomiędzy reklamowanym produktem a ideą, którą się propaguje. Jaki jest ten związek w tym przypadku? Ano taki: na szczęcie to nie jest prawdziwy trup, tylko modelka, a modelka ładna i ładne ma nogi w tych rajstopach; fajny przekaz społeczny, fajne nogi – kupię rajstopy. Obrzydliwe? Ano obrzydliwe. Tak właśnie się kończy popmoralistyka. Moralnym rzygiem.

Ofiarą marketingowego nadużycia oraz idiotycznej uzurpacji moralizatorskiej biznesu polegającego na zarabianiu na rajstopach stały się kobiety. I to kobiety nieszczęśliwe. Od lat toczy się dyskusja, czy reklamy odwołujące się do pożądania seksualnego nie są poniżające dla kobiet, których seksualnie wyakcentowane wizerunki w jakiś sposób redukują kobiecość do wymiarów seksualnych. Co więcej, narusza się uczucia widzów takich reklam, wymuszając na nich niejako pobudzenie seksualne, którego mogą sobie nie życzyć.

Nie chcę rozwijać tego tematu, zresztą bardzo złożonego. Tak czy inaczej, reklamy bielizny jako takie są na cenzurowanym. Dlatego produkując je, należy zachować szczególną ostrożność. A już zwłaszcza wtedy, gdy w seksualną aurę świata przedstawionego w reklamie wprowadza się inne treści, które z powodu takiego połączenia mogą zostać strywializowane. Niestety, w tym przypadku użyto wizerunku kobiety jako kogoś atrakcyjnego seksualnie w celu zwrócenia uwagi na nieszczęście, jakie kobiety może dotknąć.

To paskudne, przewortne (a może tylko bezmyślne?) nadużycie. Seksualizacja (nawet pośrednia) osoby popełniającej samobójstwo to horrendum. Miało być feministycznie, a wyszło obrzydliwe seksistowsko. I proszę nie odpowiadać na te poważne zarzuty, że coś mi się uroiło w „chorej wyobraźni” (bo – w domyśle – jestem wstrętnym białym samcem). Nie ze mną takie numery, a zresztą już minęły czasy, gdy takie seksistowskie argumenty ad personam były dopuszczalne i skuteczne.

Zresztą łatwo brnąć w obłudę, dobudowując jej kolejne piętra i udając, że nie wie się, o co chodzi. Jednakże takie postępowanie bynajmniej nie pomaga uratować wizerunku firmy. A Adrian ma teraz kryzys wizerunkowy co się zowie. Jednak jeszcze nie wszystko stracone. Byleby wykrzesać z siebie trochę pokory, zamiast iść w zaparte i brnąć donikąd.

Puściły hamulce – trzeba zaciągnąć ręczny. Proponuję Małgorzacie Rosołowskiej-Pomorskiej, szefowej Adriana, honorowe rozwiązanie. Proszę powiesić billboardy poświęcone problemowi samobójstw, ale bez tych nieszczęsnych rajstop i jakiegokolwiek podtekstu seksualnego, typowego dla reklam bielizny. To naprawdę jedyny sposób, żeby wyjść z twarzą z tej wizerunkowej katastrofy. Wcześniej jednak trzeba przeprosić i czym prędzej wycofać te fatalne plakaty. Zapędziła się Pani… Spokojnie, magiczne słowo „przepraszam” czyni cuda.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 51

Dodaj komentarz »
 1. Pan Profesor zadal nam prace domowa na bardzo gleboki a szeroki subject.Bo to i: sex,depresja,samobojstwo,wolnosc wypowiedzi i zasmiecanie przestrzeni publicznej,chciwosc.Czyli jak jest zorganizowane spoleczenstwo.

  Poprzez 40 lat podruzowania po USA takiego typu ogloszenia to nie widzialem.Tutaj w North America to wyglada nato ,ze mniej sie gada a wiecej robi(krew sie leje bardzo czesto).

 2. Wydaje mi sie,ze trzeba napisac o poecie angielskim:

  John Donne

  Napial/tworzyl:
  Sonety,piosenki,satyry,wiersze,kazania.Poezje erotyczna.Samobojstwo -napisal poemat .
  Byl wychwany w rodzinie katolikow ,czyli byl przesladowany w kalwinskiej Anglii.
  Zostal proboszczem protestanckij katedry Londynu St.Paul.Kazdy turysta w London moze zobaczc jego nagrobek wewnatrz i pomnik na zewnatrz.

  Czesc jego kazania jest najbardziej znanym wierszem w jezyku angielskim,nawet przed Szekspir,kazdy to slyszal:

  No man is an island….
  Each man’s death diminishes me….
  …send not to know
  For whom the bells tolls,
  It tolls for thee.

  Nie pytaj
  Komu bije dzwon
  Bije dla ciebie

 3. John Donne na dzien Sw.Walentego:

  License my roving hands,and let them go

  Behind,before,above,between,below.

  Oh my America! My new-found-land.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Tak sobie mysle,ze Pan Jacek Dehnel moglby kilka wierszy przetlumaczyc.

  (Z przodu deska
  Z tylu deska
  A na imie ma Tereska)
  To tak ,by bylo wiadomo,ze J.D. sie czytalo.

 6. Nie rozumiem w jaki sposób świadomość, że jest się pożądaną ma kobiety poniżać. Psychologicznie ubieranie się sexy oraz oddziaływanie w celu bycia pożądaną kobiety w oczywisty sposób dowartościowuje, podobnie jak humanizuje je, to gdy obśliniony mężczyzna lub kobieta rzuca się na nie, tracąc rozsądek z pożądania. Tutaj granicą jest tylko to ile kontaktów fizycznych kobieta sobie życzy. Podobnie jest z osobami trans płciowymi, albo fetyszystami lub ekshibicjonistami lub onanistami publicznymi. Oni ubierają się prowokacyjnie lub spod prochowca nagle wydobywają na światło dzienne swoje genitalia, aby być pożądanymi i się dowartościować. Negatywna reakcja społeczna lub widza jednak ma odwrotny skutek. Być może więc należy w ramach zadośćuczynienia przedstawić na plakatach obnażonego genitalnie mężczyznę w rajstopach i prochowcu z napisem: „świecie cóżeś mi zrobił!”.

 7. Tutaj przydałaby się opinia gospodarz bloga na temat Donbasu. Uważam, że Zachód tym razem powinien po prostu dać ruskim nauczkę. Środki są w Iraku USA army było w stanie wypalić na drodze całe armie. Nie ma lepszego sposobu na postępowanie z Putinem i jego poplecznikami, niż to dziadostwo wypalić przy ziemi.

 8. A czego się spodziewać po Adrianie?

 9. Znowu nic orginalnego, kopiowanego i 15sto letni odgrzewany kotlet mychtegerne artystow z pod gwiazdki betlejemskiej.

  Niech juz zostana z Wojtyla ze skala nad glowa w sadzawce keczapu. Jest to glubie, anty-artystyczne ale … polskie.

  18 lat temu United Colors of Benetton zdjeciami fotografa Oliviero Toscani reklamowal swoje produkty umierajacym AIDS-Pacjetem, oklejonym ropa naftowa Albatrosa, cieszko pracujacym dziecmi w cegelni, calujaca sie Izraelka z Palestynczykiem :), albo zakrwawiona koszula zastrzelonego Bosniaka. Te reklamy Benetton sa jak branding w kolektywnej pamieci.

 10. Tę ohydną, niemoralną reklamę można porównać chyba tylko do bilbordów z krwawymi płodami. Nie można w taki sposób walczyć o „dobro”, jak chcieliby – uwzględniając nawet ich najlepsze intencje – autorzy takich projekcji. Gdy puszczają hamulce i wszystko jest na sprzedaż, byle tylko udało się przyciągnąć i przekonać „klienta”, przekraczamy cienką, czerwoną linię.

 11. W jednym z odcinków czwartej serii Miami Vice (Policjanci z Miami), awangardowy reżyser filmów erotycznych nakręcił szokujący film o dziewczynie zasztyletowanej przed kamerą. Obraz był na tyle przekonujący, że detektywi podjęli śledztwo. Okazało się, że nieuleczalnie chora dziewczyna poddała się dobrowolnej śmierci, za pieniądze. I tak jest właśnie z tą reklamą, zrobiona jest dla pieniędzy, ale nie porusza. Przeciwnie niż obrzydliwe, ociekające krwią banery tzw. obrońców życia, rozwieszane po całym kraju.
  Wpis pana Hartmana przywołał we mnie oburzenie sprzed wielu lat wobec United Colors of Benetton który szokował swoimi reklamami, na prawo od normalności.
  https://www.elle.pl/artykul/kontrowersyjne-reklamy-united-colors-of-benetton-16
  Zauważam duże podobieństwo tych akcji i że autor bloga jak by się nie zapierał, jest etykiem prawoskrętnym.
  na zdrowie

 12. Ktoś pamięta Hamleta w interpretacji Mela Gibsona? I tą cudowną scenę – „…słowa, słowa, słowa…”
  Tak mi się to przypomniało przy czytaniu, gdyż najsłuszniejszą ideę, najczystszy gniew (jak w tym blogu) można łatwo utopić w „słowach, słowach, słowach” jeśli szafować nimi nieroztropnie.
  Jeśli nie wierzycie, to odpowiedzcie sobie sami, czy daliście radę przeczytać wszystkie te słowa z należytą uwagą? Przyznaję, że ja nie – od połowy czytałem „akapitami”

 13. Panie Profesorze!

  Z niecierpliwością czekałem pewny, że w Wielki Piątek zaatakuje Pan Profesor „Jezusa z Nazaretu. Zostałem mile zaskoczony, że dał Pan tylko jedno zdanie o Zbawicielu naszych dusz…w tym Pan Profesora i mojej. „Jak dotąd jedyne zwłoki, które można nieosłonięte pokazywać publicznie, to ciało Jezusa z Nazaretu rozpięte na krzyżu”.

  Myślę, że moje modlitwy, a mam znajomości (mistyk świecki) zrobią swoje i kiedyś spotkamy się w Królestwie Bożym. Musi Pan wiedzieć, że wszystkich z portalu Polityki, nasz Bóg Ojciec kocha bardziej ode mnie, a nawet najbardziej z ludzkości.

  Taka jest „tajemnica”, która jest pokazana na naszych niedobrych dzieciach, których kochamy bardziej od dobrych. Rozumie to każda normalna matka i ojciec ziemski.

  Zdziwienie moje wynika tylko z tego, że już o świcie znałem dzisiejszą intencję modlitewną, która dotyczy wrogów Jezusa. Za nich poświęcę ten dzień, Drogę Krzyżową i Mszę św. z Eucharystią…
  http://www.wola-boga-ojca.pl

 14. Alegorie a’propos i a’ konto
  ,,Adrian Was Tak Kocha ,, że Warto żyć!”
  ,,-Nie warto umierać z powodu rajstop.”
  albo…Adrian, rajstopy to za mało..aby żyć”
  tudzież ,
  ,Krew naszą,,długo piją K.katy wciąż płyną kobiet gorzkie dni
  nadejdą kiedyś dni zapłaty..i na ulicę wyjdziem myy!.”

  ewent.. ,,Czarny Raj -Stop..Zakaz Ruchu” lub ,,Adrian Wstęp Wzbroniony”
  https://www.youtube.com/watch?v=RYIgXQrrYIE

 15. Jaka III Wojna Światowa, a kto niby stanąłby po stronie dzisiejszej Rosji? Chiny na pewno nie. Chodzi tylko o to, aby zmniejszyć stan liczebny i techniczny armii rosyjskiej, tak aby wycofali się z terenów Ukrainy i zrezygnowali z działalności wywrotowej, gdzie indziej. Wracając jeszcze do Chin. Chiny generalnie są geograficznie i politycznie przyjazne polskim interesom i polityce. Myślę jednak że w przypadku Chin, gdyby armia Chińska chciała zdobyć Tajwan, to wówczas niestety USA może zastosować nuklearną broń taktyczną. Nuklearna broń taktyczna efektywnie obroni przestrzeń powietrzną i morską.

 16. głos zwykły 2 kwietnia o godz. 9:45
  Może tak sam wziąłbyś karabin do ręki i pojechał walczyć o przyłączenie Donbasu do Ukrainy a nie podjudzał do tego innych – na dodatek tych zza oceanu !
  Nie pamiętasz zamieszkach w Odessie 2 maja 2014 r. ?
  My Polacy doskonale wiemy z własnego doświadczenia do czego są zdolni ukraińscy nacjonaliści a w tym regionie jest 3-4 razy więcej Rosjan niż Ukraińców.
  Czy Putin nie ma prawa czy nawet obowiązku uchronić swych rodaków od losu jaki Ukraińcy sprawili nam na Wołyniu ?
  Zacznij myśleć – to nie boli !!!

 17. Wracając do plakatu. W nowej moralności chodzi o prawo do prowokowania swoim wyglądem. Gdzie są granice dyskryminacji. Nie wiem, ale prawa ekshibicjonistów powinny być też przestrzegane. Typowy ekshibicjonista jest porządnie ubranym dżentelmenem. Ma zazwyczaj eleganckie buciki wyjściowe, wypastowane półbuty ze skóry. Nogawki do kolan. Prochowiec też do kolan, oraz krawat! Musi też mieć tzw. zwis męski luzem zwisający na jakąś przyzwoitą długość i dość dużą mosznę. Nie bardzo rozumiem czym on się różni od lampucery ubranej w obcisłej leginsy. Ostatnio też stały się modne cienkie spodnie dresowe w których równie ciekawie wyglądają wdzięki kobiece, ale i ostatnio widziałem przygarbionego dziadka w takich dresach, który dumnie eksponował swoje genitalia dzięki takim spodniom. Nie pamiętam do którego wieku była taka moda, ale chyba jednak wraca.

 18. A słyszeliście trolle o uszkodzeniu Nord Stream 2? Takiego rurociągu nie da się upilnować. Dotyczy to też Nord Stream 1. W sumie to też jest jakiś argument w sprawie Donbasu no, nie? Zobaczymy kogo taka polityka będzie więcej kosztować 🙂

 19. kaesjot
  2 kwietnia o godz. 18:02
  No, to jest właśnie polityka, której Polacy muszą się nauczyć, że należy działać tak jak się nam opłaca. Jak się nam opłaca, aby przemilczeć Katyń i Smoleńsk, to już wiemy. PO słusznie zrobiło, że ukryło prawdę o Smoleńsku i słusznie Radek Sikorski zrobił popierając plany USA wobec Ukrainy. Tak się sprawy właśnie załatwia. Podobnie jest z nacjonalistami Ukraińskimi. Musimy podejść do nich bez sentymentów z czasów wojny, jeśli są oni wykorzystywani przez USA i sami chcą walczyć z Rosją. W sumie dobrze im to wychodzi. Zatrzymali Rosjan. Powinno się im pomóc aby odzyskali Donbas Krym i Ługańsk. Dla nas Polaków nie ma różnicy pomiędzy Rosjanami, Niemcami a Ukraińcami. Dobrze też by było, aby Niemcy nie bali się tak Rosjan.

 20. Putin nie ma takiego prawa, gdyż Rosja gwarantowała Ukrainie integralność terytorialną w zamian za zrzeczenie się broni atomowej. Współczesne prawo międzynarodowe broni mniejszości narodowe i z pewnością nic złego Rosjanom ze strony Ukraińców stać się nie może na Krymie lub w Donbasie i w Ługańska. Jeśli jednak Putin tak będzie postępował to z pewnością w którymś kroku spowoduje to, że kraje międzymorza taką broń pozyskają, której Ukraina się wyrzekła. Ewentualny konflikt z Rosją na większą skale implikuje użycie atomowej broni taktycznej Rosja ma bowiem przewagę demograficzną, a być może i lepiej wyszkolonych żołnierzy.

 21. Rozumiem ze w ulubionej ponczoszce polecialo oczko i jest to duza przykrosc ale to nie jest powod aby popelniac samobojstwo – Adrian

 22. @ głos zwykły
  Co cię zwykły człowieku napadło w Wielki Piątek? Do jakiej ty wojny namawiasz sam na nią nie idąc?

 23. Zobaczie, co wyprawia się na tym blogu. Poniży wpis; podszywa się bezkarnie pod mój nick, nie daje strony internetowej. Dlaczego to czynisz Panu Profesorowi. Co ja Ci zrobiłem zlego? Wrabiasz mnie…nawet można za to trafić do więzienia. Ja nie obrażam nikogo, a szczególnie ateistów, bo sam takim byłem. Wiem jak tego można dokonać technicznie. Nie bądź taki cwany…

  drBylejaki
  2 kwietnia o godz. 15:47
  Doczekaliście się niedowiarki, ateiści i inni bezbożnicy i heretycy: Ks. Robert Skrzypczak o pandemii koronawirusa: Ja bym nie uciekał od pojęcia „kara Boża” oprac. Sebastian Rosłon „Gazeta Wyborcza” 02.04.2021 13:58
  – Maryja nieustannie przestrzega przed karą, jako konsekwencją grzechów – powiedział w Polsat News ks. Robert Skrzypczak, odpowiadając na pytanie, czy pandemia koronawirusa jest „karą Bożą”. „Myślę, że w tym wypadku mamy do czynienia z tym, co potwierdza wiele znaków z nieba. Maryja nieustannie przestrzega przed karą, jako konsekwencją grzechów”.
  Komentarze:
  – Wszyscy cierpimy za grzechy Chrystusa A katolicy dodatkowo cierpią na debilizm
  – Religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.
  – Pan Ksiądz właśnie porozmawiał sobie z Panem Bogiem no i teraz już wie, że to kara za grzechy. Ale Pan Ksiądz jeszcze nie wie, dlaczego Pan Bóg ukarał akurat patriotycznych i wielce bogobojnych Polaków. A nie takich Niemców, Chińczyków, Cyklistów, Transylwanian, Elgiebetów, albo Bolszewików.

 24. woytek
  2 kwietnia o godz. 19:32
  No, co to ja napadłem na Donbas, albo ja chce dokonać zamachu na Tajwan. Nie. Ja tylko jestem za przestrzeganiem prawa międzynarodowego. A to nie ja go naruszam, ale agresorzy, czyli Rosja i Chiny.

 25. Polska Socjalistyczna
  2 kwietnia o godz. 19:04
  Dlaczego ja mam jechać. To nonsens. Tam są potrzebni zawodowi wojskowi lub członkowie służb specjalnych. I oni tam są. Moja rola to tylko popierać kogo trzeba, a z pewnością nie jest to Rosja.

 26. mag
  2 kwietnia o godz. 19:18
  W sprawie nekrofilii to jest nie mój post tylko ruskiego trolla. Tak więc to nie mnie ktoś płaci.

 27. Polska Socjalistyczna
  2 kwietnia o godz. 19:07
  No, słyszałem. A ty słyszałeś o tym, że USA i Kanada żyją nie tylko z sprzedaży surowców, jak w przypadku Rosji. Kupowanie od Rosji Gazu jest tuczeniem Gada. Robią to Niemcy. Należy ten rurociąg podwodny wysadzić czym prędzej. A skąd wiadomo, że akurat to zrobi ktoś z USA, albo Kanady. Każdy nurek może sobie tam podpłynąć i przytwierdzić minę i każdy kuter może spuścić bombę głębinową.

 28. Polska Socjalistyczna
  2 kwietnia o godz. 19:04
  Powinieneś zdawać sobie sprawę, że sprawa dalszego podziału Rosji jest już przesądzona od dawna. NATO i jego poprzednicy pracują nad tym już z góry od 100 lat. Wybór Putina jest tutaj też nieprzypadkowy. Czy nie zastanawia cię, że wybrano Rosji idiotę i dewianta na Prezydenta i nie ma siły, aby go kimś rozsądnym zastąpić ?

 29. A wracając do tematu. Ruskie trolle, a wy się czasami nie obnażacie z prochowca ? No garbuski. pedałki, pedofile, zoofile, niekrofile i inne ruskie bezzębne potworki przyznajcie się chociaż tutaj na blogu, przecież takich, jak wy do regularnego wojska nie biorą. Sanitariuszek też nie widujecie 🙂

 30. głos zwykły 2 kwietnia o godz. 18:11
  A o polskim odcinku gazociągu jamalskiego słyszałeś ? Projektowany i budowany był w większości przez polskie firmy a obecnie zarabiamy na ich eksploatacji. Miała być budowana kolejna nitka ale wtedy u władzy była partia „rusofobów” jak ty dlatego Rosjanie i Niemcy zdecydowali się ułożyć go na dnie Bałtyku a my straciliśmy szansę zarobienia „niezłej kasy”.
  A słyszałeś o terminalu w Sławkowie ? Też dawał nam dużą szansę zarobku na tranzycie towaru z Azji do Europy Zachodniej i co ? Przejęła go spółka zajmująca się importem węgla z Ukrainy podczas gdy nasze kopalnie zaczęto zamykać.
  Spodobała mi się jedna wypowiedź Trumpa nim został prezydentem USA. Powiedział – ” po co toczyć z kimś wojnę jak można z nim robić interesy”.
  Niestety – u nas po 1989 rządzą ” rusofobiczni idioci” dla których własne urojenia są ważniejsze od korzyści gospodarczych.

 31. Panie Profesorze!
  To, co obiecałem (2 kwietnia o godz. 12:55) ) dokonałem. Misterium trwało 2.5 godziny. Moje wołania nie pójdą na marne…

  Proszę nie zlekceważyć śmiertelnego boju o nasze dusze. Ja przez 40 lat żyłem, piłem grając całe noce w pokera i czerwony sztandar nosiłem (komuniści łapali biało-czerwone)…

  W tym czasie starsze pacjentki modliły się za mnie i zamawiały Msze św. w różnych Sanktuariach. Jaki był tego efekt? Na dyżurze w pogotowiu, w środku nocy – po powrocie z dalekiego wyjazdu – padłem na kolana i przeżegnałem się. Tyle i aż tyle. Tak to się zaczęło…

  Proszę sprawdzać autentyczność mojego wpisu (pod tą datą) na poniżej podanej stronie internetowej (w dzienniku duchowym), bo ktoś podszywa się pod moją nazwę…
  http://www.wola-boga-ojca.pl

 32. kaesjot
  2 kwietnia o godz. 21:56
  Dla Polski to niewielki zarobek w stosunku do zagrożenia. Budowa gazociągu Jamalskiego doprowadziła do zwiększenia udziału sprzedaży Rosyjskiego gazu w EU. Sytuacja ta więc jest powtórzeniem sytuacji sprzed wojny, gdy Niemcy poprzez swoją politykę, pozwalały się ZSRR zbroić. Podobnie jest z gazociągami North Stream. Gdyby Rosja była normalnym demokratycznym krajem nie było by problemu. Rosja jednak taka nie jest. Gazociąg i pieniądze z niego pozwalają na zbrojenie się Rosji. Wybór Putina oznacza w jakieś perspektywie pewną wojnę. Z punktu widzenia Niemiec optymalnym rozwiązaniem byłoby uwikłanie w taką wojnę Polski i USA, wyczerpanie obu krajów a nawet rozpad Polski, osłabienie lub rozpad innych krajów z tego regionu, a dalej osłabienie wojną na wyniszczenie Rosji i Powrót Niemiec do koncepcji Mitteleuropy. W każdym przypadku Niemcy będą chciały dalszego podziału Rosji. Ta koncepcja była powodem I i II WŚ. Błędem w obu przypadkach był udział w nich Niemiec. Teraz ma być inaczej.

 33. @głos zwykły
  No i co tam jeszcze pomiocie Suchewycza i Bandery wymyślisz przeciwko Rosji ?

 34. głos zwykły
  Najwyraźniej któryś troll również pode mnie się podszył. Ten blog robi się coraz bardziej lewy w sensie nieprawdziwy. Pojawiają się coraz to inne dziwaczne nicki, a i treści bardziej odlotowe. Już zresztą o tym pisałam, ale nie mój cyrk, nie moje małpy. Skoro Gospodarzowi to nie przeszkadza…

 35. @głos zwykły
  Twoja rusofobia w połączeniu z germanofobią osiągnęły już stadium terminalne.
  Przykro mi, ze to ja właśnie muszę tobie o tym oznajmić ….

 36. Chyba pojawiła się nowa mutacja koronawirusa, która niektórym rzuca się na mózg i nie potrafią czytać ze zrozumieniem a w drugim zdaniu swej wypowiedzi zaprzeczają temu napisali w pierwszym

 37. Polska Socjalistyczna
  3 kwietnia o godz. 11:46
  Z punktu widzenia Anglosasów to jest bezsensowna polityka, aby Niemcy na nowo skolonizowały Rosję. Nikt więc z ich strony nie popierał Niemiec. Niemcy mieli swoją koncepcję Mitteleuropy, chcieli mieć ziemie uprawne oraz surowce. Dlatego kilka razy wybrali się do Rosji na łowy. Natomiast oferta zaatakowania Rosji była wielokrotnie adresowana przed II Wojną Światową do Polski. Rzecz jednak w tym, że w tym czasie zdobycz terytorialna w postaci wszystkich obszarów obejmujących granicę I RP nic wielkiego Polsce nie dawała, bowiem Polska nie była uprzemysłowiona tak jak Niemcy. Niemcy wysłali do Rosji Lenina. I Niemcy wpłynęły na to, że Rosją rządzi Putin. Dzisiejsza Rosja pod rządami Putina to jest faszystowskie państwo. A jedynym powodem rozpadu ZSRR było to że towarzysze z KGB i nomenklatura partyjna chciała się uwłaszczyć. W ramach koncepcji Gorbaczowa do tego by nie doszło. Borys Jelcyn był jednak Rosyjskim nacjonalistą. Stąd wybór Putina. Putin faktycznie jest niemiecką kukiełką i dlatego Niemcy mogąc wszędzie kupić ropę i gaz kupują ją od Rosji, bo chcą aby owa kukiełka wykonała powierzone mu zadanie tj. wdała się w szereg konfliktów które zaprowadzą Rosję wprost do wojny, której Rosja nie jest w stanie wygrać, a być może i do końca przegrać. Natomiast Polska i Polacy są zainteresowani, aby Rosja nie była krajem faszystowskim lub komunistycznym, lecz krajem demokratycznym. Na to jednak się nie zanosi, bo ci którzy zawłaszczyli Rosję jej Rosjanom nie oddadzą.

 38. Panie Profesorze,

  Nie ukrywam, że po przeczytaniu Pańskiego najnowszego wstępniaka, w pierwszym odruchu chciałem Panu zaproponować, aby Pan machnął ręką i nie zawracał sobie głowy głupawą reklamą rajstop marki Adrian. Szkoda czasu na głupstwa.
  Ale szybko doszedłem do wniosku, że Pan ma rację – pisząc, że ta reklama „to jest haniebne nadużycie, rodzaj moralnej pornografii i haniebnej obłudy”. A także, że „ta reklama obraża moralność publiczną, obraża kobiety, obraża samobójców”.
  Tak, Pan ma rację, ta reklama musi zniknąć! I to jak najszybciej.
  Ponadto popieram Pana propozycję, którą Pan skierował do Małgorzaty Rosołowskiej-Pomorskiej, szefowej Adriana. Rzeczywiście, powinna przeprosić i w tempie ekspresowym wycofać te niewydarzone plakaty. Koniecznie!
  Natomiast, czy szefowa Adriana, zdecyduje się na magiczne słowo „przepraszam”, które ponoć czyni cuda?
  No cóż, w tym przypadku, pozostaje nam jedynie wiara.

  ————————————————–

  Z irytacją, a chwilami nawet ze zgrozą, czytam wpisy jednego z uczestników forum (niech jego nick zostanie zapomniany), który uparcie realizuje na blogu swoje marzenia dot. działalności literackiej.
  To jest ten sam, bezcenny klejnocik literatury polskiej, który często, najpierw pisze o elitach, o których nie ma zielonego pojęcia, a chwilę później, nazywa innych forumowiczów – ruskimi trollami. Tylko dlatego, że inni mają odwagę wykazać odmienne poglądy w określonej sprawie. Coś niesamowitego!
  W swoim wpisie, z dnia 2 kwietnia, przeszedł już chyba samego siebie, pisząc o innych uczestnikach forum –
  poza tradycyjnym – ruskie trolle, także: „garbuski, pedałki, pedofile, zoofile, nekrofile i inne bezzębne ruskie potworki”, a także pyta: „ruskie trolle, a wy się czasami nie obnażacie z prochowca?”.
  Pomijając już wszystko, ale to nie jest zachowanie normalne.

  Ale obrażające określenia, które nieustannie rzuca w kierunku poszczególnych uczestników forum, to jeszcze pół biedy.
  Zdecydowanie bardziej zastanawiająca, jest jego pewność dot. np. raczej bezproblemowego pokonania Rosji, rozpoczęcia wojny pomiędzy USA a Rosją z użyciem broni jądrowej oraz w najbliższym czasie – odebrania Rosji Syberii. Mają tego dokonać, tj. aneksji Syberii, oczywiście Chińczycy.
  I do tego – jego częste, wręcz regularne, nakłanianie do fizycznej likwidacji Rosji, bez względu na koszty ludzkie i materialne. To przecież trąci horrorem.
  Ja również, swego czasu, byłem przekonany, że mogę mieć każdą dziewczynę. Oczywiście szybko zostałem sprowadzony na ziemię … przez dziewczyny. Inaczej być nie mogło.
  I dobrze, że to się stało szybciej niż później.

  Szkoda, że nasz bezcenny klejnocik, specjalizujący się na forum w opracowywaniu gier strategicznych o zasięgu globalnym, do chwili obecnej, nie zdecydował się postawić kosy na sztorc i nie pobiegł „z impetem szalonym” na Moskwę. Wielka szkoda.

  Ja rozumiem, że nasz forumowy strateg globalny, nie odbył służby wojskowej. I dlatego – nie jest w stanie odróżnić, np. lotniskowca uderzeniowego z napędem jądrowym od łodzi Wikingów, halabardy od wielkokalibrowego karabinu maszynowego, długiego łuku angielskiego (longbow), używanego od XII wieku na polach bitewnych Europy – od międzykontynentalnej, wielogłowicowej rakiety balistycznej z ładunkami jądrowymi, włóczni rycerskiej od armaty przeciwpancernej.
  Nie mam również pewności, czy nasz strateg globalny, potrafi odróżnić klasyczny samozapłon chińskiego prochu dymnego od eksplozji francuskich bomb wodorowych na atolu Mururoa, który wchodzi w skład Polinezji Francuskiej, w południowej części Pacyfiku. Na tym atolu, w latach 1966-1996, Francja przeprowadziła pod ziemią oraz w atmosferze ponad 160 testów broni jądrowej.
  Nie wiem również, czy naszemu strategowi, cokolwiek mówi słowo – „Bikini”. Ale nie mam na myśli skąpego stroju kąpielowego, który kobiety chętnie używają podczas lata.
  Mam na myśli atol Bikini, w archipelagu Wysp Marshalla, na Pacyfiku. Atol jest niewielki, ma on powierzchnię zaledwie ok. 6 km kwadratowych. W latach 1946-1958, atol Bikini był poligonem atomowym, na którym Amerykanie przeprowadzili ponad 20 prób z bronią jądrową, w tym m.in. w dniu 1 marca 1954 roku, zdetonowali największą amerykańską bombę wodorową o mocy 15 Mt, czyli 1000 razy silniejszą od bomby zrzuconej na Hiroszimę. Po zdetonowaniu tej bomby, nastąpił ogromny opad radioaktywny. Ale w 1954 roku, aż tak bardzo się tym nie przejmowano. To były inne czasy, inna epoka.
  Z powodu niekorzystnego kierunku wiatru, doszło do skażenia wielu wysp na Pacyfiku. Wiatr przeniósł pyły promieniotwórcze na maksymalną odległość 500-600 km. Mieszkańcy tych wysp nie mieli pojęcia o zagrożeniu. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zginęło lub odniosło poważne obrażenia wskutek opadu.
  Według świadków, „dzieci wybiegły z chat, łapiąc, a nawet połykając opadające białe płatki, myśląc że to śnieg, o którym tyle czytały w podręcznikach szkolnych i gazetach”.
  Przykłady moglibyśmy mnożyć.

  I rzecz najbardziej istotna, a mianowicie:
  niejednokrotnie na tym forum przedstawiano, że broń jądrowa, która jest zmagazynowana w arsenałach jądrowych państw należących do ekskluzywnego Klubu Atomowego, nie służy do walki lecz do zachowania tzw. równowagi sił strategicznych.
  Taki był i nadal jest cel produkcji oraz utrzymywania arsenału jądrowego tych państw, które dysponują bronią jądrową. Natomiast (co nie daj Boże!), gdyby już doszło do konfliktu zbrojnego z użyciem broni jądrowej, to najprawdopodobniej, byłby to koniec naszej cywilizacji, w znanej nam dotychczas formie.
  Dlatego dziwię się, że nasz forumowy strateg globalny, co pewien czas, pisze idiotyzmy o możliwości wybuchu konfliktu zbrojnego pomiędzy mocarstwami atomowymi z użyciem broni jądrowej. Powinien wiedzieć, że są granice szaleństwa, nawet na anonimowych forach internetowych.
  Chwilami zastanawiam się, czy nasz strateg globalny, jest w stanie wyobrazić sobie wojnę z użyciem broni jądrowej? Czy jego wyobraźnia sięga aż tak daleko? A może pozostał na etapie przedszkolaka, który w krótkich spodniach gania za piłką na podwórku?
  Otóż obawiam się, że jego wyobraźnia może nieznacznie przekłamywać? A to już wystarczy i jest niebezpieczne!

 39. mały fizyk
  3 kwietnia o godz. 9:56
  „A ty chcesz, aby Polacy popierali bandytów spod znaku Bandery, a więc też jesteś na ‎służbie wywiadów takich jak amerykański czy brytyjski albo pewien Bliskowschodni (wiadomo ‎który). Chyba, że po prostu jesteś banderowcem… ”
  Walnąłeś jak łysy o beton !!!
  Pokaż mi, gdzie coś takiego napisałem.

 40. Nasłany na mnie brat Kain, który podpisuje się moim nickiem propaguje mój dziennik (3 kwietnia o 12.05 …ze swoją wstawką (mającą uczynić ze mnie wariata):
  „”Doczekaliście się więc niedowiarki, ateiści i inni bezbożnicy i heretycy: Ks. Robert Skrzypczak o pandemii koronawirusa: Ja bym nie uciekał od pojęcia „kara Boża” oprac. Sebastian Rosłon „Gazeta Wyborcza” 02.04.2021 13:58
  – Maryja nieustannie przestrzega przed karą, jako konsekwencją grzechów – powiedział w Polsat News ks. Robert Skrzypczak, odpowiadając na pytanie, czy pandemia koronawirusa jest „karą Bożą”. „Myślę, że w tym wypadku mamy do czynienia z tym, co potwierdza wiele znaków z nieba. Maryja nieustannie przestrzega przed karą, jako konsekwencją grzechów”.
  Komentarze:
  – Wszyscy cierpimy za grzechy Chrystusa A katolicy dodatkowo cierpią na debilizm
  – Religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.
  – Pan Ksiądz właśnie porozmawiał sobie z Panem Bogiem no i teraz już wie, że to kara za grzechy. Ale Pan Ksiądz jeszcze nie wie, dlaczego Pan Bóg ukarał akurat patriotycznych i wielce bogobojnych Polaków. A nie takich Niemców, Chińczyków, Cyklistów, Transylwanian, Elgiebetów, albo Bolszewików”.

  Nigdy tak nie piszę. Z ataku wygląda, że jest wyćwiczony do bójek w ciemnej bramie. Wielu jest takich Polaków. Z budową naszego Państwa zapoznałem się podczas napadu przez własną Izbę Lekarską. Za co? Sam zobacz, co uczynił kolega psychiatra https://radiomaryja.pl/informacje/sad-okregowy-w-gdansku-trojanowscy-zniewazeni/
   
  Moja prośba o poskromienie kolegi lekarza sprawiła uznanie mnie za chorego psychicznie (mistyka jest podobna do psychozy). W tym czasie wierchuszka OIL w W-wie uczestniczyła w Mszach świętych z całowaniem w białych rękawiczkach sztandaru napisem „Primum non nocere”. Nie przebijesz ich…

  Dziękuję za atak, który pomógł w odczycie dzisiejszej intencji modlitewnej: za tych, którzy uważają, że im wszystko wolno. To także za Ciebie. Specjalne będę wołał, abyś otrzymał jakiś znak, bo sam pchasz się na śmierć i to wieczną (duszy)!
  http://www.wola-boga-ojca.pl

 41. Panie Administratorze!
  Dlaczego pozwala się na posiadanie tego samego pseudonimu na jednym blogu: dr Bylejaki z napadaniem na wiarę katolicką (to jest dyskryminacja religijna)
  Muszę zmienić nick…

 42. Owsianka: 4 łyżki płatków owsianych zalej małą ilością wody i zagotuj. dodaj szczyptę cynamonu i soli.
  Zaczął się festiwal żarcia; Biała kiełbasa, mięcho pieczyste, rosół z kury, zapijane wódą i przegryzane ranigastem, sraczki, niestrawności, gdzieniegdzie pospolity wpierdol za przypaloną zupę i dziesiątki metrów papieru toaletowego. To jest misterium zwane Wielkanocą.
  Dopiero kiedy ludzkość przestanie zjadać zwierzęta osiągnie wyższy stan świadomości.
  Nie jedz dzisiaj rosołu, podaruj kurczakowi jeden dzień życia.

 43. mag
  3 kwietnia o godz. 10:33
  Owe trolle są obecne na blogach co najmniej od dekady. I mają typowo wojskowe zadania jak: dezinformacja, atomizacja społeczeństwa, zastraszenie społeczeństwa, wzniecanie niepokojów, szerzenie fałszywych informacji tzw. fake news-ów etc. etc. Mnie od dawna wydaje się, że osoby chcące pogadać lub działać powinny szukać raczej osobistego kontaktu w klubach dyskusyjnych lub innych organizacjach. Blogi przestały pełnić swoje funkcje m. in. w stosunku do ich autorów, gospodarzy. Trolle w ten sposób w b. skuteczny sposób ograniczają także ich oddziaływanie na społeczeństwo.

 44. „O! Epoko nędzy! Służysz szaleństwo zamiast miłości”…
  Wielkanoc 2021
  Pan Profesor ma bardzo piękne nazwisko („Serce Człowieka”) i z tego powodu walczy z różnymi patologiami, ale dzisiaj „z wiatrakami”. Przecież znany dziennikarz TVN24 Marcin Meller był szefem „Playboya”…

  Pan Profesor pisze górnolotnie: „moich ust nie zamkną (…) moralna pornografia i szczyt obłudy. Ta reklama (…) obraża kobiety”, bo bielizna jest łączona z seksem i rozkoszą seksualną.

  Rada, aby Adrian powiesił billboardy poświęcone problemowi samobójstw…jest dziwny. W ten sam sposób może Pan Profesor poruszyć wszystkie naruszenia naszego prawa (prostytucję, oszukiwanie z patrzeniem w oczy, pornografię, nekrofilię, ekshibicjonizm, skrytobójstwa, napadanie narodów na narody, pragnienie władzy nad światem, itd.).

  Ja nie stwierdzę, że Panu Profesowi coś się uroiło w „chorej wyobraźni”. Wyjaśnię tylko dlaczego walczy Pan z wiatrakami? Neguje Pan Profesor istnienie nadprzyrodzoności, gdzie trwa wojna pomiędzy Stwórcą i Przeciwnikiem, który dysponuje trzema bombami neutronowymi: władza, posiadanie i seks.

  Z Belzebubem (władcą demonów) nie wygrywa się naszą pisaniną, ale modlitwą, wyrzeczeniem, cierpieniami zastępczymi, ubraniem się w wory pokutne…
  Wszystko to przedstawiłem na Festiwalu pisma „Nie z tej ziemi” (30 lat temu) w Krakowie.

  Proszę uważać, bo zaczyna Pan walczyć nie z wiatrakiem, ale z upadłym Archaniołem o nadprzyrodzonej inteligencji. Nic Pan „Serce Człowieka” nie wie o tym. Dlatego przyjąłem nowy nick Hardman („twardy człowiek”), a z imion („mąż skała”).

  Moja moc nie jest ze mnie, ale od naszego Stwórcy. Wiem, że wywołam burzę, bo trudno jest bez łaski wiary pojąć nasze dalsze istnienie (duszy).

  Właśnie opracowałem zapis z dziennika duchowego ZA SZERZĄCYCH NAGOŚĆ (z 15.09.1995)…będzie na stronie
  https://www.wola-boga-ojca.pl

 45. https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/lech-walesa-mowi-o-kosciele-i-ksiezach-padly-mocne-slowa/b8zzhfg
  Nauczmy się cieszyć chwilą, w której żyjemy. Jak miałem 10 lat, chciałem oglądać filmy od 18 lat. A teraz mam 77 lat i chciałbym latać jak wtedy, gdy byłem młody. Źle czytamy wyzwania czasu.

 46. @Dr Jekyll 4 kwietnia o godz. 12:21
  Rozumiem że cytujesz cudzą wypowiedź – całkowicie zgadzam się z ta opinią. Szczególnie to zdanie powinno być wyryte złotymi zgłoskami w na każdym decydenckim pulpicie:
  „To nie lud mieliśmy czy mamy ciemny. Ciemną mieliśmy inteligencję i elity intelektualne, więc skończyło się tak jak się skończyło – w dyktaturze katolicko-faszystowskiej…”

  Ps. Pan J.Hartman obiecuje „zająć” się tematem dopiero za dwa tygodnie, kiedy emocje zmaleją, chociaż trudno uwierzyć żeby obłuda w wydaniu A.Michnika do tego czasu straciła swój ciężar gatunkowy. Jak teraz ocenić przedstawicieli solidarnościowej inteligencji i jej zachowań w przeszłości – idioci, czy szczwane lisy?

 47. Podszywający się pod mój – nawet zmienia go tak jak ja swój, cytuje zdania z dziennika, podając stronę i czuje się zwycięzcą. Chce mnie wygonić z tego blogu…
  W dobie internetu nie potrafi wpisać słowa: mistyka, mistyka eucharystyczna lub
  https://tadeuszczernik.wordpress.com/2020/12/21/wola-boga-ojca/
  https://tadeuszczernik.wordpress.com/2011/04/01/swiety-mistyk-czy-wariat-ks-jacek-prusak/
  Woli małpowanie i rozpoznawanie u mnie choroby psychicznej (jeszcze jeden psychiatra jasnowidz…trwający w obłędzie nienawiści).
  Przepisuje z mojej strony wyrwane przeżycia, a jest „duchowym kołtunem”
  Oto jego drugie, przestępcze podszycie się pod moją nazwę:
  Hardman
  4 kwietnia o godz. 17:40
  Na starość, a nawet tuż przed śmiercią dobrze toleruję brak snu. Jestem zadziwiany moimi przeżyciami duchowymi z początku nawrócenia, które nic nie różnią się od obecnych. Tak jest w miłości do Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Zerwaliśmy się z żoną na Mszę św. rezurekcyjną o 7.00.

  Hardman
  4 kwietnia o godz. 17:43
  W drodze do g a r a ż u przywitały mnie s i k o r k i, a w garażu wzrok zatrzymała wielka k o r o n a c i e r n i o w a. Co się stanie? Później na n a b o ż e ń s t w i e dziewczyna dozna ciężkiego o m d l e n i a…wyszliśmy na zewnątrz i towarzyszyłem jej z rodzicami aż do E u c h a r y s t i i po której poszli do samo-chodu. Z al e c ił e m, aby przed takimi sytuacjami, gdzie musi stać wypiła k a w ę (szczupła, wysoka, zespół prostych pleców, a takie mają wrażliwą sylwetkę z niedociśnieniem i zawrotami głowy).

  Uważaj bracie, bo szydzisz z naszej wiary, jedynie prawdziwej. 05.04.2021 r. miałem intencję modlitewną…także za ciebie: ZA PRZEKUPIONYCH KŁAMCÓW…niedługo przekonasz się o swojej „mocy”.

  Nigdy nie proszę Boga o ukaranie takich, bo jesteś bratem bardziej kochanym ode mnie, ale o to, aby Bóg uchylił ci szparkę w jednym oczku…dla twojego dobra. Znasz się na wierze, bo prawisz kazania w moim imieniu; cytujesz Słowo Boże przeplatając je bluzgami.

  Każdy pamięta los św. Szawła…podobnie pewnego siebie prześladowcy. Takim szydercą był też Tomasz Lis, który na okładce Newsweek’a dał Pana Jezusa i Matką Bożą z Sercami i tytułem: „Jezus Maria Żydzi”. Taki był nauczyciel, a niewielki udar niedokrwienny poraził mu twarz.

  W odpowiedzi Marzena Guz 4 kwietnia o godz. 18:28 „hart” i „hard” (chodzi o jezyk niderlandzki), bo w innych hart to też jeleń…
  https://www.wola-boga-ojca.pl

 48. dawno, dawno temu, kiedy wszystkie artykuły „Polityki” były dostępne dla czytających niezależnie od wykształcenia, wyznania czy statusu społecznego, opublikowano artykuł na temat banana, odkrywając gorzką stronę słodkiego owocu. Dla prenumeratorów wciąż do odnalezienia.
  Poniżej historia jednej z bananowych republik na podstawie odtajnionych po przeszło pół wieku dokumentów:
  „W pierwszej połowie XX wieku w Gwatemali rządził tylko jeden produkt: banany. Kraj ten został nazwany „republiką bananową”, co było obraźliwym terminem często używanym do biedniejszych krajów, których gospodarka opiera się na jednej uprawie (w tym przypadku bananach). Kraje te są również zazwyczaj rządzone przez skorumpowanych polityków.”
  https://allthatsinteresting.com/operation-pbsuccess
  Ps.
  Wszelkie podobieństwo do innych zdarzeń i osób jest przypadkowe.

 49. żabka konająca
  5 kwietnia o godz. 19:39
  Jak teraz ocenić przedstawicieli solidarnościowej inteligencji i jej zachowań w przeszłości – idioci, czy szczwane lisy?

  Wszyscy nieobudzeni(nie zmartwychwstali)- nieobudzona inteligencja. Obudzic Inteligencje

  „Miłości i Prawdy nie znajdzie się w żadnej księdze, świątyni czy religijnej organizacji; przychodzą one same wraz z prawdziwą samowiedzą. Obserwowanie siebie i proste, jasne zdawanie sobie sprawy z naszych myśli, uczuć i czynów, z godziny na godzinę, niczego nie potępiając ani usprawiedliwiając, daje samo przez się wolność, przynosi wyzwolenie, w którym jest Miłość, Szczęście i Prawda.”

  „Wychowanie i otoczenie nauczyło nas szukać osobistego zysku i bezpieczeństwa, walczyć o własną korzyść. Choć pokrywamy to mile brzmiącymi frazesami, jesteśmy wychowani do życia w systemie społecznym, który opiera się na lęku i wyzysku. Takie wychowanie musi w sposób nieunikniony prowadzić nas i świat do chaosu i nędzy, gdyż stwarza ono w każdej jednostce psychologiczne bariery, które ją oddzielają, izolują od innych.

  kilka cytatów z J. Krishnamurti
  http://jestemprawda.prv.pl/?page_id=443

 50. ups … red. Szoskiewicz machnol znowu maczuga cenzora i niepoprawny wpis JH zostal usuniety …

  Willkommen im Club

 51. @ żabka konająca:
  „To nie lud mieliśmy czy mamy ciemny. Ciemną mieliśmy inteligencję i elity intelektualne, więc skończyło się tak jak się skończyło – w dyktaturze katolicko-faszystowskiej…”

  Ten ciemnnogord, proletariat intelektualny istnieja nadal.
  „Oni” przeszedli transformacje, z pod gwiazdki kremlowskiej pod gwiazdke betlejemska.

  Dlatego zapewne wpis (janhartman 5 kwietnia o godz. 13:23) zostal przez Redaktora Szostkiewicza usuniety …

 52. Podszywający się po raz trzeci pod mój zmienany nick (celowe karalne nękanie) „cytuje” (przenosi na blog profesora bezkarnie całe strony mojego dziennika) i czuje się bezkarny. Patrze „jego” wpis dr.Hardman 6 kwietnia o godz. 18.16

  Dlaczego administrator dopuszcza takie dzialania? Przecież akceptowałem ochronę: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment. Myślę, że robi to ktoś z adminstracji.
  To przykład tego, co wyprawiają poganie pozbawieni wszelkich zasad. Mam wszystko udokumentowane do ewentualnego przakazania Komendzie Policji…

  http:// http://www.wola-boga-ojca.pl

css.php