Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

23.09.2016
piątek

Kaczyński zacisnął zęby na kostce Tuska

23 września 2016, piątek,

Obsesja Kaczyńskiego na punkcie Tuska najwidoczniej nie zelżała, mimo że obmierzły Donek zniknął z Sejmu i prezes wszystkich prawdziwych Polaków nie musi już znosić jego widoku.

PiS zdecydował właśnie prowadzić „śledztwo” w kierunku zdrady dyplomatycznej, której miał się rzekomo dopuścić premier RP, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej. Informacja ta przemknęła przez media w natłoku innych doniesień i mało kto się nią przejął. Ja się przejąłem. Skoro śledztwo podjęto, to nie po to, aby je umorzyć i ogłosić: „Tusk niewinny!”. Takich scenariuszy w PiS nie ma. A jeśli nie niewinny, to winny. Za kilka miesięcy, może rok, Tusk zmieni się w oskarżonego, który „chowa się za immunitetem”. Tym samym PiS, konsekwentnie, odmówi Tuskowi poparcia w wyborach na drugą kadencję w fotelu prezydenta Europy. A czym bardziej PiS będzie tego poparcia odmawiał, tym bardziej Zachód to poparcie będzie okazywał. Dlatego Donald Tusk może być spokojny o swój „next term”. Gra Kaczyńskiego nie toczy się o to, by utrącić Tuska dzisiaj, lecz o to, by zapobiec jego startowi z wyborach prezydenckich.

Gdy w 2017 r. Tusk powróci do Polski, natychmiast znajdzie się w roli oskarżonego. PiS ciągać go będzie po prokuraturach i komisjach sejmowych tak długo, aż wszystkim wyda się na tyle sponiewierany i upokorzony, że przestaną wyobrażać go sobie w roli triumfującego zwycięzcy wyborów prezydenckich. A jak się da, to nawet jakiś proces się przeprowadzi i wyrok wyda. Skandalu nie będzie, bo Kaczyński znalazł się już w sferze pozaskandalicznej. Kaczyński i jego rząd są już tak skompromitowani w oczach demokratycznego świata, że nawet oburzać się nie będzie komu. Po tym wszystkim, co się wydarzyło w Polsce w ciągu minionego roku, straciliśmy już zdolność honorową do wywoływania skandali.

Do 2020 r. Unia musi wypłacać dotacje na reżim Kaczyńskiego, a ten może jej grać na nosie. A potem to się zobaczy. Kaczyński wie, że w Unii nic już nie ugra, ale zajęta poważniejszymi problemami Unia nie będzie się z nim użerać. Co ma wpłynąć na konto, to wpłynie, a czarodziej Morawiecki zrobi z tego Wielką Gospodarkę Narodową. Tusk został na patelni sam. Gargamel już widzi smażonego smerfa i dławi się z uciechy i ślinotoku. Niedoczekanie.

PiS jest w stanie spowodować, że kilka milionów ludzi spoza ścisłego elektoratu PiS będzie w stanie uwierzyć albo przynajmniej brać pod uwagę, że Tusk może mieć coś na sumieniu w sprawie Smoleńska. Ludzie ci nie zagłosują na „niepewnego” Tuska i PiS będzie w stanie znów obsadzić urząd prezydencki (czy raczej to, co z niego jeszcze zostanie) jakimś niezadającym pytań funkcjonariuszem w stylu Dudy. Kaczyński liczy na to, że obrzucanie błotem może wręcz zniechęcić Tuska do kandydowania.

Otóż Donald Tusk popełniłby wielki błąd, idąc na polityczną emeryturę i pozwalając się do woli poniewierać Kaczyńskiemu. Stałby się w ten sposób wielkim przegranym. Jego partia kończy już żywot, z dorobku jego rządów zostaną wkrótce ledwie porośnięte chaszczami Orliki, a nowe pokolenie Polaków będzie się uczyć w szkołach, że zdrajca Tusk uprawiał seks dyplomatyczny z Putinem na molo im. Jana Pawła II w Sopocie, po czym postanowili zamordować Lecha Kaczyńskiego, co też uczynili, przypieczętowując swój sukces braterskim uściskiem. O ile pamiętam ze szkoły, dzieci wierzą w zasadzie we wszystko, co się im mówi, z wyjątkiem jakiejś jednej czy dwóch rzeczy, w które akurat nie wierzy nikt. Za moich czasów taką rzeczą było twierdzenie, że w Katyniu mordowali Niemcy. Reszta była OK. Nie łudźmy się, że za PRL-PiS będzie inaczej.

Jeśli Tusk chce przetrwać w pamięci Polaków, musi stoczyć śmiertelny bój z Kaczyńskim. Musi jak najwcześniej zapowiedzieć, że gdy wróci, to na białym koniu, i zrobi z PiS porządek. Jestem pewien, że cała demokratyczna Polska, która w większości była już Tuskiem znużona, skupi się na powrót wokół niego. Podobnie uczynią liderzy słabych opozycyjnych formacji – od SLD, przez PO, Nowoczesną, aż po KOD. Tylko że zacząć trzeba już teraz. Jeśli Donald Tusk wkrótce nie wyciągnie swoich ludzi, na czele z Ewą Kopacz, z tonącej Platformy, i nie stworzy sobie zaplecza na użytek kampanii wyborczej w latach 2019 i 2020, wszystko rozejdzie się w szwach. A Schetyna dołoży swoje trzy grosze. Mają teraz z Kaczyńskim wspólnego wroga. Bardzo zabawne, ale prawdziwe. Dlatego na dobry początek Tusk musi rozwalić do końca Platformę Schetyny, grzebiąc przy okazji swego rywala pod gruzami. Spokojnie, w polityce zabijanie własnych dzieci jest normą.

Tylko jako lider Tusk może wyjść obronną ręką ze śledztwa i procesu. Tylko wtedy bowiem będzie na ludzi działał argument, że „proces jest polityczny”. Jeśli Donald Tusk chce uratować swój dorobek i zapisać się w pamięci potomnych jako zwycięzca, musi stoczyć ten bój ostatni i oczywiście go wygrać. Tylko on jest równie twardy i bezwzględny w polityce jak Kaczyński. Tylko on może go dziś pokonać (abstrahując od zdrowia Naczelnika). Jakkolwiek z wysokiego tronu, na którym dziś zasiada, polskie piekiełko i Kaczyński wydawaliby się mu dzisiaj karłowaci, to przecież gdy po raz pierwszy wysiądzie z samolotu w Warszawie jako „prywatna osoba” – wszystko będzie inaczej. Donaldzie, chociaż mamy zadrę w sercu, nie potrafimy Cię nikim zastąpić. A więc znów mówimy: Tusku, musisz! Dla naszego, ale i dla swojego dobra.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 41

Dodaj komentarz »
 1. A nie wstyd Panu proponować kolejnej serii podchodów, nawalanek i awantur? Mało Panu było? Przecież to właśnie przez taką politykę ludzie mieli dość PO i Tuska po wieczne czasy. Na prawdę nie wstydzi się Pan. że kolejne 5 lat będzie bez programu jak ostatnie 8 z PO a tylko u ciągłym pieniaczeniem? Dlaczego nie potrafi Pan patrzeć w przyszłość tylko kolejny raz chce rozgrywać bitwę z przedwczoraj. Tusk sam sobie zgotował ten los. Nie widzę powodu do tego żeby wciągać kraj w jego prywatne wojenki.
  Spojrzyj Pan wreszcie w przyszłość Panie Hartman. Bo z ciągłym patrzeniem wstecz jesteście już dzisiaj przegrani.
  A jednym dobrym kandydatem na prezydenta jest Biedroń. Może by Pan o tym pomyślał.

 2. Kaczyński i Tusk to najserdeczniejsi kumple, którzy prowadzili i prowadzą wspólną grę. Kaczyński będzie ścigał Tuska, tak jak Tusk ścigał Kaczyńskiego i spółkę. Żeby ciemny lud kupił grę w gonienie króliczka, ale żeby kumplowi nie spadł nawet włos z głowy.

  Kruk krukowi łba nie urwie, jak mówi przysłowie.

 3. @Vera
  popieram, Biedron na prezydenta (i/lub premiera)!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nie wiem jakie plany ma Tusk, ale ja na jego miejscu dałbym sobie spokój
  z wracaniem do Polski (niezależnie na jakim koniu).
  Jeśli rzeczywiście zostanie wybrany na drugą kadencję to zakończyłby ją
  pod koniec 2024 roku. Będzie miał wtedy 67 lat, więc może udać się na spokojną
  emeryturę dorabiając jakimiś wykładami tu i tam zdala od Polski.
  Jeśli dalej systuacja w Polsce będzie rozwijać się tak jak w tej chwili
  to przewiduję, że w 2024 opozycja w Polsce będzie przebywać w obozach odosobnienia,
  albo będzie trwała regularna wojna domowa.
  Szczerze powiedziawszy wolałbym ten drugi wariant.

 6. Donald Tusk zostanie powitany w Polsce jak Stanisław Mikołajczyk w 1945 roku – zarówno ze strony społeczeństwa, jak i reżimu.

 7. Tusk na Prezydęta? – a to zgoda. Bo na Prezydenta ten specjalista od ciepłej wody w kranie się nie nadaje. Ten pseudopolityk zwany kiedyś premierem doprowadził swoją „polityką” do tego co mamy.

 8. Nie trzeba było korzystać z usług tercetu egzotycznego Miodowicz+Brochwicz+pańcia,która ich podobno poszczuła.
  Tusk zniszczył szanse przyzwoitego człowieka na prezydenturę.
  Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.
  I to by było na tyle.

 9. Na Opolszczyznie szykują się do wizyty Dudy głównie w Strzelcach Opolskich i pod pomnikiem tzw.wyklętych.Mieście podobnym do Guantanamo dla terrorystów bo tam w większości siedzą katolicy męczennicy”reżimu” Tuska liczący na amnestię w stylu uniewinnienia Kamińskiego bo chcieli obalić reżim stosując prawa suwerena na podobieństwo tzw.wyklętych.Wyklęci zaś na podobieństwo banderowców też mordowali sąsiadów bo podjęli się odbudowy kraju w ramach komunizmu narzuconego przez Teheran i Jałtę jako cenę za wyzwolenie od katolickiego wehrmachtu z logo Gott mit uns ! przez ACz co błogosławił Pius XII. Tak sobie myślę,że katolik Tusk ma pecha bo do wyjaśnienie Smoleńska nie odwołał się do wyroków boskich i opinii Watykanu pozostawiając sprawę gamoniowatej polskiej prokuraturze,której członek chciał popełnić samobójstwo policzkowe.

 10. A ja myślałem, że Tusk to specjalista od polityki miłości, dzięki której gnom nami rządzi.

 11. @Sir Jarek
  Litosci! Wyjmij glowe z pralki PiS, bo az zal. Co zrobil Tusk, ze mamy, co mamy? Tusk wykorzystal sluzby, zeby podsluchowaly politykow? Tusk manipulowal nagraniami, zeby wywolac histeryczna nienawisc do konsumentow osmirniczek (fundowanych przez Sowe -zreszta) ? Czy to Tusk szczul i judzil smedzac sie z babciami po Krakowskim? Jest jak jest, bo ludzie wlasnie sa na tyle durni i latwo-manipulowalni, ze w to uwierzyli. W Smolensku byl zamach (dowodow brak), Tusk ukradl OFE (teraz Kaczynski mysli jak je wydac – te ukradzione!) itd. itp. Juz naprawde nie mozna zniesc tych kaczych glupot.

 12. Szanowny Panie profesorze Hartman.
  Pragnę wyprowadzić Pana z jednego, ale zasadniczego dla świetnego skądinąd wpisu, błędu.
  Otóż, emerytura w wysokości należnej obecnie dla Tuska, to jest poprzeczka, która tenże już dawno wybrał na przedmiot skoku.
  Pozostawiając Polsce w legacie Panią Kopacz ze skutkiem nietrudnym do przewidzenia i wręcz przeciwnie – do strawienia.

  Pana zamieszczone tu płomienne apele, tyleż słuszne, co mylne, wskazują na usilne zapotrzebowanie Polski na inteligencję myślącą, niekoniecznie pracującą.
  I tego akurat pora od Tuska się uczyć, w imię godniejszej od profesorskiej emerytury. Nawet (eheu), jeśli są to kwoty, na przykładzie Tuska, dla profesorów niewyobrażalne, na skalę tego wpisu.
  Tak wartałoby uczyć się podyplomowo, zamiast Polską i profesurą Tuska pouczać… hihi.
  Padam do nóżek.

 13. Tusk to zimny, bezwzględny gracz polityczny, idący do celu po trupach. I to dosłownie. W jego planach politycznych nie ma Polski. Jego nie interesują zasługi dla potomnych tylko dostatnie życie współczesne. Jako funkcjonariusz unijny, będącej na usługach koncernów i banków unii, nie musi się martwić o przyszłość. Jego mocodawcy zadbają o niego, tak jak zadbali o Barroso.

 14. @ snakeinweb
  Przyslowie mowi: kruk krukowi oka nie wykole. Reszty wole nie komentowac.

 15. Panie Hartman.Nawołuje pan do pospolitego ruszenia przeciw PiSowi.Całe to pokolenie polityków już jest zużyte .Kręci się wobec własnego ogona.Jedni np. PO nie może znaleźć idei i wizji ,która by była atrakcyjna dla polskiego ludu,drudzy np. PIS z braku tego samego zaproponowali marsz do tyłu na co niestety część polskiego ludu dało się nabrać.Efekt cofanie się niemal we wszystkich obszarach życia społecznego.W sumie wytworzyła się próżnia,której pozornie niema kto wypełnić.Nic bardziej mylnego.Wystarczy się np. spytać nastolatka w szkole co sądzi lekcjach religii i wogłle o religi.Jego stosunek do tego jest mniej więcej ten sam jak mój do wychowania obywatelskiego(naród z partią ,partia z narodem) 50 lat temu w ogólniaku w którym się uczyłem.I to na tyle.

 16. Szanowna 26ela26 – a skąd sugestia, że ja jestem pisuarem? A może tylko zakłamana narracja obu (pożal się bobrze) elyt politycznych mnie nie rusza? Trzeba być pełnym złej woli ślepcem, żeby nie dostrzec konsekwencji działań PO w legitymizacji rządów hołoty spod znaku zdrabinkowanego Prezesa Wszystkich Polaków Lepszego Sortu. Przypomnij mi proszę jakiegoś innego byłego premiera, któremu zapewniono by pełną ochronę BOR…..napisz mi – jakim cudem niejaki ułaskawieniec Kamiński piastował dowództwo CBA pod rządami tegoż hydraulika? Scheda rządów Tuska – udupienie Pana Cimoszewicza, bagno reprywatyzacyjne w Warszawie, afera ze sprzedawaniem posad w KGHM przez bliskiego współpracownika Tuska – pana Protasiewicza, pozwolenie na rozwój „religii smoleńskiej”, afera podsłuchowa i jej „wyjaśnienie”, zamiatanie pod dywan Nowaka aka „Zegarek”, syn pracujący pod fałszywym nazwiskiem w Amber Gold…….Droga elu – jak otworzysz oczka to może wreszcie dojrzysz rzeczywistość. Konsekwencją tuskowego kunktatorstwa jest totalne zgnicie systemu – kaczyńskość jest tylko jego objawem – tak jak ropny wyciek z cewki moczowej jest objawem choroby wenerycznej. Nie leczy się syfu kolejnym zarażeniem organizmu. A tym byłoby prezydętowanie Premiera Tysiąclecia. Różnica między Tuskiem a Kaczyńskim polega ( w gruncie rzeczy) na tym, że Kaczyński mówi – oddaj kasę gnoju a Tusk ubiera to w uprzejme słówka – efektem finalnym jest jednak to samo rozbicie głowy cegłówką. Marz sobie dalej o uprzejmym bandycie – wszak w demokracji to żaden grzech – ale ja wolę obu widzieć we właściwym miejscu. Mam tylko nadzieję, że skurwysyństwo, które zapewnia nam jego drabinkowatość Prezes jest przesileniem – po nim albo wyzdrowiejemy jako Społeczeństwo i Państwo – albo ja poproszę pod zabory. Jestem z Gdańska – to mam nadzieję na niemiecki protektorat albo ucieczkę kajakiem do Szwecji. Bo za tusko-kaczynizm ginąć nie zamierzam.

 17. To Tusk na prezydenta? Powaznie? PO ucieczce z Polski do Brukseli w czasie trwajacej kadencji? I PO aferach? Chyba zarty.
  To Narod nie ma innych kandydatow? Bo chyba nie Kuc – Kijowski? Choc Krajowy, Obronca i do tego Demokratyczny. Bo jak nie Kuc – K. to i Ryszard Petru tez nie. Choc ten ostatni taki Nowoczesny, tez Obronca Demokratyczny, ostatnio Krajowy i jeszcze z kropka?
  Bo PO jest juz pooooo…
  Jedyna nadzieja, ze jest jeszczce kilka lat do wyborow. PO intensywnym praniu mozgow trzeba czasu na odnowe tkanki narodowej.

 18. snakeinweb
  23 września o godz. 18:27
  W oryginale jest „Kur…a kur….ie łba nie urwie”, pozdrawiam.

 19. Cenie wypowiedzi tego pana Na dzis nie ma innej opcji W/g mnie raczej Tusk nie powróci Wiekszość tu wymienia kasę a jak zapytam – a jak bys TY sie zachował Bo jak w powiedzeniu – oceniasz innych swoja miarą. Myslę iz tak dostanie poparcie co by ci nasi nie wymyslili To na nic więc padalce imaja sie wszystkiego czego sie tylko da. Czy sprawny polityk to cynik Chyba myla sie niektórym pojecia.Takiego dziadostwa i obłudy i cynizmu jak mamy teraz to nie było nawet w PRL.Widze tu macki ludzi Putina.

 20. Kijowski wspominal cos o tworzeniu struktur podziemnych wiec proponuje:

  Donal Tusk – Pierwszy Prezydent Podziemnego Panstwa Polskiego

 21. ABSOLUTNIE MA PAN RACJĘ! MAM KONSERWATYWNO-LIBERALNE POGLĄDY NA ŚWIAT, ALE TEZ WALCZĘ Z TĄ WZNOWĄ PISOWSKĄ. TYLKO TUSK MOŻE POWSTRZYMAĆ DRAMAT POLSKI. INNEJ OSOBY W POLSCE I POZA NIĄ NIE MA. PEŁNA ZGODA!!!!!

 22. 26ela26 .Współczuję ale nie da się uciec.Mój brat mieszka w Krakowie.Kopił Gazetę Wyborczą , wsiadł do tramwaju i zaczął czytać aż tu pani o „niewątpliwie słusznych poglądach” wyrwała mu gazetę i zaczęła wrzeszczeć,że takich gazet nie wolno czytać.Nie da się uciec.

 23. @ kruk

  Nie znasz się na polskich przysłowiach.

 24. Dopóki opozycją będzie KOD maszerujący pod ramię z PO i PSL, z takimi twarzami jak Tusk, Kosiniak, Giertych czy Gronkiewicz-Waltz, Kaczyński może spać spokojnie.

  Obecnie jedyną wiarygodną opozycją w Sejmie jest Kukiz’15 – ugrupowanie, które reprezentuje interesy wyborców (co np. pani Krzywonos z PO uważa za niedopuszczalne) oraz przedstawia racjonalne projekty reform gospodarki, państwa i prawa. Dziś być może bym na nich zagłosował, choć nie zgadzam się z Kukizem pod względem światopoglądowym – w temacie tzw. wyklętych czy in vitro jest on takim samym prawakiem jak Tusk.

  Po stronie bardziej cywilizowanej światopoglądowo jedyną nadzieją są ruchy miejskie, zwłaszcza te z Warszawy, które zajęły się reprywatyzacją. Jeśli ktoś chce obalić PiS, to powinien wspierać raczej te ugrupowania, a nie zblazowanego pajaca, który po wyborach w 2007 oświadczył swoim współpracownikom, że wbrew zapowiedziom nie pociągnie twórców IV RP do odpowiedzialności, tylko będzie sobie „hodował PiS”.

 25. Może Kaczyński i szarpie Tuska za nogawkę, ale wyżej już nie sięga. Poza tym starzeje się w szybkim tempie i przy swoich 67 latach wygląda, jakby miał już 80. Widać, złość, zawiść i zakłamanie mu nie służą. Osobiście życzę Tuskowi wiele lat zdrowia i pomyślności.

 26. Niestety w przeciwieństwie do Kaczyńskiego Tusk jest człowiekiem bezideowym. Przez okres swoich rządów dał się poznać jako sprawny administrator, biurokrata, pilnujacy prawidłowo wydatkowanych pieniędzy – głównie unijnych. Regulowany to ustawy o zamówieniach publicznych i finansach państwa. Dla tych, którzy ten rozwój za najtańsze piniadze wymyslali był to rozwój przez taniosc i życie w środowisku deflacyjnym. Skutek: smieciowe umowy, brak sensownych perspektyw rozwojowych i w końcu emigracja zarobkową najlepiej wykształconych młodych ludzi. Kolejne niestety, ale Tusk nie miał wizji rozwoju kraju, który może się rozwijać przede wszystkim przez energię, wolę, zdolności, wiedzę i doświadczenie obywateli, a nie tylko przez infrastrukture. Zaniedbanie szkolnictwa, nauki, innowacyjności i zdrada swojego elektoratu zaowocowały klęska jego ugrupowania. Nie sądzę aby miał szansę pokonać Kaczynskiego.

 27. @ snakeinweb
  Napisz w Google’u „kruk krukowi” a przyslowie wyswietli ci sie natychmiast. Przydaloby ci sie czesciej zagladac do wyszukiwarki.
  @ziomekp.1
  Dziekuje za podanie nieznanej mi wersji starego przyslowia.

 28. Panie Profesorze co Pan?
  Donald Tusk w kampanii wyborczej obiecywal rozliczenie nieprawosci ,,IV RP” z lat 2005-2007. ,,Udalo” sie rozliczyc jedengo Kaminskiego po 7 latach(!) co juz podpadalo pod ,,tryb wyborczy”.
  Mowil,ze ,,nie bedzie klekal przed ksiezmi”. Owszem – nie klekal, paradowal na czworakach robiac za spluwaczke dla nich.
  Katastrofa smolenska – nie zrobil nic by powstrzymac mitologizacje tego wydarzenia a brednie Macierewicza wrecz podniecal nie robiac nic by na biezaco je dyskredytowac za pomoca argumentow naukowych. Wydawalo mu sie, ze jednostka chorobowa Macierewicza jest kompromitujaca dla PiS ergo doraznie korzystna dla PO. I tak bylo do chwili, gdy zycie zaczelo potwierdzac slusznosc nauk dr. Goebbelsa. Wtedy bylo juz za pozno. ,,Narod”,,wiedzial”, ze ,,cos tam bylo”.
  Od 2010 roku mial ,,swojego” prezydenta, wiec dlaczego od tego momentu nie zrobil NIC w sprawie SKOKow? Choc rozni eksperci alarmowali, ze zle sie tam dzieje,bomba tyka pod kontrola, tylko pana Bieteckiego. Rozumiem, ze poprzedni,zgodnie ze swoim interesem politycznym, zreszta, ,,nie pozwalal” zrobic ale po 2010 rzad NIC NIE ZROBIL. Efekt? Wielomiliardowa afera.
  Na koniec czmychnal na fuche za granica, skad ,,z uwaga i zatroskaniem” obserwuje spraw bieg. Nas zas obdarzyl swoja kapciowa jako premierzyca i partia nazarta tak bardzo, ze w kampanii nie byla w stanie wytlumaczyc dlaczego chce rzadzic kolejna kadencje.
  Nadzieja jak licho – prawdziwy ,,mlodzian z oddali, calyw stali co przyjedziei nas ocali”. Kaczynski po prostu Donaldowi powinien udzielic lekcji ,, dorzynania watahy”, bo Donald okazal sie leniwy i zaniedbal roboty…

 29. Tusk to polityczne zero. Potrafi tylko wykonywać Makreli rozkazy. Jeżeli ma po co do Polski wracać, to tylko aby odsiedzieć wyrok. Będziemy niecierpliwie czekać.

 30. z daleka
  24 września o godz. 14:12

  Zgoda: DT=5 x P. Moze by tak jeszcze dodac na ‚uchodzctwie’?
  ——————————————————————————————————
  Sir Jarek
  24 września o godz. 10:03

  Ja jestem z Warszawy wiec ruski zabor nie bardzo mi po drodze ale zgoda na Twoj komentarz. Po ile kajaki w Gdansku czy lepiej zabrac swoj?

 31. Nie ma sie co rozczulać nad Tuskiem ani oblewać go pomyjami. Ustawił sie wygodnie w Brukseli i nie ma po co wracać do RP4. W PO rządzi jego odwieczny oponent, który zniszczy ta partie.
  Panie Profesorze, szkoda tez czasu na pisanie o Tusku.

 32. Tusk i Kaczynski – Dobry policjant i Zly policjant, a pozniej zmiana miejsc. Mam dosyc obu policjantow. Niech juz bedzie ten Jezus Chrystus krolem Polski, bo na ludziach polegac sie nie da. Jakem ateista, to zaglosuje za Chrystusem ! Tylko czy On potrafi uzdrowic ” chorego czlowieka Europy ” ? Nie jestem pewien. JB.

 33. @delfin – jakoś tej ideowości Kaczyńskiego nie widzę, natomiast spostrzegam małostkową zawiść, mściwość i potężne kompleksy. Do tego totalne zakłamanie i brak zasad moralnych.

 34. A nie wonttpie, nie wonttpie, ze ta natchniona wizja pana Hartmana z Tuskiem POwracajacym na bialym koniu moglaby sie sprawdzic, POtrzeba by bylo tylko wymienic pewien maly element, a mianowicie POdmienic konika na osiolka… Trasa – wyznaczona przez pania Gronkowicz Walc – najlepiej jakby wiodla przez Aleje Jerozolimskie , z zebraniem tlumku POwitalnego nie byloby kloPOtu, wystarczyloby do tego zaangazowac Nowoczesnych POstepowcow ze slawetnym Rubikoniem na czele i Kucykiem tuz obok (albo odwrotnie), palmy wprawdzie w naszym klimacie nie rosna, ale to pikus maly – zamiast przywitalnych galazek palmowych rozprowadziloby sie wydruki komputerowe okladek konstytucji do machania. Dla Henryki Krzywonos oczywiscie specjalna plachta z najwiekszym wydrukiem, Pan Kucyk machalby czescia wlasnego ubioru koniecznie w kolorach teczy, a Lech Bolensa, jako ten, ktory od dawna odgraza sie, ze zeby tylko tlumek zebrac, to on juz bedzie tym wszystkim krecil, w ogole machac by nie musial! Wsrod tak znamienitych POstaci pan Hartman nie musialby sie wcale obawiac, ze nie bedzie wystarczajaco widoczny – wystarczy zabrac ze soba jakis rekwizyt z tych ulicznych happeningow, w postaci na przyklad tego przenosnego szafocika, na ktorym pan Hartman podobno zwykl byl sie domagac, zeby go nan wynosic, a bedzie mu sluzyc za podium. No i na koniec, zeby komus sie nie przekrecilo, i nie zawolal przypadkiem Aleluja, trzeba by bylo POinstruowac tlumek co do wykrzykiwanego hasla, ktore oczywiscie ma brzmiec: kon-sty-tusja-kon-sty-tusja!

 35. Oto fragment kodeksu karnego, który precyzuje kwestie związane z odpowiedzialnością rządzących za swoje działania:
  „Art. 129. Zdrada dyplomatyczna
  Dz.U.1997.88.553 – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
  Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”

  Na tej podstawie wszyscy rządzący Polską od 1989 roku do dziś prezydenci i premierzy oraz pomniejsi politycy z senatu i sejmu RP od Jaruzelskiego i Wałęsy, Mazowieckiego, Suchockiej, Oleksego, Millera, Kwaśniewskiego, Pawlaka, Kaczyńskich, Komorowskiego, Tuska, Kopacz, Schetyny do Dudy i Szydło włącznie powinni zasiąść na dłuuugiej ławie oskarżonych za zdradę dyplomatyczną Polski i Narodu w stosunkach z Watykanem i klerem kościoła katolickiego.
  Wszyscy oni działali, a ci do dziś żyjący nadal działają na szkodę RP lobbując na rzecz kościoła i dzieląc się z jego klerem wspólnym korytem władzy i dobrobytu.
  Wszyscy oni powinni zostać ukarani zgodnie z wyżej zacytowanym paragrafem i wyrzuceniem na „śmietnik” historii.

 36. Donald Tusk zapisał się identycznym wasalstwem wobec Watykanu, jak wszyscy rządzący Polską do dziś włącznie.
  Wasalstwo Polski wobec kościoła i kleru trwa nieprzerwanie od 966 roku, a w ciągu ostatnich 25 lat osiąga wprost niewyobrażalne rozmiary dzięki prawnemu i konstytucyjnemu zalegalizowaniu, chronione konkordatem, ustawami okołokonkordatowymi, co w sumie tworzy pretekst do przekazywania próżniaczemu pasożytowi minimum 12 miliardów złotych rocznie plus olbrzymie sumy przepompowywane pod przeróżnymi pretekstami z UE wprost do kościelnych „worów bez dna”.
  Wasalstwo Polski wobec kościoła to bezpodstawne istnienie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, to Fundusz Kościelny i Kościelna Komisja Majątkowa, której przestępcza działalność i gigantyczne nadużycia są wszystkim znane, ale właśnie wasalstwo Tuska, jego rządu, prezydenta Komorowskiego i prokościelnego aparatu sprawiedliwości powodują, że pozostają one bezkarne …
  Te ponad 12 miliardów państwowych pieniędzy na próżniaczy dobrobyt urzędasów obcego państwa pasożytujących w Polsce od stuleci to właśnie również te zmarnowane przez rządzących pieniądze podatników.

  Oto tylko kilka z wielu przykładów potwierdzających Tuskowe wasalstwo wobec Watykanu:

  – cyt: „… za mojej kadencji nie będzie żadnych parlamentarnych dyskusji na tematy religii i kościołów w Polsce…” – słowa deklaracji, które wypowiedział Donald Tusk już jako premier RP z sejmowej „ambony”.

  – cyt: „…Nie było i nie będzie intencją mojego rządu oraz PO taka zmiana finansowania Kościoła, której efektem miałoby być jego osłabienie, czy też atak na Kościół”.
  Słowa te wypowiedział premier Donald Tusk w Sejmie przed głosowaniami ws. projektów likwidacji
  Funduszu Kościelnego.
  (fundusz kościelny nadal istnieje, a po takiej wiernopoddańczej deklaracji pasożytujący w Polsce kler może spać spokojnie…)

  – cyt: „…Europa to naprawdę najlepsze miejsce na Ziemi. I przecież nie dlatego, że Pan Bóg się uparł, żeby tutaj ludziom żyło się lepiej niż w innych miejscach świata. Tutaj jest lepiej, ponieważ utrzymaliśmy się w zasadniczej wierności wobec tych fundamentalnych wartości chrześcijańskich, na których zjednoczona Europa jest oparta…”
  słowa z przemówienia Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim.

  – cyt: „…Pragnę jednocześnie zapewnić Ojca Świętego o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Polsce, w Europie i na świecie”
  / Donald Tusk – Premier Rządu RP- list gratulacyjny po wyborze nowego pasożyta w Watykanie – Marzec 2013 /
  ————-
  A oto jeden z ostanich dowodów włazidupstwa watykańskiego pachołka Tuska:
  http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,16505400,Premier_nagrodzil_ksiedza_z_Jedrzejowa.html
  fragment wiadomości:
  „Premier Tusk nagrodził księdza z Jędrzejowa.
  Ks. dr Miłosz Hołda otrzymał nagrodę prezesa rady ministrów D.Tuska za rozprawę doktorską z zakresu filozofii pt. „Epistemologiczne argumenty za istnieniem Boga. Próba teistycznego uprawomocnienia poznawczych roszczeń nauki”.”
  …….
  …i pan panie profesorze takiego szubrawca proponuje na prezydenta RP ?!!!

 37. „Jeśli Tusk chce przetrwać w pamięci Polaków, musi stoczyć śmiertelny bój z Kaczyńskim” – zrób to sam, może i Tobie uda się przetrwać!
  Ponadto, skoro robisz za doradcę u Mateusza Kijowskiego, a nie u Tuska, to może poradź temu pierwszemu bój, już niech będzie nawet nie taki śmiertelny.

 38. Tusk rządził lat 7 i to DZIĘKI niemu rządzi Kaczyński. Mało kto chce powrotu rządów Tuska z jego polityką personalną (stawiał wszędzie na marnych, żeby się nie wybili i mu władzy nie zabrali!) oraz prawdomównością. Tuska już znamy, więc nie będzie w stanie nas wodzić za nos, a w tym była cała jego siła 😉 Potrzebny jest ktoś nowy i bardziej godny zaufania – na pewno nie Rubikoń z Nowoczesnej Kropki 😉

 39. Nie zgadzam się ze wszystkimi, którzy zarzucają Tuskowi bezideowość i merkantylność. Analiza jego drogi wyraźnie pokazuje, ze raczej lubi władzę niż pieniądze. Chyba, ze 3 pok. mieszkanie w Gdańsku uznać za te luksusy. To nie jest Schreder ani nawet Kazimierz z Londynu. Jego ideą – nie wiem na ile świadomą – jest pragmatyzm i pozytywizm. Tak, to był jeden z pierwszych znaczących polityków, który nie wpisywał się w romantyczną – czytaj „ideową” – wizję polskiej polityki. Fundusze unijne, reakcja na kryzys światowy, mądra pragmatyka w polityce zagranicznej bez nadęcia, odpowiedzialność budżetowa i wiele innych, unikanie wojen światopoglądowych – to jest jednak jego dorobek. Osiem lat rozwoju i względnego spokoju, choć z wieloma błedami, szczególnie zaniedbanie młodych na umowach śmieciowych. W wielu kwestiach Tusk niesamowicie mnie irytuje, szczególnie jak popatrzę na niektórych kolesi – współpracowników, czy na uleganie Kościołowi (nagłe nawrócenie i ślub kościelny – bo uwierzę) ale nawet po pierwszej niepewności na posadzie w UE widać jak szybko zaczął się uczyć. Z takim doświadczeniem międzynarodowym byłby idealny na prezydenta. I faktycznie jest bezwzględny – nauczył się od Kurskiego. Myślę, że on sam chce, ale zdecyduje się tylko po analizie czy wygrana jest w ogóle możliwa. Na razie „Naród” jest zasłodzony budyniem.

 40. @delfin
  A ja wole urzednika na czele panstwa. Bezideowego, sprawnego administratora, ktory rownie sprawnie porozmawia z pozostalymi przwodcami innych krajow. To co sie dzieje w Polsca takze w innych krajach przypomina rewolucje czerwonej tluszczy w Rosji na poczatku ubieglego stulecia. Decyzje podejmowane pod naciskiem szukajacego odwetu tlumu tych „zapomnianych” z tymi rozczeniowymi, bluzganie na elity, sluchanie z nabozenstwe wystapien miernot ktorych atutem jest nie wiedza, ale sztuka manipulowania emocjami. Tluszcza slucha dzis Trumpa, Macierewicza, Kaczynskiego a oni bawia sie rozpalajac emocje, uwalniajac demony, ktorych nikt nie bedzie w stanie zatrzymac.

 41. Nie, Profesorze. Dzieki Tuskowi mamy co mamy. I juz dosc wybierania miedzy dzuma a cholera.

 42. @kruk
  25 września o godz. 0:13

  Bardzo sierioznie podchodzisz do polskich mądrości ludowych 😎
  Tych pewnie też nie znasz:

  Krowa krowie mleka nie wypije
  Co się odwlecze, to leje jak z cebra
  Kto rano wstaje, ten leje jak wół do karety
  Cicha woda po kisielu
  W marcu jak w kierpcu.
  ….
  😉

css.php