Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

25.09.2015
piątek

Znam wyniki wyborów!

25 września 2015, piątek,

Każdemu wolno kochać i każdemu wolno prognozować. Miłość najczęściej jest nieodwzajemniona, a prognozy chybione. Jedno i drugie jest sprawą wstydliwą.

Który z polityków i komentatorów formułuje jasno swoje prognozy wyborcze na miesiąc przed wyborami? Ale ja jestem przekorny i kompromitacji się nie boję („jemu już nic nie zaszkodzi”), więc dzisiaj, równo miesiąc przed wyborami, zabawię się w proroka. Jak spudłuję, to będę robił żabki i żuł papier, na którym to napisałem. Zachęcam też innych do tej zabawy. Razem przegrywać weselej. Byle szybko, bo dwa tygodnie przed datą wyborów sondaże zbliżają się do wyników i zgadywanie ma niewiele sensu.

Za punkt wyjścia, rzecz jasna, biorę sondaże i tendencje, a także sytuację polityczną i strategie kampanii. Oraz losowanie numerów list – jakże łaskawe dla PiS. Sytuacja polityczna jest wstrętna, kampanie słabe, sondaże chwiejne jak nigdy, numery list fatalne.

Oto więc moje przewidywania:

Niestety, wybory wygra PiS – z wynikiem 36 proc. Szacunek jest prosty – taki był niemalże wynik Dudy, który zebrał cały elektorat PiS. Tyle mają i nie ma powodu, aby im znacznie urosło. Dopisuję tylko procencik premii, którą nieliczni w tych kręgach wyborcy małej wiary wypłacą Kaczyńskiemu za to, że jednak potrafi czasem wygrywać.

Na drugim miejscu, rzecz jasna, PO – z wynikiem 29 proc. Lęk przed PiS znów zadziała. Chcąc nie chcąc mieszczanin-realista, polski normals, wesprze PO, choć ma jej dość.

Miejsce trzecie: Zjednoczona Lewica – z wynikiem 7 proc. Leszek Miller osłabł w ciągu tych czterech lat, więc nie ma powodu, aby podupadające SLD powtórzyło wynik z 2011 r. (8 proc.). Tym bardziej, że Miller wziął sobie na plecy Palikota. I jeszcze ten fatalny numer listy (6)…7 proc. i tak będzie sukcesem, ale mandatów nie da.

Czwarte miejsce: Nowoczesna – 7 proc. Szansą ugrupowania Petru jest wizerunek odnowionej Platformy, ugrupowania „wracającego do korzeni”. Jako że jest naturalnym sojusznikiem PO, wielu ideowych wyborców Platformy zagłosuje na Petru bez poczucia zdrady.

Piąte miejsce PSL – 6 proc. Partia jest nieco osłabiona przez afery i kłótnie, ale PiS nie zdołał jej do końca oskubać z wyborców. Jak zwykle, poradzą sobie.

Szóste miejsce Kukiz – 5 proc. Rzutem na taśmę wejdą. Po prostu nie da się tak szybko zjechać z 20 proc. poparcia. Miesiąc później by nie weszli. Ale teraz się przemkną.

Miejsce siódme KOWiN – z wynikiem 4 proc. Sam Korwin-Mikke miał w wyborach prezydenckich 3 proc., ale ugrupowanie ma potencjał troszkę większy. Dlatego obstawiam 4 proc. Gdyby nie rozłam i skandale, zważywszy wynik w wyborach do PE (6 proc.), mieliby dziś nawet 8 procent…

Miejsce ósme Partia Razem – 2 proc. Na lewicy Razem ma wielu zwolenników, którzy patrzą na tę młodzież z rozrzewnieniem i nadzieją. W dodatku fantastyczny numer listy (3) każe się spodziewać dobrego wyniku. „Zabiją” Millera i to będzie ich radość.

Miejsce dziewiąte Stonoga – 1 proc. To curiosum startuje w połowie Polski, a to wystarczy do nazbierania tego procencika. Wyciągnie hejterów zza komputerów i weźmie, podskubując Kukiza i Korwina.

Pozostali nie osiągną procenta.

No i co? I jak zwykle wszystko zależy od PSL. To Piechociński będzie decydował, z kim zawrzeć koalicję i czy PiS utworzy rząd, czy nie. Czeka nas więc festiwal politycznego przekupstwa. Jeśli PSL wybierze trwanie przy PO, to tylko przez pamięć losów Samoobrony w roli sojusznika PiS. I z tym właśnie wiążę swoją ostatnią nadzieję na utrzymanie demokracji w Polsce. A więc, Panie Januszu, naród czeka na Pańską ludową mądrość!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 56

Dodaj komentarz »
 1. Mam nadzieję, że Pan się nie pomyli.
  Dla mnie także dużą satysfakcją będzie sytuacja w której Miller i s-ka nie dostaną się do Sejmu. Piszę to jako wyborca o lewicowych poglądach, bo Leszek Miller już tyle złego zrobił dla lewicy w Polsce, że jego odejście z polityki powinno być dla ugrupowań lewicowych dużym świętem.
  Trzymam kciuki za ich sromotną porażkę.

 2. Szanowny Panie profesorze! Ja także wiem, kto wygra następne wybory. Śmiem twierdzić, że wiem lepiej niż Szanowny Pan. Otóż wygrają Balcerowicz z Glempem.

 3. Się wzruszyłem, panie psorze, znowu chyba będę komentował jako pierwszy, znaczy, drugi raz mi się uda.
  Ja po nocach nie śpię, bo mam robotę. Ale psor po co? Psor się po nocy chwyta wróżbiarstwa sondażowego dla zarobku czy to wysypka?
  Kocham pana, panie Sułku jedyny, ale powiem tak:
  się na randkę umówię wieczorem 26 X,
  Eliza 🙂

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. PSL – Polskie Stronnictwo Ludowe, wskazuje, że jest stronnictwem, tylko stronnictwem, stroną, http://sjp.pl/stronnictwo „ugrupowanie, organizacja skupiająca ludzi o takich samych poglądach, np. politycznych, walczących o wspólne interesy”, stawka 6% to by wskazywało, że albo Autor widzi za mało wspólności albo za mało interesu. No to co Pan Janusz miałby powiedzieć ludową mądrością o Polsce wartą głosów wyborców?

  SLD – Sojusz Lewicy Demokratycznej, ma już w sobie wskazanie sojusz, to po co grupa zjednoczona albo razem? Lewicy może potrzebna jest parlamentarna kwarantanna.

  PO – Platforma Obywatelska, no tak miało być, a wyszło chyba raczej na platforma Unio Europejska, tylko że nie ma Polski w strefie euro bo słaba gospodarka i płace.

  PiS – Prawo i Sprawiedliwość, niestety nie ma takiej polityki, która byłaby silniejsza od fizyki. Dlatego PiS nie daje rady PSLowi.

  Stawiam zatem zmyślankę na 60/30 PO/PiS albo PiS/PO. PO do wyborów promuje jeszcze większe unijne fundusze, a PiSzydło może jeszcze wzmocnić się na fizyce w istocie rzeczy pospolitej, zamiast na prezesie czy prezydencie.

  Zatem „Panie Januszu, naród czeka na Pańską ludową mądrość!”

 6. Z zaciekawieniem przeczytałem powyższy tekst. Myślę, że ta Pana prognoza jest mocno realna, ale myślę że jednak Nowoczesna zbierze mniej głosów i będzie raczej na odwrót z Kukizem. Dlaczego? Bo wielu młodych ludzi upatruje w Nowoczesnej drugą deko lepszą Platformę i spadochroniarzy z PO.
  Co do PSL to osobiście chciałbym aby ta partia nie znalazła się w Sejmie bo niczego sobą nie reprezentuje, jest tylko potrzebnym elementem do koalicji, a wydaje się że jest to partia którą już dawno przesiąkła korupcja, układu i układziki i protekcja. Nie trzeba daleko szukać – przykład posła Burego i prezesa NIK. Jak zwykle się wszystko zamiata pod dywan

 7. Ja powiem więcej. Niezależnie jaki Rząd powstanie, będzie to zbiór osób niekompetentnych. Ministrem Handlu zostanie człowiek który nawet kiosku Ruchu nie potrafiłby prowadzić. Ministrem Gospodarki – grzybiarz. Spraw Morskich – kajakarz. Sportu – biegacz, itp. Zespół ludzi znanych ale bez odpowiednich kwalifikacji, ot tak „z partyjnego nadania”.

 8. Szanowny Panie Profesorze, pańskie przewidywania wyników wyborów parlamentarnych, które odbędą się 25 października 2015 r. są wielce prawdopodobne i ciekawie udokumentowane. Zgadzam się z Panem, że zwycięży w nich partia o pięknej nazwie „Prawo i Sprawiedliwość” z „wodzem”, którego marzeniem jest przejście do najnowszej historii Polski jako Naczelnik Państwa. Po to przecież walczy od 11 listopada 2014 r., gdy w Krakowie ogłosił kandydaturę polityka PiS z tylnego szeregu swojej partii Andrzeja Dudę na prezydenta naszego kraju. Zwycięstwo PAD upewniło Jarosława Kaczyńskiego, że jego strategia tworzenia państwa alternatywnego wobec III RP jest skuteczna i przynosi oczekiwane owoce. Stąd też następny pomysł: wystawić kandydaturę szefowej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy na stanowisko prezesa Rady Ministrów w przyszłej IV RP – bis Beatę Szydło. Jej kampania wyborcza jest intensywna i znakomicie wzmacniana przez PAD. Na jej zwycięstwo z urzędującą premier III RP Ewą Kopacz pracują we wszystkich 41 okręgach wyborczych sztabowcy regionalni PiS, prawicowe środki ” masowego przekazu”, księża i zakonnicy kościoła rzymskokatolickiego ( a jest ich ok. 40 tysięcy), większość spośród 100 hierarchów tego kościoła, kluby prasowe i koła wielbicieli „wodza” J.K. Czy PiS zdobędzie zwycięstwo w wyborach, które odbędą się za miesiąc? Myślę, że tak, lecz wynik wyborów parlamentarnych nie przyniesie tej partii większości konstytucyjnej, która umożliwi uchwalenie nowej konstytucji zaczynającej się od słów ” W imię Boga Wszechmogącego…”. Do uzyskania tego zwycięstwa i utworzenia IV RP – bis potrzebne będą głosy posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, które wejdzie, jak zwykle bywało., do Sejmu i zostanie sojusznikiem zwycięzcy. A więc 26 października br. obudzimy się w nowej Polsce, narodowo – katolickiej i ludowej, bez lewicy w parlamencie po raz pierwszy od 26 lat. Pora emigrować z tej Ojczyzny, gdyż nie da się w niej żyć.

 9. Czy to ważne jaki będzie wynik wyborów?
  Czy to ma jakiekolwiek znaczenie?
  Żadne?
  Wybory nic nie zmienią, bo nie zmieni się elektorat, nie zmienią
  się wybrańcy losu wyborczego?
  O czym innym trzeba myśleć?
  Jak zmienić myślenie Polaków, a w szczególności polityków, naukowców, dziennikarzy…. o tym, co tak naprawdę dzieje się na świecie, co trzeba zmienić żeby było lepiej?
  Takiego myślenia nie ma, nie tylko w Polsce, Europie, na całym Zachodzie.

  Moi optymalni myślą inaczej:
  ‚http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=2404.msg390517#msg390517

  Gdyby to ode mnie zależało, to natychmiast bym rozpoczął procedurę wyjścia z UE., tak , jak to robią sąsiedzi.

  Jest takie przysłowie ludowe; z kim przystajesz takim się stajesz.

  Ostatnie decyzje szczytu europejskiego, są po prostu głupie, niepoważne,
  nieodpowiedzialne, nawet do komentowania się nie nadają.
  Są dowodem na ludzką bezmyślność.

  Wystarczy. Bo moderacja działa. W poniedziałek ten wpis będzie nieaktualny. Tak szybko następują zmiany w naszym myśleniu o świecie

 10. Panie Profesorze, co za pesymistyczna wizja. Ponieważ został miesiąc ja pozwolę sobie na szalony optymizm i przewiduję, że PSL nie przekroczy 5 %. Marzę o tym od lat, żeby ta chorągiewka nie weszła do sejmu i przestała blokować potrzebne zmiany w systemie podatkowym rolników i wielu innych aspektach. I wierzę gorąco, że Lewica, nawet z Milerem, dostanie 10%, a co tam, może nawet 13%. Pozdrawiam wszystkich optymistów.

 11. Dobry prorok. Dobry, bo nie przewidział, czym się zakończy jego udział w wyborach.

 12. Panie Hartman niestety dla pana i innych połytruków PO nie dostanie 29% wynik będzie niższy. Nie zadziała także lęk przed PIS. Dlaczego wyjaśnię panu po prostu dlatego, że Polacy zdają sobie dobrze sprawę, że te wszystkie oskarżenia polityków z PIS okazały sie zwykłym kłamstwem. W okresie od 2007 do 2015 roku nikomu z polityków PIS nie udowodniono żadnych zbrodni przeciwko konstytucji co więcej w taśmach prawdy wyszło na jaw, że to politycy PO są gotowi posunąć się do działań sprzecznych z prawem, żeby tylko pozostać przy żłobie. Na Nowoczesną.pl nie liczyłby nie przejdzie w końcu to jest nieudana wersja PO a większość działaczy tej partii to funkcjonariusze partii malwersantów i zbrodniarzy z PO.

  Niestety panie Hartman dla pana i połytruków powstała niezależna prasa, która skutecznie dementuje wszystkie kłamstwa i jad waszego przemysłu pogardy i nienawiści.

  Nikt wam nie wierzy o czym przekonaliście się towarzyszu w czasie wyborów prezydenckich, gdy nikt nie posłuchał waszych nawoływań, żeby nie głosować na Dudę.

 13. PiS nie obali demokracji, bo nie zmieni konstytucji. Przy takim wyniku PiS miałby większość bez PSLu. Moim zdaniem bardziej prawdopodobna jest prognoza tutaj:
  robertczekanski.natemat.pl/155827,sondazowa-papka
  Nowoczesna i ZL nieco wyżej. Lewica wchodzi i to pozbawia PiS większości, więc jednak jednak Miller z Palikotem mogą się do czegoś przydać i zawiedziona miłość Hartmana tego nie zmieni. Koalicja anty-PiS jest ciągle możliwa..

 14. To bardzo pozytywne. A najpiękniejsze to owe 36%. Bo świadczy, że odrobina rozumu jeszcze w PL się zachowała (jakieś 64% społeczeństwa). Mimo tej zmasowanej, dobrze zaplanowanej i histerycznie prowadzonej od lat nagonki, nawet tutaj na blogach.
  Moje uznanie dla tych, którzy się nie zanurzają się w błocie i bełkocie.
  Wynika z tego jeszcze jedno: ludzie czekają na kogoś z rozumem, talentem, rozsądkiem, rzeczowością i umiejętnościami politycznymi. Pan Hartman: Niestety, intelektualiści są od intelektu nawet wielkiego, ale nie od polityki.

 15. Święte słowa, niech żyje Polska ludowa!

 16. Panie Hartman, a właściwie jaki był Pana cel i po co Pan to napisał? Chce Pan na siłę coś pisać?

 17. „Niestety, wybory wygra PiS”
  Dlaczego „niestety”?
  B. dobrze i niech najlepiej samodzielnie rządzi.
  Ostatnie 2 lata praktyki PiSowskiego rządzenia w bardzo dobrym gospodarczo okresie wystarczyło na 8 lat spokoju. Teraz po 4 latach mam nadzieje wystarczy ostatecznie. Efektów rządów SLD trzeba było się poznać dwa razy 4 lata, więc i tak będzie postęp edukacyjny w społeczeństwie.

 18. „Jako że jest naturalnym sojusznikiem PO, wielu ideowych wyborców Platformy zagłosuje na Petru bez poczucia zdrady”

  I prosze nie straszyć że Nowoczesna to naturalny sojusznik PO!
  Nowoczesna to mam nadzieje partia liberałów i gospodarczych i światopoglądowych. Tych wszystkich którzy na PO przetali głosować już po pierwszych latach jej rządzenia. Potem z niechęcią głosowali może na Palikota (gdy był liberałem gospodarczym), albo na Korwina (w okresach gdy niewiele się odzywał na tematy inne niż gospodarcze), albo dla jaj na Kukiza aby pokazać jak w d. mają duopol PO-PiS i pozostałe partie politykierów.
  Dzień w którym Petru wejdzie w koalicje z kimokolwiek dla samej koalicji bez przepychania ustawowo swego programu będzie ostanim dniem tej partii.
  Na Petru raczej nie głosują Ci który słuchają obietnic bez pokrycia w których PO niczym nie różni się od PiS.

  Kim są niby dzisiejsi ideowi wyborcy PO? Urzędnicy i samorządowcy z rodzinami? 😉

 19. „KOWiN – (…) Gdyby nie rozłam i skandale, zważywszy wynik w wyborach do PE (6 proc.), mieliby dziś nawet 8 procent…”

  Raczej gdyby nie powstanie Nowoczesnej to by może miał te 8 procent.

 20. Niestety ,będzie tsunami i prognozy można w bajki włożyć.Ruszy nogami te 50% ,które zrozumiało ,że wybór mniejszego zła jest lepszy.Dlatego żądajcie obserwatorów z OBWE,bo prezes ogłosi fałszerstwa ,mam nadzieję ,że bez Millera.A sytuację ozdrowi postawa KK w sprawie uchodźców.Bo proboszczowie zaczną zastanawiać się za kim głosować? .Ksenofobami ,czy prawdziwymi Polakami.?Wszak wszystko zależy od parafii.

 21. Pytia i Kasandra w jednym profesorze? Tylko pozazdrościć.
  Na KUL-u uczono Tarota czy Kabały?

 22. „Jest w Polsce grupa ludzi przewlekle chorych z nienawiści do swego wsiowo-polskiego pochodzenia, zżeranych nieuleczalną frustracją, a przez to wulgarnych, prymitywnych i agresywnych. Rząd dusz, jeśli można tu użyć słowa „dusze”, sprawował nad nimi swego czasu Urban, ale się zestarzał i przestało mu się chcieć. Na to miejsce wskoczył Palikot, ale usiłował mieć tyle wizerunków publicznych naraz, że i na niego „przyszła kryska”. Więc pojawił się „kandydat nowy, głośny on” – właśnie wspomniany Hartman”.

 23. Proszę pilnować wyników, żeby nie zginęły. I żeby nie unieważniono wyborów. Szkoda kasy. Polska to ciągle biedny kraj.

 24. śpiewać toże każdy może, ist gut so. Włączyłem się tylko dlatego bo ze łba mi wypadło czyim wnukiem jest ’moskwasadowa’ – ona już będzie wiedziała. Gruß mein Lieber

 25. Wygląda na to, że lewica musi przejść przez pozasejmowy czyściec i być może Robert Biedroń będzie jej feniksem. Być może, bo to dopiero w 2020 r.

 26. Profesorze razem przegrywać weselej w typach, czy w sytuacji, że PiS wygra wybory?;) W sumie na jedno wychodzi, bo Profesor wróży im zwycięstwo. Ja też. Niestety, w Polsce do głosu dojdzie siła resentymentu, do wyborów pójdą ludzie w jakiś sposób pokrzywdzeni i oni zagłosują na PiS. To że wygra PiS nie podlega dyskusji, kwestia, czy będą mogli rządzić samodzielnie, ewentualnie w jakiejś koalicji. Moje typy:
  PiS – 34 procent
  PO 26 procent
  Zjednoczona Lewica 9 procent (wejdą do Sejmu!)
  Nowoczesna – 8 procent
  Kukiz będzie tuż pod progiem
  PSL jak zwykle niedoszacowane z & procentami załapie się, jak to oni
  Prezydent powierzy misję tworzenia rządu PiSowi, jak każe tradycja, ale ponad nimi większość utworzy PO Nowoczesna i Zjednoczona Lewica, Pis będzie wyło, że nie może rządzić i wszystkie partie je paraliżuje. Generalnie czeka nas zły dla Polski scenariusz, ale jeden z najbardziej ciekawych okresów w polityce po roku 89.

 27. Ta ludowa jawi się dość przaśnie: lepiej trzymać z tym, kto wygląda na silniejszego. A PSLowi takim wydaje się aktualnie PIS. Dowód? Sprawa z głosowaniem nad postawieniem pana Ziobry przed Trybunałem Stanu.

 28. Też myślę, a nawet mam nadzieję na wygraną PiS. Ludzie muszą sobie przypomnieć, a młodsi zaznać stylu rządzenia narodowo katolickiej partii. Jak duże będzie to zwycięstwo? Być może takie jak prognoza profesora, choć jeszcze nie wiadomo, bo PiS lubi przedobrzyć (przypominam aferę z omotaną przez agenta Tomka posłanką PO). Już było tak dobrze, a tu rachu – ciachu PiS do piachu. Szkoda by było, bo ja naprawdę nie chcę już widzieć PO w rządzie. Niech się ogarną i zdecydują jaką partią chcą być, bo nie jest do zaakceptowania w centrowym ugrupowaniu towarzystwo, które bredziło przy uchwalaniu ustawy o in vitro. Ci ludzie muszą szukać miejsca u Kaczyńskiego i Rydzyka. W przeciwnym wypadku PO będzie dalej tracić, aż przestanie być istotnym ugrupowaniem politycznym. Lewicy partyjnej w Polsce nie ma poza środowiskiem, które jeszcze się nie zdążyło zdecydować na zorganizowanie się w jakieś istotne ugrupowanie, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość. To co jest na „stole” z tzw. lewicy, powinno zostać z niego zrzucone, czyli skazane na byt pozaparlamentarny. Zostaje nam ciągle poważne PSL, które jak zwykle weźmie swoje od szwagrów i pociotków piastujących różne próżniacze synekury w spółkach skarbu państwa. Oni będą głosować jak zawsze na swoich, samych swoich. Co zaś się tyczy pana Petru, to całkiem możliwe, że wejdzie do parlamentu tym bardziej, że jego liberalizm czymś się jednak różni od debilizmu korwinowców. Kukiz do parlamentu nie wejdzie i to jest moja najśmielsza prognoza. Jemu jednemu nie życzę zwycięstwa z całego serca, ponieważ jeszcze nic nie wygrał, a już przegranych rozsadzał po kątach (czytaj więzieniach). Niech przepadnie. Najwyżej zjem ten ekran.

 29. Jak wiedział Xavras Wyżryn wszystko jest powiązane ze sobą.Kurwin ze Stonogą i PiS z Nowoczesną.
  Piechocińskim pomiatac nie wypada.
  Jak wiadomo „nigdy tak nie było ,żeby jakoś nie było”.
  JH prognoz się chwyta..
  O Razem pisac nie powinien.Oni nim gardzą.

 30. PiS – 39 lub więcej (z pewnością dostaną ‚bonus’ za przeciwstawienie się islamskiej imigracji)
  PO – 24 lub mniej (odwrotnie niż wyżej)
  ZLEW – 7
  Kukiz – 7
  PSL – 6
  Nowoczerska – 5

  PiS tworzy rząd, demokracja wygrywa 🙂

 31. Zgadzam się z diagnozą. Brakuje mi ciut konkretów. Wygrana w wyborach- to gigantyczne łupy do wzięcia. Gdy ma się rząd. Przegrana- utrata apanaży. Świetnie rozumie to PSL. Poprawne wyniki tworzy żelazny elektorat. To dziesiątki, jak nie setki tysięcy urzędników z partyjnego nadania, również w samorządach. I partyjnych wasali z biznesu, agencji i innych dziwnych układów. Oraz ich bliscy. Wielu z nich starci kasę, dla wielu skomplikuje się do niej dostęp. Więc lepiej nie ryzykować. PSL liczy się biznesem nie miłością do ideologii. PiS-owi będzie to wygodny koalicjant. Również pod kątem sytuacji w samorządach wojewódzkich. W kilku PiS wygrało, ale nie rządzi tylko koalicja PO/PSL. O PSL z tych samych powodów będzie zabiegała PO.
  Prezes J. Piechociński jest w znakomitej sytuacji. Dlatego ludowcy na pytanie: kto zwycięży w wyborach? Odpowiadają: nasz koalicjant!
  Pozostałe partie będą bez większego znaczenia. Chyba, że wejdą w koalicję, a i to jest ryzykiem- patrz: Samoobrona. Trzeba zwrócić uwagę na niewielki kaliber ataków w kampanii na PSL. Oni są mocni na dole władzy. Dlatego aby dobrze zrozumieć, co się w Polsce kampanijnej dzieje- trzeba patrzyć na całość upartyjnienia rządzących krajem. Idee, obietnice, są dla mas. Gra toczy się o kasę i wpływy, również innych państw i obcego kapitału. To tematy na inne opowiadanie…

 32. A Misio? Czemu nic o Misiu (z ZChN do PiS, stąd do PO)? Czemu nic o cieniu Pani Premier? Jej prawej i lewej ręce…

 33. Oby się pan mylił co do tej partii banksterów i kapitału czyli Petru.

 34. Do wyborów parlamentarnych pozostało zaledwie 30 dni. Jaka będzie Polska po 25 października 2015 r. objaśnił wczoraj w swym wystąpieniu „wódz” partii o nazwie Prawo i Sprawiedliwość na spotkaniu w Poznaniu z naukowcami. Będzie to państwo socjal – narodowo – katolickie, odbudowane z ruin po 8. latach rządów Platformy Obywatelskiej w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym. Sanacja Polski rozpocznie się natychmiast po objęciu urzędu premiera przez marionetkę Jarosława Kaczyńskiego panią Beatę Szydło. Wspomagać ją będą wicepremier techniczny prof. Gliński, wicepremier i minister obrony narodowej Macierewicz. Pozostali członkowie rządu pochodzić będą z zakonu Porozumienie Centrum. Cały PiS – owski rząd rozpocznie działania od audytu ruin gospodarki, strat społecznych, zapaści służby zdrowia, poziomu kondominium niemiecko – brukselskiego, procesami wytoczonymi poprzedniej ekipie za zbrodnię smoleńską. Szybko ogłosi, że obietnice wyborcze prezydenta Dudy i Beaty Szydło są niemożliwe do spełnienia, gdyż kasa państwa jest pusta z winy PO i PSL. Jeśli PiS zdobędzie w wyniku wyborów większość konstytucyjną, to w krótkim czasie zmieni konstytucję, aby wybrać na Naczelnika Państwa Jarosława Kaczyńskiego. Spełni się jego marzenie o przejściu do historii.

 35. PSL – Polskie Stronnictwo Ludowe, biogazownia w każdej gminie, inwestycja was nie ominie, z nami zielona moc i energia, to najważniejsza narodowa synergia, w mieście jest kamieni kupa, na wsi jest gnoju kupa, będzie praca, dużo pracy, wrócą krewni i rodacy… – dlaczego PSL nie ma zielonego prezydenta? Bo jest, był i będzie tylko pomagierem z własnej i wyborców woli.

  SLD – Sojusz Lewicy Demokratycznej, dlaczego lewica mająca wskazanie demokracji, ma tak słabą demokrację wewnętrzną, że musi się poddać wyborcom? Ani dla siebie nie potrafi być sojuszem ani demokracją, to jak ma być wiodącą partią w Polsce, jaka była relacja między premierem i prezydentem z lewicy?

  PO – Platforma Obywatelska, a w niej, jaka była najważniejsza relacja dla narodu premier-prezydent? PO już tylko zastały unijne fundusze i jeszcze niespełnione ideały. Kukiz ukazał, że wyborcy nie obawiają się już demokracji. Takiego wyborcy straszeniem PiSem nie wzrusza.

  PiS – Jeżeli prezydent Andrzej Duda, nie ogłosi przed wyborami obietnicy, że awansuje panią Beatę Szydło na wiceprezydenta ds. rady ministrów, gdy zostanie premierem, i tak będzie przez kadencję, czyli gdy PiS otrzyma do tego niezbędną ilość głosów, to czy warto głosować na PiS, ten dawny PiS, to już było i nic się w tym nie zmieniło?

  Widzimy zatem przez lata, że wszystkie partie mają problem z wewnętrzną relacją, która przenosi się na relację premier-prezydent oraz energetyka-gospodarka.

  W tych wyborach głosujemy za: – energią z OZE, – energią nuklearną, – energią z gazu ziemnego (z pod pustyni Bliskiego Wschodu i/lub USAmeryki, z Rosji, z krajowych łupków), – energią z węgla.

 36. Podoba mi się prognoza dotycząca lewicy 😀 – niech tak będzie, chociażby ze względu na pana Palikota.
  Urocze jest pochylanie się z troską, gdy czytam „Politykę”, nad PO- zabawne. Czytanie np. pana Szostkiewicza bawi nieźle widzeniem 0-1.

  I dodam jeszcze jedno: PO miało 8 pełnych lat, by ukarać, pokazać dowody, przeprowadzić rozliczenie- nie zrobili NICZEGO w tej kwestii, nawet na końcu nie potrafili zebrać się do kupy, by przegłosować „ukaranie” Ziobry.

 37. dawaj tu natychmiast tego geniusza, ktory w teleexpressie extra powiedzial , ze dzis ksiezyc zblizy sie najblizej ziemi -> w 2015 roku to rzadkosc.

 38. U Passenta wycięli.
  Bo histerią nazwałem ,całkiem świerze,zbiorowe, i unisono,naigrywanie się z PO,że nieudaczni,ciapciaki podsłuchiwane masowo itp.
  Signum temporis.
  Poprzednio,całkiem niedawno,wycinali jak pisałem,że nieudacznicy i ciapciaki dajace się podsłuchiwac masowo..

 39. KtośKtoś (10:55)

  „Urocze jest pochylanie się z troską, gdy czytam “Politykę”, nad PO- zabawne…PO miało 8 pełnych lat, by ukarać, pokazać dowody, przeprowadzić rozliczenie- nie zrobili NICZEGO w tej kwestii, nawet na końcu nie potrafili zebrać się do kupy, by przegłosować “ukaranie” Ziobry.”

  Zabawne, powiadasz? A niech bedzie zabawne

  Za samo ukartowanie glosowania nad wnioskiem wyslania Ziobry do Trybunalu Stanu – wniosek upadl piecioma glosami – nalezy PO przegrana w wyborach. Te platfusy przetrzymaly poza Sejmem az 9 poslow PO gdy trwalo glosowanie!

  Za takie antydemokratyczne zachowanie parlamentarne nie jedna partia przegrala wybory w swiecie. I w Polsce nie bedzie inaczej. Noo, chyba ze bedzie. To wtedy odszczekam.

  Pan profesor niczego nie bedzie musial odszczekiwac. Bo pan profesor ma zawsze slusznego

 40. Na jakie źródła mocy i energii stawiają partie? Jaki energetyczny wynik wyborów prognozowałby pan Jan Hartman? Na ile inicjatyw wyborczych jest miejsce u podstaw energetycznych?

 41. W 2007 roku PiS tryumfalnie dążyło do objęcia władzy absolutnej i zbudziło się z ręką w nocniku.
  Ciemny lud nie kupił ich bajerów, a tak dobrze żarło i zdechło.
  Liczę na powtórkę z historii.

 42. vannelle,

  Wolno ci liczyc na powtorke z historii. Tak jak mnie wolno liczyc na powtorke historii z Biblii. Tej o Noem, arce i potopie

 43. vanelle
  28-09-g.10:38
  „Nasz naród jest jak lawa”? Myślę że wątpię.
  Nie ma już nawet Romantyzmu, jest Popłuczyzm populistyczny.
  Łomatko, taki zawód sprawiło Peło! Tera kto da więcej, znaczy się obieca, że naprawi, zło wypleni do korzeni, piniędze rozda, ten ma głos (w urnie).
  Tymczasem obraz Polski, w dotychczasowej postaci III RP, Duduś Maliniak kreuje dowolnie. Raz powiada (jeszcze podczas kampanii prezydenckiej) o ruinach i zgliszczach, ledwie wybrał wybory – Polska była piękna. W Wielkiej Brytanii odradzał rodakom powrót do kraju, bo nie warto, w Niemczech skarżył się że nie ma tu sprawiedliwości, w na forum ONZ w USA chwalił nasze osiągi, że ho, ho.
  Sorry, ale prezydent całkiem sporego kraju jest chyba naprawdę Plastusiem i Pinokiem w jednym w ręku wodza IV RP. Co mu wódz zaćwierka, to bęc.
  Za chwilę mamy IV RP bis, jeśli naród się nie opamięta.

 44. Jaki mix wyborczy, taki będzie mix energetyczny i odwrotnie? No właśnie, czy jest w tym symetria? Czy politycy w Polsce tak fajnie mają, że sobie mogą tak miksować? Jak partie układają się energetycznie? Technologie są w stanie walki o ogień, moc i energię. W krajowej energetyce wszystko jest albo w potrzebie modernizacji albo w ogóle do wybudowania. Jakie w kampanii wyborczej będzie miejsce i znaczenie źródła energii w programach ugrupowań? Głosując w wyborach na ugrupowanie = na jakie źródło energii będzie się głosować? Czy OZE i gaz ziemny uzyskają w wyborach przewagę nad węglem i jądrem?

 45. Mag, 28 września godz.14:17.
  Cieszę się, że po długiej nieobecności na blogu prof. dr hab. Hartmana wróciłaś do tej dyskusji. W końcu zna On wyniki wyborcze z 25 października 2015 r. i warto je przyjąć do wiadomości, gdyż są wielce prawdopodobne.Masz rację, że wkrótce będzie powrót do IV RP, jeśli naród się nie nie opamięta. Według najnowszych badań opinii publicznej PiS ma szansę na konstytucyjną większość w Sejmie, dzięki której będzie mógł przegłosować i wprowadzić w życie swój projekt konstytucji z 2010 r. Wtedy przeczytamy w preambule nowej konstytucji słowa:” W imię Boga wszechmogącego…”. Zacznie się IV RP – bis ,w której Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków katolików z PiS, Beata Szydło będzie premierem, zaś „wódz” PiS Jarosław Kaczyński ogłosi się Naczelnikiem Państwa i przejdzie do najnowszej historii jako następca marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy to nas czeka? Zobaczymy już 26 października 2015 r.

 46. Chyba w tym wypadku Profesor się nie myli…

 47. Niestety nie można zbudować urządzenia, które będzie działań poleceniem, programem komputerowym, w imię Boga * „Maszyno, a teraz działaj w imię Boga, enter”. * Jak ruch zwany Wszechświatem. Szkoda, że nie ma takiej możliwości ułożenia materii. Wystarczyłoby, aby raz jednemu wiarą natchnionemu, albo objawieniem, inżynierowi by się powiodło. Chociaż kiedyś tak może być, Noe sam konstrukcji arki nie wymyślił. Tymczasem potrzeba do tego ruchu w maszynie, którym człowiek może sterować. Może to być układ fizyczny, który „przenosi” ruch, np., eksplozji w cylindrze i tłoka w silniku spalinowym wytwarzając moc i energię mechaniczną albo elektronów i wytwarza moc i energię elektryczną, do innego urządzenia. Na jakim ruchu energetyczny partie oferują program wyborczy? Każda idea ma swój silnik, a każdy silnik swojego inwestora. Wyborcy, w który ruch energetyczny chcecie dopłacać, aby istniejący modernizować, a nieistniejący budować? Innego wyboru nie ma, nawet PiS. Dlatego w istocie rzeczy pospolitej najważniejszy jest dla Konstytucji wybór ruchu energetycznego.
  Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

 48. Psorze,
  jak nigdy zycze Lewicy jak najlepiej. Oby dostali te marne 8% i weszli do Sejmu! Bo jak pozostale prognozy beda jak Pan piszesz, to PiS wygra, ale przegra, bo nic nie bedzie mogla nawet jak oszolomy of Kukiza wejda z PiS w koalicje. Ja zakladam, ze prostytutki polskiej polityki czyli PSL zachowaja reszte przyzwoitosci i nie beda gadac z PiS. Lewica PSL Nowoczesna PO to juz bylaby potezny blok przeciw sekcie.

 49. prognozowanie wyników wyborów to metafilozofia, heurystyka? Więcej takich, którzy pojęcia o działaniu państwa nie mają! Coś o ratowaniu Syrii proszę

 50. mag
  28 września o godz. 14:17
  „Za chwilę mamy IV RP bis, jeśli naród się nie opamięta.”

  Szanowna Pani,
  na nieszczescie dla takich, jak szanowna Pani, wyglada na to, ze narod wlasnie sie opamietal i wlasnie dlatego PRL bis, zwany przez niektorych III RP, ma perspektywe
  trafic na smietnik historii (oczywiscie wraz ze swymi piewcami)

 51. Czy uwzględniając wymagane relacje ekologiczne i ekonomiczne można zapewnić w wystarczającym zakresie moc i energię elektryczną i cieplną w oparciu o krajowy ruch energetyczny – węgiel, gaz łupkowy, OZE? Węgla z czasem coraz mniej, gazu i OZE coraz więcej. Można by dodać do tego jeszcze zakup interwencyjny z zagranicy energii elektrycznej. Działanie nie oparte byłoby na technologii i technice zastosowanej w wytwarzaniu w kraju, ale oparte byłoby na czynniku ekonomicznym – czyli Polskę stać na zakup interwencyjny w przypadku zagrożenia blackoutem. To oznacza relację wykorzystania mocy i energii krajowej do zarobienia na zakup zagranicznej. Pytanie zatem czym w gospodarce? Czy jest partia, która ogłosiłaby w programie – damy radę na krajowym ruchu energetycznym – węgiel, gaz łupkowy i OZE oraz zakupy interwencyjne, bo taki klimat i z niego pogoda? Alternatywą jest gaz z Bliskiego Wschodu i/lub z USAmeryki, z Rosji, energia nuklearna 1-2 (elektrownie jądrowe), czyli otwartość na zewnętrzny, pozakrajowy ruch energetyczny. Tak ostatecznie moc i energia podzieli partie. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

 52. cenzor ma zaparcie?

 53. Zeby sie wstrzelic w temat, powiem krotko, iz zgadzam sie w calej rozciaglosci z panem Harcmanem co do powodu, dla ktorego on sie kompromitacji nie boi.

  A teraz a propos poprzedniego artykulu: mialam jeszcze kilka ladnych kawalkow tudziez smakowitych kaskow i podrobniejszych smaczkow do podrzucenia, no ale przechodzilo to zbyt powoli, zeby wszystko wejsc zdazylo, wiec moze przy innej okazji, a tutaj zamieszcze jeszcze tylko koncowy smaczek. Wlasciwie to juz mialam machnac reka i nie wklejac ponizszego, niech tam sie pan Harcman poboi a dolne czesci garderoby niech mu sie potrzesa, ale co tam bede mu zalowac, i tak wkrotce zostanie multikulturowo gwaltownie ubogacony, a stanie sie to tak szybko, ze nawet nie zdazy przestac sie bac, zanim sie nie na zarty przestraszy, wiec niech tam, wrzucam cytacik. A zatem : Jak na tym tle wyglada Polska? No i tutaj zaczyna sie cytacik, istny cymes:”Michael Schudrich w rozmowie z naTemat.pl: “Dzisiaj Polska jest krajem europejskim i poziom antysemityzmu jest tutaj podobny, jak w wielu innych. Jednak jest sporo krajów, gdzie jest znacznie gorzej, np. we Francji, Anglii, Holandii, Austrii, na Węgrzech, czy w Skandynawii. Właściwie gorzej jest prawie w każdym innym kraju.” Koniec cytatu.

 54. PS. A, zapomnialam nadmienic, ze Michael Schudrich, to naczelny rabin Polski.

 55. PSL – wskazuje do jakiej energii wybierany ma być koalicjant?
  PO – lokomotywą zmian ruchu energetycznego mają być 1-2 elektrownie nuklearne, katarski gaz, węgiel wedle ceny rynkowej, OZE instalacje za unijne fundusze, zakup interwencyjny z zagranicy


  Naczelny rabin w Polsce, nie Polski. Żydzi nie mają paliwa. Ale mogliby może go mieć – „paliwo hydroelektronowe z mieszaniny cząsteczek wody i swobodnych elektronów”, wystarczy zapytać naczelnego fizyka Izraela, co wie o walorach energetycznych po wprowadzeniu swobodnych elektronów do stosownie szczelnego zbiornika z wodą (w ilości po 2 elektrony na jedną cząsteczkę wody) zbudowanego z magnesów stałych – można mu śmiało dać 3 dni a nawet 7 na odpowiedź. Jeżeli odpowie, że nic, to należy go zapytać dlaczego albo ile potrzebuje pieniędzy, aby wiedział, choć i tak się pomyli w wyliczeniu?

css.php