Brawo, Putin!

Przejdziesz, Putinie, do historii! Duch dziejów posłużył się tobą, aby dokonać wielkich historycznych zmian w konstrukcji politycznej Europy i świata. I chociaż nie są to akurat takie zmiany, jakich oczekiwałeś, to jednak ty, a nie kto inny, jesteś ich sprawcą. Dzięki ci, Duchu dziejów wcielony w ruskiego satrapę.

Wojna jest straszna i nie wolno mówić, że cokolwiek warte jest ofiary krwi. Wolno jednakże mówić o tym, że wojna może uczynić świat lepszym, przyspieszając jego przemianę. Ba, powinno tak się stać! Z tego, że wojna jest największym złem, nie wynika jeszcze, iż musi prowadzić tylko do złego. Wierzę głęboko, że napaść Rosji na Ukrainę w dłuższej perspektywie pomoże naszym sąsiadom stworzyć prawdziwie wolne, demokratyczne i prosperujące państwo, należące do wielkiej rodziny zachodnich demokracji. Putin przegra – jeśli nie za miesiąc, to za rok, ale przegra. Jego władza upadnie w wyniku przewrotu lub nawet fizycznego zamachu, co również Rosji przyniesie nową nadzieję na demokratyzację i rozwój. Czy potrwa to miesiąc, czy całe lata, reżim Putina musi upaść. Nie zdzierżą go sami Rosjanie.

Staje się na naszych oczach, a czasami i z naszym udziałem, historia. Historia nie tylko Europy, lecz świata. Ma ona, rzecz jasna, również swój lokalny i tymczasowy wymiar, związany z losem Rosji i Ukrainy w ciągu najbliższych miesięcy i lat, lecz ma też wymiar europejski i globalny, a rozległe i długotrwałe konsekwencje obecnych wydarzeń mogą rozciągać się na dekady.

Co udało się Putinowi już teraz, w ciągu tygodnia? Ano w Rosji:

 1. Udało się zrujnować gospodarkę przez odcięcie Rosji od transakcji międzybankowych, rynków finansowych i handlu z państwami Zachodu.
 2. Udało się zdewastować rosyjską walutę i pogrzebać nadzieje na rosnące zyski z handlu ropą i gazem.
 3. Udało się doprowadzić do zamrożenia połowy rosyjskich rezerw walutowych oraz wielkich majątków oligarchów i gangsterów, łącznie z samym Putinem.
 4. Udało się skompromitować armię rosyjską i sprawić, że upadł mit niezwyciężonej, wszechpotężnej Rosji – niedźwiedzia, którego pod żadnym pozorem nie wolno drażnić.
 5. Udało się wyrzucić Rosję z międzynarodowego sportu, nauki i kultury.
 6. Udało się ściągnąć na Rosjan niedostatek i zamknąć ich w kraju, bez możliwości korzystania z dóbr pochodzących z Zachodu (łącznie z serwisami internetowymi) i jeżdżenia na Zachód.
 7. Udało się wzbudzić nadzieję na upadek reżimu Putina i zapoczątkowanie budowy nowej, bardziej demokratycznej i praworządnej Rosji.

W Europie:

 1. Udało się uczynić z Unii Europejskiej prężnie działający i zdolny do samoobrony i solidarności aparat polityczno-administracyjny, z własnymi możliwościami i aspiracjami w zakresie obronności.
 2. Proputinowskie partie i reżimy faszystowskie zostały skompromitowane.
 3. Udało się przetestować i wzmocnić NATO, a przede wszystkim jego wschodnią flankę, z perspektywą poszerzenia sojuszu o kraje skandynawskie, Ukrainę i Gruzję.
 4. Udało się skończyć z polityką niedrażnienia Rosji i przymykania oka na jej zbrodnie.
 5. Udało się w pełni włączyć Niemcy do systemu obronnego Zachodu.
 6. Udało się odbudować wspólnotę kulturową i polityczną Europy i USA.

Na świecie:

 1. Udało się na nowo zdefiniować ład geopolityczny, w którym Rosja została zdegradowana do roli satelity Chin, a Zachód znów stanowi jedność.
 2. Chiny przekonały się, że napaść na Tajwan może je drogo kosztować.
 3. Rezygnacja z rosyjskich paliw kopalnych przyspieszy transformację energetyczną.
 4. Patrz punkt 7 na temat Rosji.

W Ukrainie:

 1. Udało się rozpalić ducha patriotyzmu i walki za ojczyznę w narodzie ukraińskim.
 2. Udało się postawić Ukrainę w centrum uwagi całego świata.
 3. Udało się uczynić z prezydenta Ukrainy bohatera na skalę globalną, a z prezydenta Rosji – czarny charakter ludzkości.
 4. Otworzyła się przed Ukrainą droga do Unii Europejskiej i NATO. Wystarczy tylko wygrać tę wojnę, to znaczy przeczekać Putina i wytrwać w waleczności.

W Polsce:

 1. PiS urwał się Putinowi ze smyczy i nie może już otwarcie realizować jego polityki rozbijania Unii Europejskiej.
 2. PiS pławi się w glorii kluczowego organizatora pomocy dla Ukrainy i może liczyć na wzrost poparcia, a nawet reelekcję.
 3. Amerykanie zapewne stworzą w naszym kraju stałe i dobrze obsadzone bazy wojskowe.
 4. Czekają nas ciężkie czasy.

Niech żyje wolna Ukraina!